Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prosze o porade

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 19 11 2009 - 14:13

Witam Was kochani...Prosze was o rade....Niestety nie mam sie do kogo zwrocic,a i moj niemiecki jest taki sobie. A oto moj problem....... Mieszkamy tu z mezem od 4 lat (nie mamy dzieci)i maz bezprzerwy pracuje.Ja nie.Nie jestem w zadnym urzedzie zameldowana.Obydwoje mamy obywatelstwo niemieckie.Nie bierzemy zadnej pomocy od miasta.Kompletnie nic.Jakos sobie zyjemy w dwupokojowym mieszkanku na ok 56 m. Do dzis bym nie nazekala ,ale...no wlasnie ,to ale. Od nowego roku firma w ktorej pracuje maz zostaje zamknieta i w zwiazku z tym nie zostanie przedluzona mu umowa o prace.Konczy sie z koncem roku.Zecz jasna maz pojdzie na bezrobotne i teraz zaczyna sie moj problem ,gdyz nie wiemy co ja mam zrobic .Prosze poradzcie mi czy mam sie razem z nim meldowac?Dodam ze mamy 2 samochody ,bo maz dokupil sobie disla tylko do pracy .Oczywiscie ze go sprzedamy ,ale tego nie da sie z dnia na dzien zrobic ,a jak sie ja zamelduje w urzedzie to sie doczepia.Kolejna sprawa jaka sie martwie to to czy wyzyjemy za te jego bezrobotne ktore mu sie przez rok nalezy tytulem przepracowanych lat.Czy daja ewentualnie jakies dodatki.Niewiem czy mam najpierw poczekac ze 2-3 miesiace i zobaczyc ile tego bezrobotnego,potem ewentualnie wohngeld, a jak bedzie malo to wtedy sie mam zameldowac??Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym?Teraz on pracuje a ja jestem u niego na ubezpieczeniu.Gdy on powie w tym Urzedzie pracy ze jestem Hausfrau to dalej bede na jego ubezpieczeniu??Bardzo Was prosze doradzcie mi cos.Niechcialabym brac nic od miasta ale martwie sie ze nie wydolimy.Prosze doradzcie mi .Przepraszam ze tak opszernie sie rozpisuje , ale postanowilam odrazu wszystko dokladnie napisac ,aby ulatwic Wam rady.Chcialam uniknac zbednych pytan.Wiem ze dla niektorych to nie sa problemy,ale my nie bylismy w takie sytuacji nigdy.Kiedys chcialam sie zameldowac do urzedu ,bo chcialam aby mi Sprachkurs oplacili ,ale powiedzieli ze nie bo maz zarabia.Wiec zrezygnowalam bo i tak by nic mi nie dali a na kurs szlam prywatnie.Moze w obecnej sytuacji byly by szanse(nie mowie jeszcze dobrze)Prosze o rady i prosze mnie nie krytykowac.DZIEKUJE
  • 0

#2 ziutek0

ziutek0

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisano 19 11 2009 - 16:13

moja rada ...pozytywnie myslec,bedzie ciezko , ale jak bedziecie sie RAZEM wspierac ,to wam sie napewno uda ...wasz sytuacja az sie prosi o pewne docinki ,ale mam nadzieje ze beda wam je zaoszczedzone...powodzenia
  • 0

#3 maciej1966

maciej1966

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 857 postów

Napisano 19 11 2009 - 17:26

Witam, nie powinno byc tak zle. Jesli maz pracowal w normalnej firmie minimum jeden rok (pelny rok pracy + jeden dzien)i firma ta splajtowala, to przechodzi na Alg1, a to jeszcze nie jest tragedia. Warunkiem bylo jednak wczesniejsze zgloszenie upadlosci przez wlascicela (przestrzeganie ustalonych terminow)
  • 0

#4 Havrankowa

Havrankowa

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 11 2009 - 17:49

No Ale mysle ze zarejestrowac to powinniscie sie razem i to w momencie gdy maz dostanie wypowiedzenie z pracy to juz wtedy udac sie do job center
  • 0

#5 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 19 11 2009 - 18:23

Maz nie dostanie wypowiedzenia z pracy bo nie zostanie ona poprostu przedluzona bo tak sie zlozylo ze akurat zamykaja te firme jak innym koncza sie umowy.Wspomne ze jest to niemiecka dobra firma.Przed chwila wrocilismy z urzedu pracy,bo musial zglosic ze za miesiac zamykaja firme.Maz dostal papiery ktore musi jutro oddac szefowi, a ten, wypelnic i wyslac do urzedu.Niewiem .Pewnie chodzi o te upadlosc. Co to jest te job center? Czemu musimy tam isc ?W urzedzie pracy dzis zrobili mu juz termun na rejestracje jako Alg 1,dostal kilka papierkow do wypelnienia .Ale jaki job center??No i wciaz nie poradziliscie mi czy mam sie rejestrowac na te moje ewentualne Alg 2 (Hartz4) ,czy jeszcze chwile poczekac i zobaczyc.
  • 0

#6 aprilia

aprilia

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 19 11 2009 - 19:57

Nigdy nie bylam w takiej sytuacji jak Ty, i nie wiem jak sie sprawy odbywaja w wielkich miastach. Wiem jednak,ze bardzo wazne jest przede wszystkim, aby sie zaraz zameldowac w Arbeitsamt. Obojetnie, czy sie chce pracowac, czy nie, czy sie chce dostawac pieniadze, albo nie.Najlepiej jednak mowic, ze sie chce pracowac! Ten meldunek sie liczy do renty, bo bedziesz miala " przerwe w zyciorysie ". Nie piszesz, czy chcesz zostac na stale w Niemczech, czy wrocic do Polski. Ale to jest wlasciwie obojetnie. Jezeli maz wie, ze z koncem roku zostanie zwolniony, to musi 3 miesiace przed tym terminem zglosic to w Arbeitsamcie, bo " obetna " mu pieniadze za kazdy dzien zwloki. Potem musisz sie sama starac ( sami nic nie daja )o Wohngeld. Slyszalam od ludzi innych narodowosci, ze wiele spraw zalatwia "Caritas" i "Rotes Kreuz". Wypelniaja rozne podania i kieruja gdzie trzeba. Serdecznie pozdrawiam, mysle, ze chociaz troche moglam Ci pomoc.
  • 0

#7 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 19 11 2009 - 21:14

Dziekuje Wam za rady Aprilia my juz tu na stale mieszkamy.Apropo wczesniejszego zglaszania ze zostanie sie bezrobotnym to powiedz mi jak on to ma zrobic.Zglosil przeciez dzis.A wczoraj mieli zabranie i wszyscy sie oficjalnie dowiedzieli.Cala firma dzis odwiedzila urzad pracy.Piszesz o 3 miesiacach i o tym ze mu cos "utna" Przepraszam ,ale co jesli dowiedzieli sie tylko miesiac przed.Przeciez to nie ich i nie jego wina:Prosze Was wszystkich .NIE STRASZCIE MNIE..
  • 0

#8 aprilia

aprilia

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 19 11 2009 - 21:39

To jest w porzadku, ze juz sie zglosil, po prostu przeoczylam to zdanie.Jak juz dostal wszystkie swistki do wypelnienia i zaklad tez zglosil upadek, to juz pojdzie po kolei. Powodzenia.
  • 0

#9 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 20 11 2009 - 00:16

ktos tam pisal o wohngeld...wohngeld jest tylko dla osob pracujacych z tego co mi wiadomo...takze pozostaje tylko doplata do utrzymania z ALGII...wtedy automatycznie maja z tamtad placone ubezpieczenie rentowe te najnizsze i krankenkasse...jak tylko doplata bedzie sie nalezala.....
  • 0

#10 dimix

dimix

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1743 postów

Napisano 20 11 2009 - 12:01

Otrzyma ALG 1 + Wohngeld. Złożyć papiery do Arbaitsamtu,po otrzymaniu decyzji udać się do Wohnungsamt,lub Socialamt,i złożyć kolejne papiery na Wohngeld. @Is-ka ALG1 to nie to samo co Hartz4,na alg1 płaci się składkę,i jest to jako wypłata ubezpieczeniowa na wypadek utraty pracy,wiec przysługuje każdemu na alg1 wohngeld oraz kinderzuschlag. Pozdrawiam.
  • 0

#11 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 20 11 2009 - 12:46

marta..Job Center to jest posrednictwo pracy ..trzeba sie tam zglosic i zarejestrowac..oni wspolpracuja z Urzedem Pracy.a Ty zglos sie w Urzedzie Pracy jako poszukujaca pracy..a maz moze dostac na Ciebie pieniadze jesli ALG bedzie nizsze niz minimum ktore wam przysluguje ..nie mozna miec tylko majatku przekraczajacego 200 Euro za przezyty rok..od stycznia prawdopodobnie to sie podwyzszy..czyli jesli razem macie np.80lat ..to jest to 16 tysiecy ..wniosek taki nalezy zlozyc jak najszybciej bo liczy sie od daty zlozenia..jesli jakis dokumentow zabraknie to mozna pozniej dostarczyc...
  • 0

#12 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 20 11 2009 - 23:14

Dziekuje wszystkim narazie.
  • 0

#13 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 21 11 2009 - 00:15

No i znow ja..Poszperalam troche w necie i nierozumiem czegos.Wladis piszesz ze 200 Euro za przezyty rok.Znalazlam ze bylo 250 i niby juz zmienili na 3 razy wiecej czyli 750.Ale to nie takie wazne ,interesuje mnie o jakim majatku piszesz .My mamy troche oszczednosci i dlatego nie bardzo mi sie klei isc zarejestrowac Przeczytalam i myslalam ze chodzi im o nieruchomosci (czyli o majatek dopiero do spieniezenia)O jejku ,ja juz nic nie wiem ....Piszesz jeszcze ze razem.Czyli nasz wiek dodajemy i mnozymy razy 200.Tak?????Poczekaj bo juz sie pogubilam .Przeczytalam ze bezrobotny( Alg2),czyli jedna osoba ,wiek razy 200 i tyle MOZEMY miec.Niewiem czy dobrze mnie zrozumiales?Naciskam na wyraz MOZEMY .Prosze wyjasnij mi to jeszcze raz.Dzieki.No i ten majatek,o jaki to chodzi?Np,Sparbuch? Drugie pytanko to prosze powiedzcie mi krutko czy...??? Gdy Maz bedzie na Alg1 to bedzie ubezpieczony i czy ja jako tylko Hausfrau(bez meldowania sie narazie) bede nadal podlegac, tak jak dotychczas do tego ubezpieczenia (W AOK zona podlega pod meza jak jest Hausfrau ,bo skladka jest nic wieksza anizeli na jednego)Dzieki i czekam na odpowiedzi.
  • 0

#14 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 21 11 2009 - 02:31

no Sparbucha tez nie powinno sie miec na ALGII choc niektorzy maja...to zalezy od szczescia czy sie kapna....
  • 0

#15 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 21 11 2009 - 02:55

to znaczy tez tylko do pewnej kwoty wolno!!!
  • 0

#16 marta111

marta111

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 21 11 2009 - 13:40

no ale do jakiej?Czy ktos cos wie?
  • 0

#17 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 21 11 2009 - 13:53

http://www.frag-eine...ch-__f6922.html
  • 0

#18 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 21 11 2009 - 14:43

Do majatku zalicza sie wszystko co ma wartosc..oprocz wyposazenia mieszkania jesli nie wisi na scianie obraz Picassa..czyli wszekie ubezpieczenia na zycie ,konta oszczednosciowe ,akcje czy fonds..sa pewne odstepstwa..o ile wiem ubezpieczenie na zycie zawarte dlugoterminowo tzn.powyzej 60-dziesiatego roku zycia jest chronione..zaliczane jest jako zabezpieczenie na starosc ,ale urzednicy roznie to interpretuja..i trzeba z reguly sie odwolywac od negatywnej dla nas decyzji...
  • 0

#19 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 21 11 2009 - 14:47

ALGII..dotyczy to tez i mozna miec oszczednosci tylko do pewnej granicy ..ja twierdze ze to 200 Euro za rok zycia..jesli cos sie zmienilo to nie wiem ..a zmiana nastepna ma dopiero nastapic..jest to obiecane ale jeszcze nie obowiazuje...
  • 0

#20 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 21 11 2009 - 15:09

marta..moje wiadomosci sa sprzed okolo 3 lat..i nie slyszalem aby cos sie zmienilo..jesli masz nowe wiadomosci z wiarygodnego zrodla..to trzymaj sie tego.ale ja sie przewiozlem..pewne jest 200 Euro za rok zycia ..co powyzej to nie wiem...
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników