Skocz do zawartości

Zdjęcie

co można odliczyć od podatku ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 katarzynaagnie

katarzynaagnie

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 59 postów

Napisano 04 03 2010 - 11:22

witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku. Maż pracuje, nie mamy żadnej działalości. Mąż był operowany w Monachium w tym roku. Po operacji wielokrotnie musiał jeździć do Monachium na wizyty kontrolne. Czy może ktoś z was wie czy koszty tych podróży można odliczyć od podatku? Czy można też odliczyć koszty Sprachkursów (opłaty za kursy, książki itp.)? Będę wdzięczna za odpowiedzi, może ktoś z was wie na jakiej stronie internetowej szukać takich informacji. Bo nie wiem czy będziemy potrzebować w tej sytuacji Steuerberater czy będziemy w stanie sami wypełnić Steuererklärung. sedrdecznie pozdrawiam
  • 0

#2 marpos

marpos

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisano 04 03 2010 - 13:41

witam katarzynaagnie, koszty leczenia, dojazdow do szpitala lub na zabiegi mozna ujac w deklaracji podatkowej w ramach tzw. Außergewönliche Belastungen jako tzw. Krankheitskosten. W zaleznosci od sytuacji rodzinnej i osiaganych dochodow jest ustalona granica tzw. Zumutbare Belastung, ktore wynosi od 1% do 5% od osiaganych dochodow (dla uproszczenia dla zatrudnionych Arbeitnehmer - dochodow brutto). Kazde euro ktore przekroczy ta granice obniza podstawe do opodatkowania i tym samym zmniejsza podatek /Einkommensteuer/ Przyklad: dochod brutto rodziny 30.000,- EUR, dwoje dzieci. Zumutbare Belastung 3% x 30.000,- = okolo 900 EUR. Nasze wydatki na leczenie z dojazdami 0,030 € za km plus lekarstwa i rachunki za zabiegi wynosza przykladowo 1500 EUR - tak wiec w ramch agB /Außergewöhnliche Belastung/ nasze zvE /zu versteuerndes Einkommen/ obniza sie o 600 EUR, co daje mniej wiecej okolo 150 EUR mnije podatku. Pozdrawiam:)
  • 0

#3 marpos

marpos

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisano 04 03 2010 - 13:43

acha - koszty Sprachkursu i ksiazek normalnie nie mozna odliczyc od podstawy do opodatkowania, ale czemu nie - mozna sprobowac i podac w deklaracji
  • 0

#4 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 8998 postów

Napisano 04 03 2010 - 13:49

Ko0szty dojazdu do szpitala na operacje i leczenie/ kontrole pooperacyjna (wazne! szpital/ ambulatorium musi wystawic potwierdzenie "nachstationäre Behandlung", w zadnym przypadku "ambulante Behandlung"!) pokrywa panstwowa kasa chorych, odciagajac sobie wklad wlasny 5€ za kazdym razem. Podajesz kilometry przejechane wlasnym autem badz okazujesz bilety. http://www.intakt.in...leistungen.html
  • 0

#5 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 8998 postów

Napisano 04 03 2010 - 13:50

Zwrot tych kosztów z KK jest oczywiscie bardziej oplacalny niz odciagniecie ich od podatku w FA.
  • 0

#6 Klakier

Klakier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 80 postów

Napisano 04 03 2010 - 15:55

z tymi ksiazkami tez bym sprobowala.
  • 0

#7 dex

dex

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisano 04 03 2010 - 16:23

A to co sie placi kwartalnie na dentyste czy hausarzta 10e, tez? Ubezpieczenie prywatne takie od zlamania nogi, tez? Ubezpieczenie od spalenia domu, gdy zapomne zelazka, tez?
  • 0

#8 katarzynaagnie

katarzynaagnie

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 59 postów

Napisano 04 03 2010 - 17:57

bardzo dziękuje bardzo wszystkim za podpowiedzi do dex: wydaje mi się że sugerujesz iż nie jest to forum dla rozgarniętych ludzi. Zatem co tu robisz?
  • 0

#9 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 04 03 2010 - 18:21

Ubezpieczenie wypadkowe tak..od spalenia domu nie...koszty lekow jesli przekrocza 2%zwraca kasa chorych..sklada sie wniosek po skonczeniu roku..
  • 0

#10 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 8998 postów

Napisano 04 03 2010 - 20:38

Ubezpieczenia "Haftpflicht" (osobowe, autoi oplaty kwartalne mozna odpisac od podatku.
  • 0

#11 Konto usunięte(24294)

Konto usunięte(24294)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisano 04 03 2010 - 21:55

ubezpieczenie auta-tylko haftplicht, ubezpieczenia od wypadku i zdrowotne (prywatne). A co do sprachkursu , to niektore finanzamty uznaja , tylko trzeba udowodnic , ze potrzebowalo sie do wykonywania zawodu i jako werbe kosten absetzen. Ale najlepiej isc do steuerberata, zaplacic pare Euro i nie miec zadnych klopotow. Ja tak co roku robie, i nigdy nie mialem problemow. To co on zaliczyl to bylo uznane.............
  • 0

#12 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 04 03 2010 - 22:31

Nie kazdy doradca podatkowy jest na tyle bystry aby wszystko uwzglednic..sa tacy ze robia to tak ze mozna tez samemu zrobic...po prostu schemat..tak to tez umie...
  • 0

#13 Konto usunięte(24294)

Konto usunięte(24294)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisano 04 03 2010 - 22:43

No ,ja na trzeciego trafilem , i jestem zadowolony..........raczej zostane juz u niego, bo i kompa mi odlicza od podatku i unterhalt i pare innych rzeczy , co papiery ma juz u siebie.........
  • 0

#14 malwinas

malwinas

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisano 05 03 2010 - 11:00

Witam . Czy jesli można odliczyc kwartalne opłaty np. za ginekologa czy dentystę to wystarczy to pokwitowanie od lekarza? A czy do odliczenia ubezpieczenia za auto wystarczający będzie dokument o wysokościach składek ? czy jakies wydruki z konta że takie opłaty były ściągane ? i do jakiej kategori to zaliczyć jak takie odliczenie nazwać ? mam także pytanie czy opłatę steuerberaty która sie płaciło za usługę rozliczenia także mozna za zeszły rok odliczyc czyli 2009 ? Oraz czy jesli płaciłam sobie ekstra badania lekarskie prenatalne to przy rozliczeniu za 2010 będę mogła to odliczyc ?- dodam że tak opcja doyczyc bedzie mnie a ja nie pracuję , tylko mąz( nie na gewerbę) ale chyba to nie ma znaczenia ?
  • 0

#15 dex

dex

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisano 05 03 2010 - 12:31

katarzynaagnie , Absolutnie nie, wykupilem takie wiec po prostu pytam. Nie wiem jak to sie nazywa po niemiecku wiec je okresilem obrazowo.
  • 0

#16 dex

dex

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisano 05 03 2010 - 12:34

Lepiej niech Tobie sie nie wydaje nic..
  • 0

#17 malwinas

malwinas

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisano 05 03 2010 - 13:02

a ja jeszcze sie zapytam czy podatek za auto które się płaci raz w roku tez można odliczyć ? dex nie wydaje mi sie by twoje pytanie było głupie czy bezsensu, głupie mogą być tylko odpowiedzi a pytac trzeba. Za pomoc dzieki na dniach chce zaniesc papiery i miec to z głowy więc jesli ktoś się orientuje prosze o pomoc i odpowiedz.
  • 0

#18 dex

dex

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisano 05 03 2010 - 14:58

spoko, to do autorki bylo. Ja tez bede szedl do magika ale z grubsza trzeba wiedziec i tak co zabrac by nie chodzic dwa razy. Jak np trafi sie na goscia ktoremu nie przyjdzie do glowy ze mam ubezpieczenie, to by mi nie odliczyl.
  • 0

#19 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 05 03 2010 - 16:11

malwinas..koszty Steuerberater..mozna odliczyc od podatku ..rachunek nalezy przedstawic..
  • 0

#20 malwinas

malwinas

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisano 05 03 2010 - 16:25

cyganiatko uprzejmie Ci dziękuję , bo w tamtym roku nie mało zapłaciliśmy za usługę. A co z kosztami ubezp. auta wystarczy kopia umowy z miesięczną składka ? czy cos więcej np. przelewy ( mamy sciągane automatycznie) dziekuje
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników