Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kobieta w ciąży a świadczenia socjalne ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 wujek6

wujek6

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:02

Witam

Moja żona zaszła niedawno w ciąży pracując na umowę o prace w polscę w związku z tym poszła na l4 w związku zagrożeniem ciąży w miejscu pracy.

Postanowiłem żebyśmy zamieszkali tu razem w Niemczech.

Ja pracuje w niemczech na umowę o pracę.

Mam pytanie czy możemy się starać o jakiejś środki z socjalu np. dofinansowanie mieszkania itd. ?

Jak to jest z jej ubezpieczeniem czy może korzystać z lekarza na moim ubezpieczeniu ?

Pozdrawiam

• 0

#2 blue_bell

blue_bell

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 2181 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:10

jak ty to sobie wyobrazasz, ze moze dostawac w Polsce kase za siedzenie na tylku w domu i do de przyjechac i tu do lekarza na twoje ubezpiecznie chodzic?? jak jest w pl zatrudniona to stamtad powinna 'czerpac'

ciaza=swiadcznia socjalne, gorzej jak turki!

• 0

#3 blue_bell

blue_bell

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 2181 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:12

albo jedno albo drugie... chcesz korzystac z opieki zdrowotnej w de to tu trzeba pracowac lub przynajmnien byc ubezpieczonym.

• 0

#4 wujek6

wujek6

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:16

korzystac z opieki zdrowtnej bo ta poslak jej wystarczy w zupełności .. ale podczas ciąży zawsze może cos sie wydarzyc i być może potrzebny będzie lekarz.

pytam bardziej o inne świadczenie np związane z wynajmem mieszkania czy w tej sytuacji można się postarać o dopłatę do czynszu ?

• 0

#5 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:36

jesli ja tu sciagniesz to musisz zameldowac, wtedy przepadaja swiadczenia w Pl, wtedy musi podlegac pod niem ubezpieczenie. a moze wtedy zapytaj czy cos wam sie nalezy

nie ma tak zeby cos miec tu i cos miec tam

• 0

#6 Poison Ivy

Poison Ivy

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisano 28 10 2013 - 19:57

Witam

Moja żona zaszła niedawno w ciąży pracując na umowę o prace w polscę w związku z tym poszła na l4 w związku zagrożeniem ciąży w miejscu pracy.

Mam pytanie czy możemy się starać o jakiejś środki z socjalu np. dofinansowanie mieszkania itd. ?

Jak to jest z jej ubezpieczeniem czy może korzystać z lekarza na moim ubezpieczeniu ?

Pozdrawiam

to proste zona musi zrezygnowac z L4 w Polsce i bedzie jako malzonka podlegala pod twoje ubezpieczenie..np w AOK jest cos takiego ze wypelnia sie formulasz rodzinny...a social to juz inna sprawa..jezeli z twojej wyplaty nie bedzie wam zostawalo duzo..to ewentualnie mozesz sie starac o dofinansowanie jak juz dziecko sie urodzi bo wtedy przeliczaja wszystko na 3 osoby...z reszta nikt tutaj ci nie udzieli dobrej rady..tylko beda szczekac...najlepiej idz do socjalu i zapytaj sam co w takiej sytuacji ...kto pyta nie bladzi ..ale osob kompetentnych..w kazdym socjalu jest informacja. ;)

#7 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisano 28 10 2013 - 20:03

tak jak napisalam,zona musi zostawic to co ma w Polsce, a jesli nie duzo zarabia to dostanie jakas pomoc z socjalu nawet teraz skladajac wniosek  a nie dopiero po porodzie

..Mehrbedarf für Schwangere..

z jednym sie zgodze zapytaj u zrodla.

jedno ale..jak dlugo tutaj jestes??

• 0

#8 wujek6

wujek6

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 28 10 2013 - 20:07

ladyblue i Poison Ivy dzieki za pomoc faktycznie udam się bezpośrednio do urzędu.

.z reszta nikt tutaj ci nie udzieli dobrej rady..tylko beda szczekac..

PRAWDA !!!

Pozdrawiam

• 0

#9 AnnaManna

AnnaManna

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 29 10 2013 - 10:16

Witam

Pozdrawiam

Hej . Twoja zona bedac na polskim L4 jest nadal ubezpieczona i przysluguje jej opieka medyczna, na terenie Niemiec takze, o ile bedzie miala wyrobiona EKUZ - europejska karte ubezpieczenia zdrowotnego - wydawana bezplatnie w polskiej kasie chorych - ale kasa zaplaci za wypadki, nagle zachorowania etc. Wiec mogloby sie sprawdzic na krótka mete, gdy zona przyjedzie cie odwiedzic i np. sie przeziebi. Ale Poison Ivy ma racje co do rezygnacji twojej zony z polskiego L4, co w praktyce oznacza tez rezygnacje z pracy jesli chce wyjechac na dluzej do DE. Jesli zona jest na L4 z powodu zagrozonej ciazy i zrobi sobie wycieczke do DE, zamiast siedziec grzecznie w domku, to ZUS moze - i napewno to zrobi jesli sie dowie;)) - przyczepic i beda problemy.

• 0

#10 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17646 postów

Napisano 29 10 2013 - 10:24

NFZ z reguly nie placi za poród za granica.

• 0

#11 asioo

asioo

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisano 29 10 2013 - 10:39

NFZ zwraca jedynie tyle ile poród kosztuje w PL, czyli koło 2 tys.zł. A w DE poród kosztuje 2 tys.Euro, różnicę trzeba pokryć samemu. Nie wiem czy karta EKUZ wystarczy do pokrycia kosztów choćby comiesięcznych wizyt u lekarza. Ja też w ciąży zjechałam do DE do męża. Ale musiałam swoją działalność w PL zamknąć, zrezygnować z PL ubezpieczenia, aby móc ubezpieczyć się w DE i w pełni korzystać ze świadczeń medycznych. po porodzie oczywiśccie nic poza najniższym Elterngeldem się należeć nie będzie. Warto wszystko przeliczyć: Wysokość płacy żony(L4 i potem macierzyńskie); koszty utrzymania dwóch mieszkań czy jednego wspólnego; dojazdy do PL, gdy żona tam zostanie; jeśli żona nie będzie pracować; to będziesz miał 3 klasę podatkową zamiast 1, a to też sporo pieniążków; Który to miesiąc ciąży? 

• 0

#12 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17646 postów

Napisano 29 10 2013 - 10:43

Karta EKUZ nie pokrywa planowych badan.

• 0

#13 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisano 29 10 2013 - 15:04

i porodu za granica

• 0

#14 wujek6

wujek6

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 10 2013 - 19:28

NFZ zwraca jedynie tyle ile poród kosztuje w PL, czyli koło 2 tys.zł. A w DE poród kosztuje 2 tys.Euro, różnicę trzeba pokryć samemu. Nie wiem czy karta EKUZ wystarczy do pokrycia kosztów choćby comiesięcznych wizyt u lekarza. Ja też w ciąży zjechałam do DE do męża. Ale musiałam swoją działalność w PL zamknąć, zrezygnować z PL ubezpieczenia, aby móc ubezpieczyć się w DE i w pełni korzystać ze świadczeń medycznych. po porodzie oczywiśccie nic poza najniższym Elterngeldem się należeć nie będzie. Warto wszystko przeliczyć: Wysokość płacy żony(L4 i potem macierzyńskie); koszty utrzymania dwóch mieszkań czy jednego wspólnego; dojazdy do PL, gdy żona tam zostanie; jeśli żona nie będzie pracować; to będziesz miał 3 klasę podatkową zamiast 1, a to też sporo pieniążków; Który to miesiąc ciąży? 

jest w 6 tyg ciąży 

czyli wychodzi na to że może lepiej niech będzie teraz na L4 z powodu zagrożenia ciąży a potem macierzyńskie.. kokosów nie będzie ale lepiej niż w de bez tak mi się wydaje.. tylko co z tym zusem czy faktycznie mogą robić problemy z powodu wyjazdu ??

• 0

#15 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisano 29 10 2013 - 19:31

zasadniczo jak sie jest z jakiegos powodu chorym i zaleceniem lekarskim jest siedzenie w domu to chyba raczej sie na urlopy nie jezdzi.. pomimo, iz ciaza nie choroba, ale skoro zagrozona, to po co sie narazac.

• 0

#16 asioo

asioo

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisano 29 10 2013 - 21:50

Ale z tego co ja wywnioskowałam(być może błędnie), to żona nie pracuje ze względu na zagrażające warunki w pracy, a nie zagrożoną ciążę ot tak. Jeśli nie ma zwolnienia z nakazem leżenia, to nikt nie będzie jej kazał siedzieć w domu 24/24 i czekać na kontrolę ZUS, równie dobrze może wypoczywać u cioci czy babci na wsi. Aczkolwiek aby być na zwolnieniu to należy regularnie(co miesiąc) odwiedzać lekarza, brać zwolnienie i dostarczać do pracodawcy. Będąc w DE to średnio wygodne rozwiązanie i dość drogie, jeździć w te i z powrotem. Ja bym jednak proponowała żonie posiedzieć trochę w domu, wypocząć, nabrać sił, bo to teraz najważniejsze dla niej i dla dziecka. Uczyć się niemieckiego, zebrać najważniejsze rzeczy dla potomka, żeby potem na hurra nie trzeba było robić zakupów. A dopiero w okolicy 6-7 miesiąca zrezygnować z pracy, zjechać do DE, podpiąć się pod Twoje ubezpieczenie, w DE urodzić i siedzieć z Elterngeld (300euro) przez rok. Z Doświadczenia wiem, ze rozłąka na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie kiedy pojawia się dziecko, więc trzeba podjąć jakieś kroki aby rodzina była razem. 

• 0

#17 Applefrau

Applefrau

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisano 29 10 2013 - 23:45

jest w 6 tyg ciąży 

czyli wychodzi na to że może lepiej niech będzie teraz na L4 z powodu zagrożenia ciąży a potem macierzyńskie.. kokosów nie będzie ale lepiej niż w de bez tak mi się wydaje.. tylko co z tym zusem czy faktycznie mogą robić problemy z powodu wyjazdu ??

Dopiero 6 tydzień ciąży i już zagrożona????? A to ciekawe.....
  • 0

#18 Applefrau

Applefrau

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisano 29 10 2013 - 23:53

Ale z tego co ja wywnioskowałam(być może błędnie), to żona nie pracuje ze względu na zagrażające warunki w pracy, a nie zagrożoną ciążę ot tak. Jeśli nie ma zwolnienia z nakazem leżenia, to nikt nie będzie jej kazał siedzieć w domu 24/24 i czekać na kontrolę ZUS, równie dobrze może wypoczywać u cioci czy babci na wsi. Aczkolwiek aby być na zwolnieniu to należy regularnie(co miesiąc) odwiedzać lekarza, brać zwolnienie i dostarczać do pracodawcy. Będąc w DE to średnio wygodne rozwiązanie i dość drogie, jeździć w te i z powrotem. Ja bym jednak proponowała żonie posiedzieć trochę w domu, wypocząć, nabrać sił, bo to teraz najważniejsze dla niej i dla dziecka. Uczyć się niemieckiego, zebrać najważniejsze rzeczy dla potomka, żeby potem na hurra nie trzeba było robić zakupów. A dopiero w okolicy 6-7 miesiąca zrezygnować z pracy, zjechać do DE, podpiąć się pod Twoje ubezpieczenie, w DE urodzić i siedzieć z Elterngeld (300euro) przez rok. Z Doświadczenia wiem, ze rozłąka na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie kiedy pojawia się dziecko, więc trzeba podjąć jakieś kroki aby rodzina była razem.

Jasne ze moze w de urodzić ale za poród kasa chorych nie przejmie kosztów! Gdyby tak wszystkie polanskie zony mogły za friko w Niemczech rodzic pod podpiete ubezpieczenie męża to by już polskie państwo wymarło!
Lepiej zbierać informacje, poczytać i upewnić sie o prawach jakie macie w Niemczech! Tu na tym glupkowatym forum niczego konkretnego sie nie dowiesz, każdy będzie tylko swoje 3 grosze dodawał....
  • 0

#19 asioo

asioo

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisano 30 10 2013 - 09:55

Czyli co uważasz, że skoro ja tu jestem od 2 miesięcy, jestem zameldowana, jestem podpięta pod męża ubezpieczenie, w AOK, mam swoją kartę, chodzę regularnie do lekarza na wizyty, to AOK nie pokryje kosztów mojego porodu?

• 0

#20 slider

slider

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4180 postów

Napisano 30 10 2013 - 10:05

a co ma piernik do wiatraka ? Zona autora jest pracownikiem polskiej firmy z polskim ubezpieczeniem . Jeszcze sie nie zwolnila , wiec nie ma szans na niemieckie ubezpieczenie. Nie wiedzisz roznicy w twojej i jej sytuacji ?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników