Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca w Niemczech bez jezyka?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 12:15

Wraz z chłopakiem chciałabym wyjechac z Polski do Niemiec. Chłopak jest inzynierem ja mam 28 lat i tylko mature ale najgorsze ze nie znamy jezyka.Chłopak z doswiadczeniem pracy na budowie ma wieksze szanse znalezienie pracy, martwie sie jedak o swoje szanse na prace.Chcielibysmy znaleźsc mieszkanie i wsólnie pracowac, uczyc sie jezyka na miejscu. Jednak jestem przerazona bo przeciez bez jezyka to bedzie baardzo ciezkie. Nie mamy znajomych w Niemczech.Jak wyglada tzw podatek ktory płacą single i czy jest obowiazek meldunku w tym kraju? Czy jest szanasa nauczyc sie jezyka na kursach jezykowych juz na miescu? Jakie macie doswiadczenie. ?
  • 0

#2 DonTomasso

DonTomasso

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3058 postów

Napisano 24 04 2013 - 12:38

bez znajomosci jezyka nie znajdziesz pracy (chyba ze dasz sie przez naszych rodakow wykozystac), bez pracy nie znajdziesz mieszkania, bez mieszkania nie bedziesz miec zameldowania i kolo sie zamyka
  • 0

#3 sun35

sun35

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3540 postów

Napisano 24 04 2013 - 12:50

dolkadnie tak jak pisze Dontomasso....bez pracy nikt wam mieszkania nie wynajmie a bez jezyka gdzie chcesz pracowac??...nie lepiej jest wam np.przez pöl roku intensywny kurs w Polsce zrobic a pözniej prycy poszukac i dopiero wtedy tu przyjezdzac??
  • 0

#4 Jamrozy

Jamrozy

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 67 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:06

Siedzcie na dupach,jak twój facet ma pracę w Polsce!nie kombinuj,bo przekombinujesz!
  • 0

#5 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:15

A co z tym podatkiem? Moze najpierw praca przez Polaków pozniej po zlapaniu jezyka uda sie juz u Niemca? Czy wszyscy znaja niemiecki? Masakra jakas bo trzeba cos postanowić a nie wiem co robic.
  • 0

#6 aneeciaak17

aneeciaak17

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:16

ojj może być ciężko.. chociaż ja przyjechałam z mamą do Niemiec ponad rok temu do pracy sezonowej przy pieczarkach, ale postanowiłyśmy tu zostać, umowy dostałyśmy na dłużej i przyznali nam mieszkanie, meldunek masz obowiązek z tego co wiem po 3 miesiącach, wystarczy tylko chcieć, jak Ty nie znasz języka to poszukaj pracy w jakimś zakładzie gdzie pracują polacy (jak ja) przy pracy sezonowej i szukajcie przy tym mieszkania czy pokoju żebyście mogli razem mieszkać.. no łatwo nie jest na początku, wiem po sobie, na szczęście wszystko już się ustabilizowało ;) pozdrawiam i życzę powodzenia
  • 0

#7 aneeciaak17

aneeciaak17

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:17

co do jezyka są w miastach szkoły i bardzo często państwo dofinansowuje kursy ale nie wiem czy mogłabyś się o to starać dopiero jakbyś miała meldunek itp
  • 0

#8 Asik-Celine

Asik-Celine

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:23

Niestety będzie bardzo ciężko bez znajomości języka wiem to po sobie ,że gdyby nie pomocni znajomi ,którzy tu mieszkają i pracują od kilkunastu lat bardzo szybko bym wróciła z powrotem do Polski. Takie są realia niestety ,ktoś do Ciebie coś mówi i co dalej ?! Panika , przerażenie itp. Nie chcę tutaj nikogo zrażać ,ale radzę odłożyć ten wyjazd na póżniej a teraz zająć się intensywną nauką języka. Pozdrawiam i życzę powodzenia =)
  • 0

#9 aneeciaak17

aneeciaak17

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:31

eee nie przesadzajmy z tą paniką z językiem !! w Pl nie nauczysz się języka tak dobrze jak rozmawiając z Niemcem ;) wystarczy nauczyć się najbardziej potrzebnych zwrotów a reszta sama przyjdzie
  • 0

#10 Asik-Celine

Asik-Celine

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:36

Napisałam tylko jak było w Moim przypadku ... i może masz racje ,że przyjdzie sama ale to zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy,za coś przecież trzeba przez ten czas żyć opłacać rachunki itp.
  • 0

#11 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:41

No własnie , jak wyglada szukanie pracy na miejscu? Sa jakies agencje dla obcokrajowców?
  • 0

#12 AlaAle

AlaAle

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:46

jedna rada dla Ciebie nie radzic sie na formum bez jezyka tez jest praca , zalezy co chcesz robic jeszcze natomiast jezeli masz wieksze aspiracje i chcesz dobrej pracy jezyk jest wymagany chociazby na poczatek angielski i podstawy niemieckiego a co do mieszkania , da sie wynajac i bez pracy ja tak wynajelam najpierw mieszkanie potem dostalam prace ale musisz miec swiadomosc ze to sa wyjatki do wyjazdu sie najlepiej dobrze przygotowac logistycznie i finansowo pozdrawiam jakbys miala pytania pisz priv
  • 0

#13 zetka58

zetka58

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 93 postów

Napisano 24 04 2013 - 13:48

Witam.Nie rozumiem dlaczego straszycie mlodych ludzi?Czy wszyscy ktorzy tu przyjechali poraz pierwszy znali jezyk?Mysle ze 3/4nie znala,ale poradziliscie sobie.Bylo ciezko, ale kto powiedzial,ze zycie to latwizna?Nie straszcie,tylko opowiedzcie swoje historie poczatkowej pracy w DE.A decyzje pozostawcie mlodym.Kazdy wie,jak ciezko jest w PL,ale to nasz, a moze tylko moj KRAJ.Ja rowniez musialam zaplacic za zalatwienie pierwszej pracy.Potem juz sama sobie radzilam.Wiec proponuje poprzez posrednika,albo prace sezonowe.A potem jak juz bedziecie mieli pieniadze,wszstko inne pomalu sie ustabilizuje.Latwo nie bedzie ale dacie rade.Wiem, jak ciezko jest mlodym wystartowac,moim dzieciom rowniez nie bylo latwo.Ale dzieki temu ze odwazyli sie wyjechac dzis sobie radza.
  • 1

#14 cascabell

cascabell

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 24 04 2013 - 15:55

Ja też bym tak nie straszyła. Tylko jeśli jesteście zdesperowani, to warto dobrze się do wyjazdu przygotować. Już zacząć uczyć się podstawowych zwrotów w Polsce. Przemyśleć gdzie chcielibyście zamieszkać - rejon Niemiec. Trochę gotówki ze sobą zabrać. Dla Ciebie może praca by się znalazła jako zimmermädchen w jakimś hotelu lub na zmywaku. To początki. Lub jak inni piszą można zacząc od prac sezonowych lub przez pośrednika. Jest też strona www.jobboerse.de należy do arbeitsagentur. Zapoznaj się z nią. Czasem wpisując np: polnisch i miasto w odpowiednią rubrykę. Pokazuje się oferta w której poszukują ze znajomością polskiego. Kiedyś znalzłam ofertę- pracy w magazynie tylko ze znajomoscią polskiego, nawet bez podstaw niemieckiego. Próbuj-kto nie ryzykuje ten...
  • 0

#15 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 16:37

Tak jak radzisz zaczne sie uczyc podstawowych zwrotów.Zastanawia sie tylko jak znajde prace.Chcieliśmy wyjechac w okolice Ingolstat.Chlopak chce zaczac od pracy na budowie ma spore doswiadczenie i uprwnienie kierownicze, twierdzi ze jak podszkoli jezyk to znajdzie cos pozniej u Niemca.Ja sie tylko martwie tez tym podatkiem dla singli.W najgorszym razie sie wroci ale chcemy spróbowac .Oczywiscie ze moge sprzatac tylko przez kogo taka prace znaleźsc, moge tez na produkcji w fabryce.Pytanie mam tez czy jak juz znacie jezyk to pracujecie w jakis godnych warunkach-firmach?Czy mozna pojsc na jakies kursy doszkalajace?Ja pracowałam w przedzkolu jako pomoc wychowawcza w fundacji tez przy dzieciach.Czy istnieja jakies szkoly dwu letnie? Nie znam reliów zycia w Niemczech ale jakbym została na stałe to jak to wyglada? Pozdrawiam
  • 0

#16 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19891 postów

Napisano 24 04 2013 - 16:47

Nie rozumiem, dlaczego sie tak strasznie przejmujesz "podatkiem dla singli". Tak, single placa wieksze podatki niz malzenstwa, w ktorych jedna osoba pracuje, a drugi malzonek nie. Ale tego sie nie przeskoczy, to jest fakt i tyle. Na kursy mozesz chodzic, na jakie chcesz, ale bedziesz musiala sama za nie zaplacic. Jak chcesz zostac w Niemczech na stale, to musisz miec przede wszystkim niemieckie ubezpieczenie chorobwe (ktore jest drogie) i zameldowanie.
  • 0

#17 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 16:51

Przejmuje sie bo skoro oboje jestesmy singlami to dobiora nam prawie polowe pensji:(
  • 0

#18 cascabell

cascabell

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 24 04 2013 - 17:00

Pewnie,że potrafią tu być godne warunki pracy. Jeśli pracuje się w większej fabryce z tradycjami (a w takiej pracowałam). To po pierwsze: masz placone na czas, czasem dostaje się prezenty np: na Boże Narodzenie. Przerwy są przestrzegane. Częstują darmową herbatą i kawą. W kranach leci ciepła woda, mają pachnące mydełka, na hali środki dezynfekujące. Ludzie są uprzejmi i do siebie się uśmiechają. Nikt nikogo nie dyskryminuje. To oczywiście przykład z mojego doświadczenia. Ale była to moja pierwsza praca jaką sobie sama znalzłam w lokalnej gazecie. CV pomogła tłumaczyć mi Niemka, a mejle z tym przetłumaczonym CV do firm z prostymi informacjami że chciałabym pracować wysyłałam już sama. I tak znalazłam pierwszą pracę przy produkcji. Cały czas uczę się sama niemieckiego i z każdym dniem idzie mi coraz lepiej. Początki zawsze są trudne, ale najważniejsze to dobrze sobie zaplanować co i jak. Pogodniak dobrze Ci podpowiada.
  • 0

#19 barzani

barzani

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 04 2013 - 17:06

Cześć ja się wtrącę, a więc pierwsze pytanie czy wy wiecie w jaką część Niemiec chcecie jechać ? czy rzucacie monetą ? ;D (zawsze mogę doradzić jak to było u mnie. W skrócie, razem z żoną mieliśmy pracę w Polsce (ja nawet dobrze płatną jak na polskie warunki, też jestem budowlańcem) z dnia na dzień wyjechaliśmy z Polski zapakowałem ile weszło do auta wspomnę że w dniu wyjazdu moja córka miała 9 miesięcy. Nie znaliśmy ani słowa po niemiecku, ale !!! Pojechaliśmy do znajomego który mieszka w Niemczech, dwa dni po przyjeździe nas zameldował w 3 dniu już podpisywaliśmy umowę na własne mieszkanko tylko że ja miałem jakieś pieniądze np na kaucję i by przeżyć tu 2 miesiące, powiedziałem co będzie to będzie. Prace znalazłem po 3 tygodniach wysyłając tylko CV w którym pisałem ze nie znam niemieckiego, niestety nie znalazłem jej w swoim kierunku, ambicje musiałem schować do dolnej szuflady, dalej tam leżą ponieważ po roku czasu nie umiem jeszcze na tyle niemieckiego by móc pracować w swoim zawodzie, ale i tak zarabiam tu tyle że nie żałuję decyzji, a prace kiedyś zmienię. Więc jeśli macie jakaś znajomą osobę która wam może w jaki kolwiek sposób pomóc ryzykujcie bo warto, wspomnę że w Polsce wziąłem bezpłatny urlop na miesiąc gdyby nie wyszło
  • 0

#20 amelianna85

amelianna85

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 04 2013 - 17:35

Myslismy o wyjezdzie w okolice Ingolstat.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników