Skocz do zawartości

Zdjęcie

Działalność gospodarcza w Niemczech - prośba o pomoc

działalność gospodarcza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grizzly1897

Grizzly1897

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 06 2013 - 15:57

Witam wszystkich na forum.

Zarejestrowałem się tutaj, gdyż otrzymałem propozycję od znajomego aby przyjechać do Berlina i tam założyć swoją działalność - mam pracowac jako jego podwykonawca, on daje mi swój samochód a rozwozić mam paczki i przesyłki w niemieckiej firmie. Przez parę pierwszych miesiecy mam mieszkać u niego na mieszkaniu.

Nie znam się na niemieckim prawie i mimo że mój znajomy to bardzo sympatyczna osoba, znam go dosyć krótko i mam kilka obaw.

Bardzo proszę wszystkich zorientowanych o udzielenie mi odpowiedzi na pare pytań.

Otóż z tego co wyczytałem w iternecie (dokładnie na tej stronie:  http://nazachodzie.d...rmy-niemcy.html )  będę musiał się udać się do Gewerbeamt - w celu założenia działalności oraz podana siedziby (będzie to w mieszkaniu znajomego), tam też pewnie będę zameldowany.
Czy informajca, że przez pierwsze 2 lata działalności jestem zwolniony z podatku dochodowego jest aktualna i prawdziwa?
Mam dostawac do ręki 1tys euro na miesiąc. W Polsce jeszcze sam nie wypełniałem deklaracji podatkowej, jak z tą deklaracją ma się w Niemczech? Na w/w stronie jest info, że musze ja złożyć do końca marca roku przyszłego. Pewnie będę musiał skorzystac z polskiej firmy rachunkowej.
Jeszcze chciałem zapytać co z ubezpieczeniem w takiej sytuacji? Jego pojazd jest ubezpieczony, natomiast chodzi mi o zdrowotne - lepiej załatwić sobie w Polsce? Ewentualnie jak to zrobić w Niemczech i gdzie się udać?
Bardzo proszę o opinię, czy wg Was to wszystko trzyma się kupy?

Nie znam za dobrze niemieckiego (obecnie przypominam sobie podstawy) na szczęscie przez pierwsze 3 mies pobytu bede miał w Berlinie koleżankę studentkę niemieckiego, która będzie mi tłumaczyc wszystkie papiery na polski..

• 0

#2 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 18 06 2013 - 21:20

ubezpieczenie zdrowotne niemieckie ,zapomnij o polskim żadne nie spełnia wymogów,

w Niemczech od 2009 r jest  ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich  ,info sobie poszukaj w Google 

obowiązek ubezpieczenia w Niemczech 

mozesz ubezpieczyc sie dobrowolnie w jednej z ustawowych kas chorych albo prywatnie ,jest ich masa ,lepiej jednak dobrowolnie 

tu info 

http://www.aok.pl/skladki-318.php

• 0

#3 slider

slider

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4180 postów

Napisano 18 06 2013 - 21:30

Czy informajca, że przez pierwsze 2 lata działalności jestem zwolniony z podatku dochodowego jest aktualna i prawdziwa?

Mam dostawac do ręki 1tys euro na miesiąc.

Nieprawda

Dobra rada - olej ten interes. Wrocisz do domu zadluzony po uszy

#4 Grizzly1897

Grizzly1897

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 06 2013 - 22:22

Dziękuję za odpowiedź i porady co do ubezpieczenia.

Nieprawda

Dobra rada - olej ten interes. Wrocisz do domu zadluzony po uszy

Dlaczego więc jest taka informacja na stronie, którą podałem? Oraz można ją znaleźć na paru innych stronach ?

Możesz mi wytłumaczyć dlaczego uważasz że ten interes to zły pomysł?

• 0

#5 slider

slider

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4180 postów

Napisano 19 06 2013 - 05:38

W Niemczech osoba posiadająca własną działalność gospodarczą jest zwolniona z obowiązku płacenia podatku przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy, potem, jeżeli w ciągu roku nie przekroczy 7665 € dochodu

Pewnie o to ci chodzi.

a:) Troche malo aktualna suma, teraz to 8 tys

b:) Te 8 tys sa wolne od podatku dla kazdego, nie wnikajac w to jak je zarobi, i nie tylko przez dwa lata.

#6 jack167

jack167

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 06 2013 - 01:02

spam

• 0

#7 POLONICUS

POLONICUS

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisano 29 06 2013 - 05:24

Istnieją wielokrotne wyroki sądowe według których praca jako kierowca, bez własnych "narzędzi" do pracy, czyli bez samochodu, bez własnego lokum, nie ponosząc kosztów benzyny ubezpieczenia, bezwłasnej reklamy, etc etc jest w formie "samozatrudnienia" praca nielegalna...
Tak naprawdę jesteś wtedy pracownikiem.
Co odróżnia pracownika od prżedsiebiorcy? Tylko forma zameldowania?
Nie! To jest ogólnie pisząc, ażeby cię zachęcić do szukania: ryzyko czy biznes wypali, ryzyko przedsiębiorczośći, ryzyko inwestycji...
Napewno jak to przeszukasz na tym forum lub Google to to wielokrotnie znajdziesz....
Na tym forum zwróć szczególna uwagę na wpisy od andr-opole, pogodniaka i wladyslaw666.

Oczywiście jeżeli jesteś w podbramkowej sytuacji możesz zagrać naiwniaka i wszystko zwalić w razie czego na kolegę.
Jak tylko Ci nie wypłaci, pierwszy raz, lub zacznie sie kontrola, bierzesz polskojezycznego adwokata w Berlinie (licz sie z zaliczka ok. 300 euro) i podajecie go do sadu pracy o:
- nadpłatę wszystkich ubezpieczeń społecznych
- umowę o prace i ewtl. Dalsze zatrudnienie
- rozliczenie płac.
Ażeby sie do tego z twojej perspektywy przygotować powinien kolega załatwiać za Ciebie wszelkie formalności, najlepiej jak on bedzie wypisywal na swoim komputerze i drukarce wszelkie faktury, będziesz u niego zameldowany, będziesz jeździł jego samochodem, płacił olej napędowy z jego karty bankowej i bardzo ważne: prowadzisz pamiętnik i notes w którym zapisujesz sobie dokładny czas i godziny od kiedy do kiedy pracowales i w których dzielnicach Berlina, niech on załatwi numer podatkowy lubi rozmawia z księgowa. Najlepiej jakby cię księgowa nigdy na oczy nie widziała. Zbieraj wszystko co sie da na papierze, zachowaj mejle w którym jest napisane o stawce godzinnej, etc etc etc a inne przemilcz... jeszcze lepiej jakby ci napisał na krtce od ręki, żeby nie było niedomówień: za godzinę 8h euro... I potwierdzil na pismie ze w razie wypadku nie będziesz ponosił kosztów naprawy samochodu, nie bedzie od ciebie dochodził żadnych odszkodowań i ze nie będziesz ponosił żadnych kosztów leczenia!

Bardzo ważne: masz tylko 2 tygodnie czasu na pozew przed sądem pracy. Musisz szybko działać i być przygotowanym. Tak ze trzeba szybko reagować. Dobry adwokat nie bedzie miał raczej od razu czasu ażeby dać Ci termin i nie złoży od ręki pozwu.

Nawet po jednym dniu przepracowanym w Niemczech jako pracownik masz prawo do zasiłków, masz podstawę do zbudowania sobie tutaj z rodzina egzystencji. Ale o tym w innych wątkach...
  • 0

#8 Dings

Dings

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 975 postów

Napisano 29 06 2013 - 10:36

Bardzo dobra recepta na wyjscie z podbramkowej sytuacji pracobiorcy, Polonicus!

W czasach duzej konkurencji (najczesciej w branzy budowlanej) i w nastepstwie zagrozenia egzystencji, firmy siegaja po tansza sile robocza z Europy Wschodniej. Ma taki Gewerbeschein, nie interesuja jej sprawy zaplaty za urlop, chorobe czy odprowadzenia podatkow socjalnych. Budowa zakonczona, rachunek wystawiony, ludzie oplaceni i samemu niezle sie zarobilo. Fajnie, nie? :)

Tylko... czy rzeczywiscie byl to Subunternehmer, czy jednak Scheinbeschäftigung?  Kto odprowadzili podatki? Wyjdzie sprawa na jaw (np. kontrola zakladu czy Zoll na budowie), albo, jak podpowiada Polonicus, ze byla to praca na czarno, bo pracujacy u niego zlozyl przy pomocy adwokata tzw. "Statusklage nach § 7 a IV SGB IV", konsekwencje moga byc tragiczne. Nawet do 30 lat wstecz pracodawca moze byc scigany, jesli zostanie mu udowodnione, ze umyslnie wprowadzil w blad urzedy (Vorsatztat). Kary i nadplaty wraz odsetkami moga doprowadzic przedsiebiorstwo i jego samego do ruiny.

Na ile ryzyko sie oplaca, kazdy pracodawca musi odpowiedziec sobie sam.

• 0

#9 maly72

maly72

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisano 29 06 2013 - 11:16

za 1000 euro nie wiem czy dasz rade, jak zapłacisz wszystkie składki to naprawde niewiele ci zostanie, ja bym sobie odpuścił

• 0

#10 POLONICUS

POLONICUS

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisano 29 06 2013 - 12:33

DINGS - doskonale wiesz ze gdyby nas zatrudnili w ZOLLamtcie to po 90% Polaków w Niemczech zostałaby tylko chmurka kurzu...

• 0

#11 Dings

Dings

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 975 postów

Napisano 29 06 2013 - 12:56

Owszem, wiem :)

I piszemy tu na tematy by ostrzec czytajacych. Te wykroczenia nie sa Kavaliersdelikte. Tu sie slono placi.

• 0

#12 casiopaia

casiopaia

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisano 30 06 2013 - 18:27

...Ażeby sie do tego z twojej perspektywy przygotować powinien kolega załatwiać za Ciebie wszelkie formalności, najlepiej jak on bedzie wypisywal na swoim komputerze i drukarce wszelkie faktury, będziesz u niego zameldowany, będziesz jeździł jego samochodem, płacił olej napędowy z jego karty bankowej i bardzo ważne: prowadzisz pamiętnik i notes w którym zapisujesz sobie dokładny czas i godziny od kiedy do kiedy pracowales i w których dzielnicach Berlina, niech on załatwi numer podatkowy lubi rozmawia z księgowa. Najlepiej jakby cię księgowa nigdy na oczy nie widziała. Zbieraj wszystko co sie da na papierze, zachowaj mejle w którym jest napisane o stawce godzinnej, etc etc etc a inne przemilcz... jeszcze lepiej jakby ci napisał na krtce od ręki, żeby nie było niedomówień: za godzinę 8h euro... I potwierdzil na pismie ze w razie wypadku nie będziesz ponosił kosztów naprawy samochodu, nie bedzie od ciebie dochodził żadnych odszkodowań i ze nie będziesz ponosił żadnych kosztów leczenia!...

Hmm...widze to zgola inaczej. Zagrajmy to scenario. Powiedzmy, ze ja jestem tym zleceniodawca.

Zajmujac sie kompletnie wszyskim, a przedewszystkim pisaniem samej sobie rachunkow na wlasnym kompie, mam nad wszystkim kompletna kontrole. Wiec pisze sobie w imieniu zleceniobiorcy zawyzone rachunki. Naiwny zleceniobiorca nie ma w reku nic, nie ma pojecia o wysokosciach rachunkow. Nie ma pojecia co robi ksiegowy itd.

Suma sumarum Gewerba leci na zleceniobiorce i to on jest odpowiedzialny za wszystko. Dla Finanzamtu liczy sie Gewerbeschein, a nie kto latal do ksiegowego i na czyim kompie ktokolwiek pisal rachunki. Zleceniodawca jest kryty (wkoncu sam sobie rachunki wystawial) - ba! nawet ez zawyzone rachunki ma mniejszy dochod. A co ze zleceniobiorca? - nic! piecze go rozeta, finansowka sciga, zona grozi rozwodem...to koniec bajki o pierwszym milionie :P

Podpis na Gewerbeanmeldung, to nie tylko nagryzmolone nazwisko i spoko - to odpowiedzialnosc i to bardzo duza. Wielu o tym nie wie.

• 0

#13 gea eb

gea eb

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 02 07 2013 - 11:11

Polonicus pisze;

"Nawet po jednym dniu przepracowanym w Niemczech jako pracownik masz prawo do zasiłków, masz podstawę do zbudowania sobie tutaj z rodzina egzystencji. Ale o tym w innych wątkach..".

-moźesz mi to wyjaśnić?thx.

• 0

#14 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17304 postów

Napisano 02 07 2013 - 11:26

POLONICUS troche przesadza. Faktycznie karencja na swiadczenia socjalne wynosi w zasadzie 3 Miesiace. Jednakze uprawnienia do róznych swiadczen socjalnych imigranci nabywaja dopiero z czasem. A detale zaleza juz od konkretnego wypadku.

Problem jest w tym, iz wielu przedsiebiorców wciska imigrantom umowy, które robia z nich automatycznie kandydatami na swiadczenia socjalne. Mam nadzieje, ze to sie rychlo skonczy. Zamiary juz sa.

• 0

#15 POLONICUS

POLONICUS

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisano 02 07 2013 - 12:40

@andr-opole

ja lubie przesadzac - to fakt... ale to jest konkretne, wedlug stwierdzenia adwokata.

Jest wyrok sadowy na korzysc portugalskiego pracownika.

Bede musial poszukac. Nawet nie wiem w ktorej instancji i ktory sad.

• 0

#16 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17304 postów

Napisano 02 07 2013 - 12:54

Wiesz... Polski humor mnie nie rusza.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działalność gospodarcza

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0