Skocz do zawartości

Zdjęcie

przedszkole dla dziecka jak zalatwiac?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 konwalia:)

konwalia:)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 14 03 2010 - 15:02

Witam:) Chcialbym dowiedziec sie,jak wyglada sprawa z poslaniem dziecka do przedszkola. Wiem, ze nalezy zapisac dziecko wczesnie zeby potem bylo miejsce dla niego. Mowie bardzo slabo po niemiecku dlatego chcialabym wiedziec o co pytaja?? w przedszkolach, jakie papiery nalezy miec ze soba??, moze gdybym wiedziala co jest wazne na takiej wizycie to bym sie jakos jezykowo przygotowala. moj maly ma 20 miesiecy, jeszcze tak nie mowi po polsku..moj maz jest tutaj na gewerbie, a ja siedze z malym w domku...gdyby byla taka mozliwosc poslac go do przedszkola moze zaczelabym jakis kurs niemieckiego.. slyszalam ze nalezy podac powod dlaczego chce dziecko poslac do przedszkola, czy to ze chce sie uczyc niemieckiego i skonczyc kurs a potem znalezc (jak Bog oczywiscie da) jakas legalna prace tutaj, to taki powod bedzie wystarczajacy by przyjeli go do placowki?? ponoc matki pracujace maja pierwszenstwo z dziecmi,a jak jest miejsce to wtedy przyjma te ktore nie pracuja?? serdecznie pozdrawiam i dziekuje za rady:))
  • 0

#2 laif69

laif69

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisano 14 03 2010 - 15:40

na przedszkole czeka sie z dwa lata na miejsce przy dobrych wiatrach. nikogo to nie obchodzi dlaczego dziecko do przedszkola wysylasz. niekture przedszkola biora dzieci od 2 albo 2.5 roku nie pamietam juz musisz popytac ale w twoim przypadku to chyba juz za puzno jest bo maly ma 20 miesiecy male szanse widze zeby go wzieli od 2.5 roku zeby miejsce bylo ale probowac zawsze mozna..
  • 0

#3 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 14 03 2010 - 17:11

Możesz dziecko zameldować, bo rok przedszkolny zaczyna się w sierpniu...czy dostaniesz miejsce to jest problem, bo miejsc jest mało i pierwszeństwo mają samotni pracujący rodzice, potem rodzice pracujący a potem z cała reszta.a są różne grupy wiekowe, np od 4 miesięcy do trzech lat, lub dopiero od dwóch lat do..więc trzeba pytać w przedszkolu jakie grupy prowadzą..albo poprosić o taka listę w Jugendamcie.
  • 0

#4 konwalia:)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 14 03 2010 - 17:19

a przy zapisywaniu dziecka sa potrzebne jakies papiery typu zameldowanie, akt urodzenia, gdzie jest ubezpieczone??
  • 0

#5 Just Me

Just Me

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisano 14 03 2010 - 17:29

to zalezy gdzie sie czeka moja corka poszla do przedczokla majac 4 latka na miejsce czekalam 2 miesiace juz jest poltora roku w przedczkolu a po nieiecku mowi lepiej odemnie:)jesli chodzi o dokumenty potrzebowlaam jej paszport i akt urodzenia.
  • 0

#6 01041972_2

01041972_2

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisano 14 03 2010 - 18:54

konwalia:) -- Wyślij męża to załatwi ja załatwiłem w 5 m-cy, ale jedna rada nie słuchaj innych ze to jest naj bo chodzi tam moje dziecko. Musisz wszystkie do okola sprawdzić i do trzech się wpisać, odmówić zawsze możesz.
  • 0

#7 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 14 03 2010 - 19:03

ja tam za bardzo dokumentów nie potrzebowałam(sami wpisywali co im mówiłam)adres itd..przecież to idzie do ratusza to ta potrafią sobie sami sprawdzić jedynie czego wymagali w przedszkolu (przy 2 dzieci jak wysyłałam)to karta szczepień(to było według nich jakby najważniejsze) z miejscami i czekaniem tez u mnie w małym mieście nie ma problemu i pytaja o ubezpieczenie(ale wszystko podawałam tylko ustnie bez dokumentów) idz sama tam nie ma wiele do gadania(tylko czy np.dziecko ma alergie i takie rzeczy) plus dane dziecka(dogadasz sie bez problemu)ja nic nie umiałam na poczatku i poszłam(nie było trudno) wnioski tez do domu Ci dają(a reszte na temat alergi itd(na miejscu wypytaja)
  • 0

#8 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 14 03 2010 - 19:07

można złożyć podanie do tylu przedszkoli ile się tylko chce. teraz podanie o przyjęcie..dane dziecka adres..data urodzenia..miejsce pracy rodziców, lekarz dziecięcy. pozostałe rzeczy jak karta szczepień czy zaświadczenie od lekarza dopiero po otrzymaniu miejsca i na dzień podpisania umowy.
  • 0

#9 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 14 03 2010 - 19:09

na zgadza sie reszte po otrzymaniu przyjecia(zapomnialam juz)heh
  • 0

#10 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 14 03 2010 - 19:13

ja jestem na bieżąco..mój syn zaczął od pierwszego marca edukację przedszkolną:)
  • 0

#11 Konto usunięte(18582)

Konto usunięte(18582)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4155 postów

Napisano 15 03 2010 - 08:36

ja czekałam na przyjęcie do przedszkola z 2 tg, najpierw udalismy się do przedszkola gdzie syn miał zaczać edukację, dostalismy od nich papiery do wypisania które oddalismy na 2 dzień, przedszkole wysłało je do ratusza...po tygodniu przyszło pismo z prośba o zaswiadczenie ile mąż zarabia, żeby na tej podstawie obliczyć wysokość opłat za pobyt dziecka w przedszkolu...tydzień póżniej przyszedł list. Całość trwała jakieś 2 tg. Syn zaczoł chodzić od nowego miesiąca. Powodem był fakt, że syn musiał nauczyć się języka i to wpisaliśmy w papierach. Akt urodzenia nie był mi potrzebny, nawet potwierdzenie zameldowania tylko mój paszport... A i jak pisze @is-ka książeczka szczepień jest najważniejsza... później w przedszkolu zadadzą Ci resztę pytań...jakieś 5 kartek:) ale to tylko informacje dla przedszkola. Najlepiej udaj się poprostu do przedszkola albo ratusza i popytaj bo tutaj każdy ma inne doświadczenia i inaczej radzi...
  • 0

#12 sitoland

sitoland

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 936 postów

Napisano 15 03 2010 - 13:35

Radzilbym zameldowac dziecko w paru przedszkolach,to jest do wypisania mala karteczka z danymi,jezeli bedzie miejsce,przedszkole odezwie sie i wtedy idziesz z dzieckiem na rozmowe no i wszystkie papiery przedstawiasz,jezeli chodzi o jezyk,nie martw sie,nie jestescie pierwsi ani ostatni,bedzie to zaznaczone w papierach i dziecko bedzie pod tym kierunkiem bardziej uwazana,zwlaszcza,ze w przedszkolu jest zawsze osoba odpowiedzialna za jezyk niemiecki,jezeli chodzi o miejsca,przedszkola musza sie wykazac wczesniej,przed koncem roku,ile miejsc beda mieli w przedszkolu,aby miasto czy tez instytucja odpowiedzialna-np kosciol ,mogla na nowy rok wiedziec ilu np opiekunow zatrudnic...duzo tez melduje do paru kita dzieci,dlatego tez zwalniaja sie tez miejsca wolne,dlatego lepiej wczesniej zameldowac,ja syna tak jak wielu niedlugo po urodzeniu zameldowalem....na meldunku nie musisz nic napisac,mozesz napisac powod,np bliskosc od domu,albo,ze opinia o tym kita jest super itd...wiec nie martw sie i zamelduj dziecko,pozniej samo poleci,pozdrawiam
  • 0

#13 sitoland

sitoland

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 936 postów

Napisano 15 03 2010 - 13:36

aha mowisz przedstwic lekarza od dziecka
  • 0

#14 konwalia:)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 15 03 2010 - 13:44

serdecznie dziekuje za wszelkie dane mi rady:)
  • 0

#15 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 15 03 2010 - 16:58

Miejsc w przedszkolu dla dzieci powyżej trzech lat, dlatego takie miejsce łatwo szybko dostać.. na miejsce dla dziecka poniżej trzech lat czeka sie dłużej i trudniej je dostać bo tych miejsc zazwyczaj jest mało. przykład w dusseldorfie około dwóch trzech miejsc w jednym przedszkolu a około 50 chętnych..
  • 0

#16 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 15 03 2010 - 16:59

Miejsc w przedszkolu dla dzieci powyżej trzech lat jest więcej...miało być...
  • 0

#17 ludwig

ludwig

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 16 03 2010 - 18:39

A pro pos przedszkola, ja wlasnie dostalam miejsce dla mojej coreczki od sierpnia 2010. Czy doswiadczone mamy przedszkolakow moglyby przedstwic liste rzeczy, jakie beda potrzebne mojemu dziecku w przedszkolu, zebym mogla zaczac juz je kolekcjonowac? Z gory Wam dziekuje.
  • 0

#18 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 16 03 2010 - 20:05

u nas potrzebne obuwie jak po domu,kurtka, spodnie takie przeciwdeszczowe i błoto(matschhose;matschjacke)i ubranie na zmiane(w razie jak dziecko sie wybrudzi) jezeli jest basen w przedszkolu latem(to wiadomo co potrzebne)ręcznik,krem itd szczoteczka i pasta(jeżeli myją zęby)bo u nas nie myją ze względu na to ,ze dzieci myliły szczotki(rodzice nie zgodzili się)
  • 0

#19 fionaa

fionaa

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisano 16 03 2010 - 20:36

U nas w przedszkolu potrzeba dokladnie to samo co is-ka opisala.Niektorzy maja takze spodnie ,skarpetki czy bielizne w razie gdyby sie zbrudzily czy woda oblaly ale to nie jest obowiazkowe.Jezeli dziecko potrzebuje jeszcze pampersy to tez dzieci maja w swoich torbach. U nas dzieci melduje do przedszkola sie gdy maja roczek,okolo pazdziernika nastepnego roku dostaje sie odpowiedz czy jako trzy latek zostaje przyjete. Najlepiej w kilku przedszkolach dziecko zameldowac,ale przedtem isc sobie owe przedszkole sprawdzic,z regoly rodzice zawsze bez problemu sa oprowadzani po przedszkolu.
  • 0

#20 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1551 postów

Napisano 16 03 2010 - 20:39

całą listę potrzebnych rzeczy dostaniesz na spotkaniu organizacyjnym:)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników