Skocz do zawartości

Zdjęcie

JAK ZAPISAĆ DZIECKO DO SZKOŁY

szkoła

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 atena1

atena1

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 06 2013 - 13:01

Witam.

Mam w planach w te wakacje przeprowadzić się w okolice Dortmundu.Mam 17 letniego syna który skończył w Polsce gimnazjum,z językiem niemieckim u niego słabo.I nie wiem od czego zacząć by zapisać go do szkoły.Czy zgłosić się do jakiegoś urzędu i tam nas pokierują,czy bezpośrednio popytać w szkołach?Mam na myśli realschule,lecz u niego z niemieckim słabo to chyba hauptschule,nie mam pojęcia.Czy jest jakiś program wspierający obcokrajowców?

• 0

#2 czarnawdowa2011

czarnawdowa2011

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 52 postów

Napisano 26 06 2013 - 15:22

Witam ja swoje zapisalam do Realschule nie umiala slowa po niemiecku pol roku nie byla klasyfikowana  tylko miala nauke jezyka w szkole ,normalnie nie jest sie w stanie nauczyc perfekt gramatyki w ciagu tego okresu wiec jesli sie mysli o maturze to raczej trzeba aby dziecko powtorzylo ta sama klase jeszcze raz.Moja corka jest w piatej klasie i juz podpisalam dokumenty ze jeszcze raz zostanie na drugi rok w piatej klasie aby przerobic material z pierwszego polrocza i podszlifowac gramatyke.Dzieci ucza sie szybko Twoj syn po pol roku bedzie swobodnie mowil.Szkoly same organizuja dziecia nauke jezyka , dla doroslych jest program ale dla dzieci uczeszczajacych do szkoly chyba nie.

• 0

#3 gosia135

gosia135

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 26 06 2013 - 15:28

Witam ja także zapisze córkę do szkoły (córka ma 17 lat tzn w tym roku w Polsce skończyła gimnazjum) z tego co wiem bedzie jeszcze rok chodziła do niemieckiego gimnazjum do 10 klasy i tak jak razem rozmawiałyśmy bo jest zdolna i chce iść na studia zostawie Ja jeszcze rok w 10 klasie aby opanowała język. Mam nadzieję ze bedzie dobrze pozdrawiam

• 0

#4 endriu277

endriu277

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 06 2013 - 17:02

Witam ma pytanie ...mieszkam z rodziną od niedawna w Niemczech mam 6 letniego syna i 5 letnią córkę zameldowani jesteśmy jakieś dwa tygodnie. Czy ktoś wie co trzeba zrobić lub gdzie się udać żeby dowiedzieć się do jakiej pobliskiej szkoły posłać dzieci? Czytałam gdzieś na forum że jeśli już ma się meldunek to odpowiedni urząd poinformuje szkołę o dzieciach w wieku szkolnym i wyśle do domu potrzebne informacje do jakiej szkoły udać się żeby zapisać dziecko . Błagam o pomoc!!!

• 0

#5 POLONICUS

POLONICUS

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisano 26 06 2013 - 18:41

Gdzie mieszkasz? W ktorym Landzie / miescie?

Wez zyczliwego i sympatycznego tlumacza ze zdolnosciami mediatorskimi ;).

1. do przedszkola,

ale (z powodu kolejek - pomimo prawnego prawa do miejsca w przedszkolu),

z doswiadczenia przepowiadam marne szanse na sukces ale taka jest kolej rzeczy.

2. do Schulamt-u - tam przedstawic sytuacje. Z dobrym mediatorem i przy zyczliwym urzedniku oni powinni Ci od reki miejsce w przedszkolu zalatwic tak azeby dzieci mialy szanse na opanowanie jezyka. Kwestja 6miesiecy dla dzieci w tym wieku. Sa wyjatki oczywiscie. Syn straci pradopodobnie rok.

Miejscowi tlumacze, maja czesto w tych sprawach doswiadczenie z kim i co jest w twoim miejscu zamieszkania mozliwe...

U lokalnymi "polskimi biurami migracyjnymi" roznie bywa, rozni ludzie to prowadza...

• 0

#6 eastwood

eastwood

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1031 postów

Napisano 26 06 2013 - 19:57

Sześciolatek to już raczej do szkoły a nie do przedszkola. W urzędzie gdzie się meldowałaś powinnaś zadać to pytanie do której szkoły posłać dziecko i gdzie są pobliskie przedszkola. U mnie było tak że przedszkola same przysyłały mi zaproszenia.

• 0

#7 asioo

asioo

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisano 26 06 2013 - 21:38

A ja mam dzieci w wieku 5 lat i 3 latka. W sierpniu wyjeżdżamy do DE. Czy pięciolatek idzie już do szkolnej zerówki czy przedszkola, jak to tam wygląda. rzeczywiście jest taki kłopot z przedszkolami na terenie DE, ktoś się orientuje jak to jest w okolicy Stuttgartu?

• 0

#8 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 26 06 2013 - 21:48

17 lat to  juz 11 klasa Gymnasium (Q-Phase) :)  moja 17 latka idzie do 11 ej ,wlasnie od dzis u nas ferie świadectwo odebrane :D  ,ja nie wiem jak sobie bez jezyka tam poradza ,przeciez tam jest masa nauki 

niemieckiego Gymnasium nie porównujcie z polskim ,tu ida tylko najlepsi do Gymnasium  

• 0

#9 eastwood

eastwood

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1031 postów

Napisano 27 06 2013 - 12:53

asioo.

Tu nie ma zerówki tylko dziecko zaczyna od 1 klasy, bodajże jak skończy 5,5 roku to może juz zostać przyjete.

• 0

#10 endriu277

endriu277

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 06 2013 - 22:32

Polonicus ... dziękuję za pomoc myślę ze ciężko bedzie znaleść tłumacza chyba że przez ogłoszenie. Mieszkam w Bensheim Auerbach jestem bez prawa jazdy z dziećmi na głowie bo mąż do późna pracuje :( cóż jakoś muszę wybrnac z tej sytuacji pozdrawiam.
  • 0

#11 belaiza

belaiza

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisano 28 06 2013 - 16:21

Endriu wpisalam w google nazwe Twojej miejscowosci i Grundschule i znalazlam, ze sa trzy  http://www.schillers...e-bensheim.de/

• 0

#12 belaiza

belaiza

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisano 28 06 2013 - 16:23

19 sierpnia zyczyna sie u Was szkola

• 0

#13 belaiza

belaiza

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisano 28 06 2013 - 16:29

Atena jak juz skonczyl gimnazjium to teraz jakas inna szkola, zawodowa albo cos przygotowujacego do matury. U nas 17 latki juz nie chodza do Realschule.

• 0

#14 atena1

atena1

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 06 2013 - 20:30

Belaiza

A możesz coś doradzić na temat szkoły zawodowej lub innej dla 17 latka? U niego słabo z językiem niemieckim i słyszałam że taką młodzież odsyłają do hauptschule lub realschule.

• 0

#15 petits

petits

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 28 06 2013 - 20:57

asioo.

Tu nie ma zerówki tylko dziecko zaczyna od 1 klasy, bodajże jak skończy 5,5 roku to może juz zostać przyjete.

od jakiego 5,5 roku? od pelnego 6 go! w zaleznosci w ktorym miesiacu sie urodzil. licza od sierpnia do sierpnia, czyli np dziecko ur np ostatniego lipca 2008 idzie jako 6 latek kory ma lat 6 i pare dni,czyli za rok .... ale urodzone w sierpniu 2008 moze isc do szkoly dopiero za kolejny rok czyli 2015. 

• 0

#16 amarylis m

amarylis m

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 30 06 2013 - 11:38

Witam.Ja również mam córke w wieku 17 lat.Udałam się do jugendmigrations i tam wszystkiego się dowiedziałam.Dziecko w takim wieku ze slaba znajomoscia jezyka wysyłają najpierw na kurs dla młodzieży trwa on 900 godzin lekcyjnych.Po takim kursie zyby dziecko poszło dalej się kształcić niestety musi zrobić Qali czyli ostatnia klase niemieckiego gimnazjum,inaczej Niemcy nie zalicza naszego polskiego gimnazjum.Po zrobieniu tego Qali idzie dalej do szkoły albo berufschule albo do innych średnich szkół w zaleznosci od ocen.

• 0

#17 endriu277

endriu277

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 01 07 2013 - 12:33

Belaiza ...dzięki ok ale ja potrzebuje iść z kimś kto zna dobrze język aby mi pomógł zapisać do tej szkoły dzieci.

• 0

#18 asioo

asioo

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisano 01 07 2013 - 18:06

od jakiego 5,5 roku? od pelnego 6 go! w zaleznosci w ktorym miesiacu sie urodzil. licza od sierpnia do sierpnia, czyli np dziecko ur np ostatniego lipca 2008 idzie jako 6 latek kory ma lat 6 i pare dni,czyli za rok .... ale urodzone w sierpniu 2008 moze isc do szkoly dopiero za kolejny rok czyli 2015. 

Czyli jak moje dziecko jest urodzone w sierpniu 2008 to teraz czeka go jeszcze 2 lata przedszkola? Będzie miał skończone 7 lat idąc we wrześniu do pierwszej klasy?

W zasadzie to nawet dobrze, będzie miał więcej czasu na naukę języka. Z kolei moja córka urodzona w maju 2010 pójdzie do szkoły w 2016 roku. W zasadzie będzie między nimi rok różnicy w programie. A czy dzieci starsze, jak mój pięcioletni syn mają pierwszeństwo jakieś w przedszkolach?

• 0

#19 jawor1983

jawor1983

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 07 2013 - 20:02

witam mam pytanie mam dwojke dzieci w wieku 8 i 11 lat zamierzam przeprowadzić się z rodzina do gutersloh ale obawiam się o dzieci czy one sobie poradzą z jezykiem niemieckim
  • 0

#20 jawor1983

jawor1983

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 07 2013 - 20:02

witam mam pytanie mam dwojke dzieci w wieku 8 i 11 lat zamierzam przeprowadzić się z rodzina do gutersloh ale obawiam się o dzieci czy one sobie poradzą z jezykiem niemieckim
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: szkoła

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników