Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo jazdy kat. B a przyczepa?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arecky

Arecky

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisano 08 12 2009 - 16:01

Hey mam pytanko bo nie wiem jak to jest w DE z tym...mam przyczepe 980kg DMC(Gesamtgewicht) i auto jedno van Voyager a drugie Iveco bus DMC rowne 3500kg... I teraz pytanie, majac jedynie prawo jazdy kat.B moge jezdzic tymi pojazdami z taka przyczepka? Bede wdzieczny za porady
  • 0

#2 Rafał

Rafał

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisano 08 12 2009 - 16:22

Poza innymi regulacjami musisz pamiętać, że DMC całości nie może przekroczyć 3500kg. Co za tym idzie, jeżeli samo autko ma już 3500 to na przyczepkę nie ma już miejsca (oczywiście mam na myśli sytuację, kiedy kierujący ma tylko kategorię B). Jeżeli chodzi o Voyagera, wówczas obowiązuje zasada, że DMC przyczepy nie może być wyższe niż Leergewicht auta, oczywiście z zachowaniem górnej granicy 3,5t. Czyli jeżeli np. pusty Voyager waży 2,2t. (ważny jest wpis w dowodzie ) to możesz nim ciągnąć przyczepkę do 1300 kg (DMC). Od niedawna podobne regulacje obowiązują również w Polsce.
  • 0

#3 keiseiw

keiseiw

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 8057 postów

Napisano 08 12 2009 - 18:57

Właśnie tak jest w tamtym roku niedaleko Wrocławia zostałem zatrzymany przez Policję .Wzięli dowód rej. z lawety ,samochodu na lawecie, i samochodu.Kalkulatorem dokonali obliczeń.Oddając dokumenty a uśmiechem stwierdzili-"nieźle to sobie wyliczyliście".Cały zestaw ważył 3 tony 470 kg. Laweta była na jednej osi.
  • 0

#4 Arecky

Arecky

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisano 09 12 2009 - 12:05

Rafal dzieki za info ;) Wolalem spytac bo co nieco juz wiedzialem ale nie bylem pewny czy takie same przepisy sa w DE i w PL jesli chodzi o jazde z przyczepa. W PL z tego co mi wiadomo jest jeszcze taki myk ze ja majac busa o DMC rowne 3500kg to moge podpiac do niego przyczepke lekka do 750kg czyli razem moge z kat.B prowadzic zestaw o DMC rownej 4250kg, wiem ze tak mozna...a jak jest w DE w tym przypadku?? Co do mojej przyczepki z DMC 980kg to niestety ja musze zaczac robic prawko kat.E do B prawda czy od razu kat.C ?? Orientuje sie ktos ile to trwa i kosztuje tutaj w DE?
  • 0

#5 sitoland

sitoland

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 936 postów

Napisano 09 12 2009 - 12:28

takze dzieki,bo nie bylem pewny,pozdrawiam
  • 0

#6 Arecky

Arecky

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisano 26 03 2010 - 17:02

OK a jak z IVECO bo ponoc bylo cos takiego jak na kat.B do 7,5 tony... Ja mam polskie unijne prawo jazdy kat.B i teraz pytanko...gdybym chcial jezdzic po DE IVECO + moja przyczepa 980kg DMC to musze dorobic E do B czy jak?? Orientuje sie ile to kosztuje w DE??
  • 0

#7 sztefan

sztefan

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisano 26 03 2010 - 17:54

Arecky tu nie chodzi o marke samochodu tylko o DMC.Rafal juz ci napisal dokladnie co i jak.Prawko kat B jest do 3500 kg czy to same uto czy z przyczepa.Owszem starsi posiadacze Niemieckiego prawka dostawali rowniez uprawnienia na kat C1.Ale to juz dawne czasy(Chyba o to pytales???)
  • 0

#8 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 26 03 2010 - 18:07

Ostatnio slyszalem ze jesli ma sie kat.B ..czyli do 3,5 tony to nie mozna z przyczepka..chodzi o DE..ci ktorzy maja stare prawo jazdy tak.. bo dpouszczalna jest granica do 7,5 tony..to nie sa potwierdzone wiadomosci..
  • 0

#9 Arecky

Arecky

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisano 26 03 2010 - 20:59

No i wlasnie o to tez pytam bo Voyagerem moge jedzic z ta przyczepka 980kg DMC ale z Iveco nie wiem bo ja mam unijne prawko z 97r.wyrabiane w PL i teraz nie wiem czy gdybym chcial sobie je zmienic na niemieckie to czy dobija mi to do 7,5t, czyli wtedy bez problema moglbym smigac tez IVECO z przyczepka bo teraz pokazujac moje polskie unijne prawko z kat.B to jedynie Voyager + przyczepa max.razem 3,5t.DMC. Ja to wszystko rozumiem tylko kwestia tego czy musze tu dorabiac kat.E do B tak aby moc smigac tym moim Iveco z ta przyczepa.Mam nadzieje ze sie rozumiemy??
  • 0

#10 sztefan

sztefan

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisano 26 03 2010 - 21:54

Arecky ja juz ci napisalem ze ;STARSI POSIADACZE PRAWKA majac kat B mieli wbijane do 7,5 t-C1 :).Dzis robiac prawko na PKW(kat B) dostajesz uprawnienia tylko do 3,5 tony.Przepisujac prawko na Niemieckie nic ci to nieda,dalej bedziesz mial uprawnienia do 3,5t.Chcac jezdzic twojm Iveko (niewiemy jaka ma DMC)ale jesli powyzej 3,5t to musisz posiadac kat C1.Tak samo wyglada sytulacja jesli calkowita DMC iveko + przyczepy jest wieksza od 3,5t.Mam nadzieje ze pomoglem :)
  • 0

#11 Arecky

Arecky

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisano 27 03 2010 - 10:07

Sztefan...moje IVECO ma DMC rowne 3500kg tak jest wbite w polskim dowodzie. Czyli zeby nie przeciagac, ja rozumiem ze ja jako posiadacz starego unijnego prawka z kat.B moge prowadzic wszystko o lacznej DMC do 3500kg?? A jesli chce cos wiecej musze dorobic E do B, ale czy najpierw wymienic na niemieckie czy tez zapisac sie po prostu na kurs w PL i tam dobic E...jak znajde na to czas i pieniadze ;) Podejrzewam ze tu wyszloby podobnie cenowo i moze nawet szybciej ale chodzi mi o procedure....chyba najpierw wymiana na niemieckie i potem dobic bo niemcy mi do polskiego nie dobija E rzecz jasna ;)
  • 0

#12 sztefan

sztefan

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisano 27 03 2010 - 10:27

Nie ma sesu przed uzyskaniem kat B+E wymieniac na Niemieckie,podwujne koszta.Spokojnie mozesz robic kat E z Polskim prawkiem a po zdanym egzaminie dostaniesz juz Niemieckie prawko z nowa kategoria.Zaoszczedzisz 35 euro +okolo 5 tyg oczekujac na nowe prawko.Cenowo kurs na kat E moze jest droszy ale jesli mieszkasz tu na stale to niema sesu jezdzic do Polski i go tam robic.Oblicz czas kursu +podroze do kraju i czas oczekiwania na egzamin,niemowie juz o ewentualnej poprawce...:)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników