Skocz do zawartości

Zdjęcie

PDU2 i PDU1

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 IBE

IBE

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 28 01 2014 - 23:37

Witam,

Czy orientuje sie ktos ile mniej wiecej czeka sie na formularze PDU1 i PDU2 (transfer zasiłku) z AfAw Niemczech?

Gdzies na polskiej stronie wyczytalam ze urzad wjewodzki w PL- nie pamietam juz jaki- wydaje to w ciagu tgudnia,a przynajmniej jesli chodzi o PDU2, Jesli ktos mial jakies doswiadczenia z tymi formularzami bede wdzieczna za odpowiedz.

Pozdrawiam

• 0

#2 P-U-M-A

P-U-M-A

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3728 postów

Napisano 29 01 2014 - 08:54

po co czekac na nie, jesli mozna sciagnac je online ............

http://www.arbeitsag...-U1-deutsch.pdf

Gdzies na polskiej stronie wyczytalam ze urzad wjewodzki w PL- nie pamietam juz jaki- wydaje to w ciagu tgudnia,a przynajmniej jesli chodzi o PDU2

poczytaj sobie tez to.......to jest wlasnie to o czympiszesz (Den Vordruck U2 erhalten Sie bei der Arbeitsverwaltung
oder dem Sozialversicherungsträger des Landes, in dem
Sie arbeitslos geworden sind.)

http://www.awa.sg.ch...Vordruck_U2.pdf

• -1

#3 jeanet7

jeanet7

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 01 2014 - 09:13

Tak się sklada ze ja transferowalam zasiłek z Polski do Niemiec. i wbrew temu co tutaj forumowicze pisza nie jest to takie proste....w pierwszym kroku należy być zarejestrowanym w biurze pracy i mieć papier ze ma się prawo do zasiłku...następnie należy zglosic fakt transferu wówczas otrzymuje się takie pisemko i z tym pisemkiem należy pojsc do wojewódzkiego urzędu pracy i tam zglosic chec transferu...pisze się podanie, dolacza zaświadczenie z biura pracy i po 7 dnich unijny druk U2  jest gotowy...następnie w ciągu 7 dni od deklarowanej daty wyjazdu(o która będą pytac w urzędzie wojewódzkim) należy zgloscic się do niemieckiego Agentur fur Arbeit w swoim miejscu zamieszkania na terenie Niemiec i zarejestrować się jako osoba poszukujaca pracy...na druku U2 jest faks pod który urząd musi odeslac odpowiedz ze faktycznie rejestracja miała miejsce lub wyslac poczta na podany adres, nie obowiazuja nas wtedy comiesięczne podpisy w Polsce. Co do druku U1 to jest to poświadczenie naszych lat pracy w Polsce i wydaje go ZUS, nie mniej jednak nie wypowiem się w tej sprawie bo z tego co mnie poinformowano w Zusie potrzebny ten papierek jest wtedy gdy ubiegamy się na terenie Niemiec o swiadczenie rentowe bądź emerytalne....pozdrawiam

• 0

#4 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17238 postów

Napisano 29 01 2014 - 10:15

Tak to jest w PL. Ja ten temat przerabialem ze znajomym, który stracil prace w Niemczech i chcial spróbowac szczescia w UK. Wszystkie formalnosci zalatwilismy od reki w Arbeitsamcie. Po przyjedzie do Londynu facio oddal je w miejscowej UP i wszystko byo OK:

Niestety, w sumie byl to poroniony pomysl z wyjazdem do Londynu, ale facio jest twardzielem i nie chce wracac, bo by go kolesie wysmiali, poniewaz naprzód opowiadal, jakie kokosy tam zarobi. Faktycznie zarabia mniej niz w RFN, a koszta utrzymania sä wyzsze.

• 0

#5 IBE

IBE

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 01 2014 - 16:36

Tak to jest w PL. Ja ten temat przerabialem ze znajomym, który stracil prace w Niemczech i chcial spróbowac szczescia w UK. Wszystkie formalnosci zalatwilismy od reki w Arbeitsamcie. Po przyjedzie do Londynu facio oddal je w miejscowej UP i wszystko byo OK:

Niestety, w sumie byl to poroniony pomysl z wyjazdem do Londynu, ale facio jest twardzielem i nie chce wracac, bo by go kolesie wysmiali, poniewaz naprzód opowiadal, jakie kokosy tam zarobi. Faktycznie zarabia mniej niz w RFN, a koszta utrzymania sä wyzsze.

Ja w zasadzie jakis czas temu dostalam z urzedu druk PDU2 i PDU1, bez dat wyjazdu podpisu z Afa i pieczatek, uzupelnilam co trzeba bylo i odeslalam z powrotem do AfA.Nie wiem czy dobrze zrobilam, ale chyba tak nalezalo zrobic....Domyslam sie, ze trzeba teraz czekac az odesla podbite i bedzie spokoj. Troche mi to nie daje spokoju, bo wyjazd sie zbliza, a achce miec wszystkie formalnosci zalatwione. Jutro przejde sie do AfA i moze ktos mi udieli istotnych informacji, Jesli jest tak jak pisesz andr-opole, ze daja wszystko od reki to bede w niebowzieta.

• 0

#6 ktoś z Czarnego Lasu

ktoś z Czarnego Lasu

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisano 29 01 2014 - 17:38

Trzeba jeszcze pamiętać, że w celu dokonania transferu przyznanego zasiłku trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy państwa ostatniego zatrudnienia przez okres minimum czterech tygodni od chwili utraty pracy. Urząd może wyrazić zgodę na wyjazd przed upływem tego terminu ale wcale nie musi.

• 0

#7 IBE

IBE

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 01 2014 - 18:17

Tak, ten warunek juz spelnilam. Przyznano mi zasiłek, i jestem tu prawie 6 tyg. Dziwne jest to, ze w urzedzie nie wypelnialam zadnych wnioskow tylko od reki dostalam formularze, tam mialam wpisac co i jak. Wszystko odeslalam, ale teraz nie wiem ile mozna na to czekac, W urzedzie pracy pytalam, ale tam nie udzieloni mi zadnej konkretnej odpowiedzi. Jutro ich przycisne i mam nadzieje, ze wszystko zalatwie.

Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi.

• 0

#8 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17238 postów

Napisano 29 01 2014 - 18:59

Nie wiem, w czym problem, ale w zasadzie transfer zasilków trzeba uregulowac PRZED wyjazdem. Po oddaniu w Urzedzie Pracy kraju docelowego podlega sie lokalnym przepisom i obwiäzkom, tak samo jak miejscowi bezrobotni.

• 0

#9 IBE

IBE

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 01 2014 - 22:03

Nie wiem, w czym problem, ale w zasadzie transfer zasilków trzeba uregulowac PRZED wyjazdem. Po oddaniu w Urzedzie Pracy kraju docelowego podlega sie lokalnym przepisom i obwiäzkom, tak samo jak miejscowi bezrobotni.

Problemu nie ma, tylko ja lubie miec wszystko zaplanowane i chcialabym po prostu wiedziec ile sie czeka na ten formularz, bo jedni pisza ze tydzien, gdzie indziej wyczytalam ze ludzie czekali 2 miesiace, a inni pisza ze od reki :)
W kazdym razie wiem na 100%, ze jesli nie uda sie tego zrobic przed wyjazdem to sprawa transferu moze zajac sie juz polski urzad, ktory sam wysyla nasz wniosek do DE.

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników