Skocz do zawartości

Zdjęcie

Chorobowe a wypowiedzenia o pracę.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 polaczzeeek

polaczzeeek

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 04 2013 - 11:04

Witam, znalazlem sie w dosc dziwnej sytuacji, dlatego prosze o pomoc ze wzgledu na to, ze moja wiedza w tym zakresie jest znikoma. Otóz pracuje w pewnej agencji pracy prawie rok. Po okresie próbnym dostalem umowe o prace na 2lata z zachowaniem miesiecznego okresu wypowiedzenia. Niestety w marcu tego roku zachorowalem - byla to komplikacja po chorobie która przeszedlem ok.2lata wczesniej - udalem sie do niemieckiego lekarza i dostalem zwolnienie chorobowe na 2 tyg abym w tym czasie mógl odwiedzic swoich lekarzy w polsce i dowiedziec sie co dalej (TK, USG, Badania krwi i decyzja czy operacja czy co). Niestety w dniu dostarczenia zwolnienia chorobowego do biura firmy (22marzec) , po jakis 3h pracownik biurowy przywiózl mi wypowiedzenie z pracy. (napisane w dniu 22marca) na którym widnieje zakonczenie okresu wypowiedzenia 30kwietnia. Na chwile obecna przebywam w Polsce na leczeniu, i nie mam mozliwosci powrotu do pracy (12kwietnia konczy mi sie chorobowe wystawione przez niemieckiego lekarza.) Moje pytanie brzmi: -Czy nalezy mi sie chorobowe skoro od pierwszego dnia mojego zwolnienia chorobowego dostalem wypowiedzenie (22marzec) -Czy zostanie mi wyplacone chorobowe az do 30kwietnia , skoro to dzien zakonczenia miesiecznego okresu wypowiedzenia -Czy jezeli jestem w trakcie leczenia w polsce , to czy moge wyslac przedluzenie chorobowego od Polskiego lekarza? Czy zostanie ono uwzglednione? - Jak procentowo wyglada wyplata chorobowego skoro moja umowa o prace jest w niepelnym wymiarze godzin i co miesiac mialem bardzo rózna ilosc godzin przepracowanych? Prosze o komentarze wnoszace cos do watku i unikanie odpowiedzi typu "Polak kombinator, na bank choroba to sciema i chcesz tylko kase wyciagnac, powinni Cie na kopach wygnac do polski". Zadalem konkretne pytanie i oczekuje odpowiedzi na te pytania a nie co kto mysli na mój temat. Z góry dziekuje za pomoc.
  • 0

#2 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 11:22

"Chorobowe" nie chroni przed zwolnieniem z pracy, nie moze byc jednak uzasadnieniem wypowiedzenia. Samo wypowiedzenie dostales w terminie. Ale wazne jest, co pisze w twoim wypowiedzeniu. Wymaga ono uzasadnienia, a tylko bardzo niewiele powodów uzasadnia zwolnienie z pracy! Ponadto jest wiele wymogów formalnych, których niedopelnienie niweczy prawomocnosc tego wypowiedzenia. Moze oplacaloby sie powrócic do Niemiec, aby przedlozyc to wypowiedzenie niemieckiemu prawnikowi wyspecjalozowanego na prawo pracy? Termin dla skargi przed sadem pracy uplywa 3 tygodnie po dostarczeniu wypowedzenia. Jezeli okaza sie, ze wypowiedzenie jest niewazne, to bedziesz dalej zatrudniony i przysluguje ci pensja, mimo ze nie pracowales. Czesto jednak nawet w wypadku zlych szans dla ciebie, sedziowie staraja sie zalatwic sprawe polibownie, tj ugodowo, tak ze prawie zawsze sie oplaci. PS: Jezeli jestes na chorobowym do konca umowy o prace, to - oczywscie - przysluguje ci Lohnfortzahlung od pracodawcy, a potem ewentualnie Krankengeld. Powonienes jednak zglosic sie natychmiast do Arbeitsamtu, bo inaczej mozesz miec problemy z przyznaniem ALG1. Wtedy tez musisz przebywac na terenie Niemiec.
  • 0

#3 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 11:24

Lohnfortzahung - to z reguly twoja "normalna" wyplata... Jezeli wyjatek nie jest regula, to przysluguje ci wtedy pensja zasadnicza jak w umowie o prace.
  • 0

#4 polaczzeeek

polaczzeeek

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:03

na początek, co to jest ALG1? Co do Lohnfortzahung - właśnie sęk w tym, że w umowie mam wpisane że pracuję w niepełnym wymiarze godzin i raz to jest 180 w miesiącu, a raz 100 dletego ciekawi mnie na jakiej podstawie wyliczają te moje chorobowe. Co do powrotu do Niemiec, do pracy , czy do adwokata to niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ tak jak pisałem wcześniej - dosyć poważnie zachorowałem i niestety nie dam rady, przynajmniej narazie. Z resztą nie mam zamiaru walczyć z tą firmą o cokolwiek, bo wiem że i tak mogą zrobić ze mną co chcą, za wielcy są. Jeszcze jedno, jak wygląda zwolnienie chorobowe od polskiego lekarza? Czy zaakceptują mi? Dzięki za odpowiedz i pozdrawiam
  • 0

#5 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:15

Azeby podwazyc wypowiedzenie, musisz conajmniej upowazniec miejscowego adwokata, który w twoim imieniu zacznie dzialac. Adwokatmoze dzaialac w twoim imienu i bez twojej obecnosci, tym bardziej, ze jestes chory. Przecietnie 2/3 wypowiedzen nie jest waznych w swietle prawa pracy. Lohnfortzahlung: Co pisze o wysokosci twojej pensji w umowie o prace? To jest jedna mozliwosc. Druga mozliwosc, to arytmetyczna srednia pensja ostatnich 12 miesiecy. Ile godzin pracowales tak czy siak w zasadzie nie gra roli. Wazna jest tylko umowna wysokosc wyplaty lub (wypadku duzych rozbieznosci) wymieniona powyzej srednia. Oczywiscie, potem przysluguje ci Krankengeld o kasy chorych. Oni akceptuja atest polskiego lekarza. Jezeli nie potrafi on wystawic atestu wraz z duaignoza po niemiecku, to angielski powinien wystarczyc. Jednakze Krankengeld sam nie przyjdzie. Muisz zlozyc podanie i przedlozyc atest. Do Arbeitsamt tez sie musisz osobiscie zglosic jako "Arbeitssuchend", choc na chorobowym nie odostaniesz zailku dla bezrobotnych, bo dostaniesz Krankengeld.
  • 0

#6 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:34

a czy kasa chorych zezwoliła na te planowane leczenie w PL ???
  • 0

#7 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:41

dzis bylam rano u lekarza i kurde zapomnialam zapytac ,moze mi by tez powzolili na leczenie w PL ,urlop i leczenie za jednym zamachem
  • 0

#8 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:48

O to sie nie pytal i dla kwestii zwolnienia z pracy nia gra to roli. Ale nawet i bez poprzedniej zgody kasy chorych mozna sie leczyc w kazdym kraju UE i po wszystkim zlozyc podanie o zwrot ponisinych kosztów leczenia.
  • 0

#9 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:50

w nagłych wypadkach
  • 0

#10 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:50

czyli jak pojade do Pl moge sie tam leczyc (denysta ) itd ??? czary ,mary
  • 0

#11 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19591 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:53

takie czary mary to nie sa, bo jesli wezmiesz rachunek od lekarza polskiego i on bedzie nizszy niz to, co takie samo leczenie kosztowaloby w Niemczech, generalnie ustawowa kasa chorych ci do zwroci.
  • 0

#12 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:53

W "nagłych wypadkach" mozesz sie rozliczac bezgotókowo na karte EKUZ. Ale i tak mozna do kazdego lakarza isc prywatnie, zaplacic samemu, a potem na podstawie kwitów postarc sie o zwrot wydatków. Kasa moze uznac wszystko, co uzna za stosowne, maksymalnie tyle, i musi refundowac w Niemczech.
  • 0

#13 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:55

to czyli nie musi to byc nagly wypadek ?
  • 0

#14 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:56

W "nagłych wypadkach"mozesz sie rozliczac bezgotókowo na karte EKUZ." tak,ale w PL nie wszedzie tak jest ,kaza zaplacic najpierw :(
  • 0

#15 allel

allel

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisano 10 04 2013 - 12:58

sporo tu wyzej napisanych spraw jest sensowne ...ale tzw Zeifirmy maja tak spreparowane umowy ze mozesz nie dostac chorobowego a i wypowiedzenie jest zgodne...mozna to oczywiscie " wygrac " w sadzie pracy gdzie nalezy podwazyc wiarygodnosc umowy miedzy Toba a Zeitfirma w oparciu o przepisy prawne " zasady ogolne " obowiazujace w Niemczech ..to dluga czasami droga postepowania ...powodzenia

#16 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 13:02

Powiem ci, ze w starej dobrej OK nie ma tym problmów: Obojetnie czy dziesz prywatnie do lekarza w Niemczech, Hiszpanii czy w Polsce, po zakonczeniu leczenia przedkladsz detaliczne rachunki, diagnozy, zakres swiadczen i... Przewaznie wiekszosc moja AOK zwraca. W wypadku Polski, gdzie swiadczenia sa tansze, z reguly 100%.
  • 0

#17 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16634 postów

Napisano 10 04 2013 - 13:04

Allel, nie przesadzaj. Wlasnie w sadzie pracy sedziowie stosunkowo przychylnie traktuja wykiwanych imigranów. Dobry adwokat jest jednak bardzo pomocny i stosunkowo malo kosztuje, szczególnie dla tych, bez pieniedzy.
  • 0

#18 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19591 postów

Napisano 10 04 2013 - 13:05

Pomysl na nick: sa dwie mozliwosci - albo nagly wypadek, wtedy rozliczasz sie bezgotowkowo na karte EKUZ albo planujesz isc np. w Polsce do okulisty, bez naglego przypadku. Wtedy musisz zaplacic, przestawic w Niemczech rachunek (i - jesli beda chcieli - z tlumaczeniem) i jesli ta wizyta u polskiego okulisty bedzie kosztowac mniej lub tyle samo, co w Niemczech, to ci zwroca. Ale po co robic takie skomplikowane historie. Ja w ogole nie rozumiem, czego ludzie pracujacy w Niemczech tak uparcie jezdza na jakies badania/leczenia w Polsce (wykluczamy tu kombinowanie): przeciez dostep do diagnostyki i lekarzy specjalistow w Niemczech jest generalnie o wiele lepszy niz w Polsce
  • 0

#19 pomysł na nick

pomysł na nick

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 6846 postów

Napisano 10 04 2013 - 13:18

ok ,ok zgadza sie :)) http://www.aok.de/bu...sland-13831.php
  • 0

#20 polaczzeeek

polaczzeeek

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 04 2013 - 18:10

Jeśli chodzi o zgodę na leczenie od AOK to takowego nie dostałem, nawet nie pytałem o to ponieważ jestem dodatkowo prywatnie ubezpieczony w Polsce aby móc właśnie bezproblemowo odbyć jakiekolwiek leczenie. Dlaczego nie chciałem korzystać z Niemieckiej służby zdrowia? -jak pyta Pogodniak. - Ponieważ nie mam grypy, ani zapalenia spojówek ,tylko coś bardziej poważnego , tak więc większy komfort leczenia będę miał tutaj w Polsce, a po drugie jestem ograniczony językowo w De. Dzięki wszystkim w każdym razie za radę, a szczególnie andr-opole :) Pozdrawiam.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników