Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypowiedzenie umowy ustnej i świadectwo pracy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 26 03 2013 - 18:33

Pracowałam w firmie na umowie ustnej przez 3 miesiące. Od szefa nie mogłam doprosić się umowy pisemnej, chociaż wiem, że miał taki obowiazek do miesiąca czasu. Firma opłacała mi wszystkie składki, ubezpieczenie i dostawałam pieniądze jakie miałam na rozmowie wstępnej z szefem ustalone. Ponieważ sytuacja mi się nie podobała, zaczęłam szukać nowej pracy. Chcę teraz złożyć wypowiedzenie, ale nie wiem jak to wyglada w przypadku umowy ustej. Czy muszę skladać to na piśmie - jeśli nie podpisywałam żadnej umowy. Czy pracodawca musi mi wystawić świadectwo, czy też opinię?. Wiem jakie miałam stanowisko, ale tylko ustnie, czy rejestrując mnie musiał zgłosić również do urzedu na jakie stanowisko mnie zatrudnia? Bardzo prosze o poradę, bo pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją.
  • 0

#2 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 15486 postów

Napisano 26 03 2013 - 19:31

Nawet nie majac pisemnej umowy w reku obowiazuja cie przepisy prawa pracy.jezeli jeszcze w marcu dostarczysz pracodawcy pisemne wypowiedzinie, to od 1. maja jestes wolna. Pracodawca ma obowuiazek oddac ci wszystkie papiery, które mu dalas plus roliczenie sumaryczne z wyplaty. Masz równiez prawo do opinii, kóra nazywa sie u nas "siwadectwem pracy" (Arbeitszeugnis).
  • 0

#3 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 26 03 2013 - 19:36

Rozumiem. Interesuje mnie jeszcze, czy ktoś inny (konkretnie jakiś urząd) musiał dostac informację, na jakie stanowisko zostałam zatrudniona?
  • 0

#4 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 15486 postów

Napisano 26 03 2013 - 19:52

Ty nie musisz nikogo innego powiadamiac. Ale skoro otrzymujesz rozliczenia od wyplaty, to mozesz wyjsc z zalozenia, ze o twojej pracy wie i Fonanzamt, i DRV i kasa chrych oraz Urzad Pracy.
  • 0

#5 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 26 03 2013 - 22:46

Blik ..na jakim stanowisku jestes zatrudniona wie tylko szef i Ty....

#6 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 26 03 2013 - 22:49

Blik ..a czemu Ci zalezy na tym czy urzedy wiedza na jakim stanowisku bylas zatrudniona....??????

#7 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 26 03 2013 - 22:51

Na jakim stanowisku to moze tylko wiedziec Berufsgenossenschaft....

#8 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 27 03 2013 - 08:21

Po prostu nie ufam szefowi tej firmy - jeszcze tak dziwnego i pokreconego czlowieka nie spotkalam. Nie jestem pewna co napisze mi na swiadectwie i czy napisze prawde. Bylam (a wlasciwie jeszcze jestem) zatrudniona jako inzynier projektu, stad dla przyszlej pracy taki papier i przepracowane nawet 3-4 miesiace maja znaczenie - tym bardziej, ze to moja pierwsza praca w niemieckiej firmie i tutaj w Niemczech. W przypadku gdyby musial zglosic przy zatrudnianiu mnie w urzedzie pracy lub jakimkolwiek innym, na jakim stanowisku pracowalam, nie mial by wyboru wystawic mi swiadectwa z prawdziwymi informacjami. Z tego co jednak wladyslaw606 piszesz wynika jednak, ze to wiem tylko ja i szef.
  • 0

#9 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 27 03 2013 - 08:39

A tak na marginesie - to pracuje w tej firmie tylko jeszcze jeden Polak - na stanowisku pracownika fizycznego - on rowniez nie dostal umowy na pismie. Przykre jest to, ze prawdopodobnie szef tej firmy uwaza, ze kazdy Polak moze spokojnie pracowac bez pisemnej umowy i powinien sie cieszyc, ze wogole ma prace. Brak pisemnej umowy prawdopodobnie daje mu mozliwosc wyplacania lub nie wyplacania dodatkow urlopowych i swiatecznych, ktore w pisemnej umowie obowiazuja kazdego pracownika.
  • 0

#10 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 15486 postów

Napisano 27 03 2013 - 10:36

Takie staze traktuje powaznie, jezeli trwaja conajmniej pól roku, albo conajmniej do konca projektu. Dlatego moze oplacaloby sie moze przetrwac troche dluzej? Wedle przepisów masz co trzy miesiace prawo o nowo opinie (Arbeitszeugnis) od pracodawcy . Nie moze byc tam zadnych negatywnych wpisów, i jezeli sie z trescia nie zgdzasz, masz prawo zazadac skorygowanego. Jednakze tutaj rowinela sie sztuka pozytywnego formulowania negatywnych informcji o pracowniku w takich opiniach. Tak wiec nim zaakceptujesz, przedlóz komus, kto sie na tym zna.
  • 0

#11 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 15486 postów

Napisano 27 03 2013 - 10:39

Nawet bez pisemnej umowy obowiazuja przepisy panstwowe oraz ustalenia wynikajace z umowy zbiorowej. A dostajecie przynajmniej rozliczenia o wyplaty?
  • 0

#12 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 27 03 2013 - 14:59

Rozliczenia dostaje - kolegi rodaka o to nie pytalam, wiec nie wiem, czy on tez dostaje, czy ma jeszcze gorsza sytuacje niz ja. O dluzszym "przetrwaniu" myslalam - tylko nie kosztem braku swiadectwa po zakonczeniu. Nie mam zamiaru pracowac 0,5 roku, zeby na koncu uslyszec od szefa, ze zadnej umowy nie podpisywal, wiec on nie ma obowiazku wystawic mi zadnego potwierdzenia, opini czy swiadectwa.
  • 0

#13 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 15486 postów

Napisano 27 03 2013 - 17:15

To sa bzdury. Skoro masz rozliczenia, to jest dowód ze pracowales. Brakujace dokumenty mozesz zarzadac nawet na drodze prawnej. Pracodawca powinien cie co najdalej miesiac po podjeciu pracy umowe o pracy dostarczyc. Niezaleznie od jej tresci przyjluguja ci prawa wynikajace z przepisów nadrzednych.
  • 0

#14 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 27 03 2013 - 21:22

Blik ..mi cos sie nie zgadza bo to wyglada na firme krzak..wyrwie sie i nie ma...i mysle ze sciemniasz.....

#15 casiopaia

casiopaia

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 938 postów

Napisano 27 03 2013 - 21:59

Blik, ja nie wiem cos ty sie tak tej umowy uczepila? - moze cie zdziwi, ale np. ja jakies 20 lat temu pracowalam w pewnej firmie zupelnie normalnie itd.,itp. - zapytana o umowe odpowiedzialam, ze nie chce. Umowa tak czy siak nie roznila sie od obowiazujacego prawa pracy - wiec wsio ryba czy ja bym miala czy tez nie! Inaczej by sie sprawy mialy, gdybym w umowie ujrzala super warunki itd. Hmm...nie wiem, moze zle mysle?
  • 0

#16 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 28 03 2013 - 08:49

Dzieki za wszystkie rzeczowe informacje andr-opole - bo o takie wlasnie mi chodzilo :-). A jesli chodzi o uwagi wladyslawa606 i casiopaia - to tez oczywiscie dziekuje, tylko zastanawiam sie, o co chodzi z tym sciemnianiem. Mam realny problem - bo po co mialabym zakladac ten watek (swoj czas cenie), niemiecki znam na tyle, ze bylam w stanie przeczytac i zrozumiec to co niemieckie prawo o tej sprawie mowi - a podaje ono, ze pracodawca ma obowiazek do miesiaca od rozpoczecia pracy wystawienia umowy (jesli pracownik tego zada) lub co najmniej streszczenia warunkow umowy. Jesli pracownik takiej umowy sie nie domaga - wtedy jest tylko ustna. Jestem tak przyzwyczajona i wychowana, ze wszelkie umowy musze widziec w postaci pisemnej - ustne dla mnie nie istnieja, przynajmniej jesli chodzi o powazne sprawy - do ktorych raczej umowa pracy nalezy. Na niemieckich forach przeczytalam, ze lepiej takich firm co oferuja tylko umowe ustna, nawet jak pracownik pisemnej zada, unikac - bo znaczy, ze cos chca ukryc, cos jest nie tak. Tak sie sklada, ze 2 miesiace przede mna rozpoczal prace rowniez w dziale technicznym pewien Niemiec i co ciekawe - on umowe dostal na 2 dzien. Jasne warunki sa dla mnie wazne - tym bardziej, ze nie pracuje jako sprzataczka. Jestem inzynierem w dosyc deficytowej tutaj specjalnosci, z niemalym doswiadczeniem, wybralam ta firme odrzucajac inna propozycje - wiec chyba nie ma sie co dziwic, ze troche wnerwiaja mnie te niejasne zasady. No ale - czlowiek ucza sie na bledach. Diekuje jeszcze raz wszystkim za uwagi - i temat zamykam. Aha - i zdrowych i pogodnych Swiat zycze :-)
  • 0

#17 Konto usunięte(228432)

Konto usunięte(228432)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 79 postów

Napisano 02 04 2013 - 00:51

tu sa troche inne zasady, pracodawca wystawia ocene ogolna na swiadectwie pracy...normalnie nie jestes wstanie tego znalesc, to jest napisane drobnym druczkiem informacja o tobie dla nastepnego pracodawcy. nie podpisujesz w de swiadectwa pracy tylko pracodawca wysyla ci poczta,jak widzisz ze jest negatywna ocena o tobie mozesz sie w ciagu 2 tyg odwolac o zmiane oceny do pracodawcy,gdyz pracodawca uprze sie zostac przy tej ocenie ty musisz wtedy sprawe zglosic do sadu. powtarzam w de wszystko na ocene ogolna wystawiaja!
  • 0

#18 Blik

Blik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 02 04 2013 - 15:20

No i sprawa sie ladnie wyjasnila - przestalam prosic, tylko stwierdzilam w rozmowie z szefem, ze bez pisemnej umowy nie moge pracowac - wiec jesli chce dalej ze mna wspolpracowac to musze miec wszystko na pismie w innym wypadku musze niestety zlozyc wypowiedzenie. I w ciagu godziny dostalam piekna umowe, z wielkimi przeprosinami i wyjasnieniami od pani kadrowej (zona szefa) zebym sie nie stresowala, ze jest troche mniej poniewaz zaczelam od 4 a nie od pierwszego. Czyli na tym sie wszystko opieralo - trzeba bylo postresowac Niemcow wtedy im ochota i pamiec wrocila :-)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników