Skocz do zawartości

Zdjęcie

rozliczanie z gewerby - studentka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzikokwitniecnota

dzikokwitniecnota

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 03 2013 - 11:59

Witam! W ubiegłym roku pracowalam w Niemczech przez miesiąc. Otworzyłam Gewerbę oraz byłam zameldowana na czas trwania pracy. W związku z tym mam pytanie - czy jeśli pracowałam poniżej 50 dni w roku i nie mam żadnych dochodów w Polsce podlegających opodatkowaniu, to czy muszę się rozliczać z dochodow uzyskanych w Niemczech? Będę wdzięczna za odpowiedź.
  • 0

#2 T&QM Tłumacz przysięgły

T&QM Tłumacz przysięgły

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 03 2013 - 12:32

Szanowna Pani, praca na "Gewerbe", jak to Pani ładnie określiła, nie jest pracą, tylko działalnością gospodarczą. Zgodnie z prawem niemieckim, polskim i unijnym, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczania się za taką działalność nie zależnie od tego jak długa trwała taka działalność, ponieważ czysto teoretycznie nawet w ciągu kilku godzin można zarobić milion EURO, co oczywiście podlegałoby opodatkowaniu. Prawo w Polsce różni się od prawa w Niemczech tylko tym, że w Niemczech obowiązek rozliczenia się z fiskusem należy wykonać do 31. maja, a w Polsce do 30 kwietnia roku następnego. Jeżeli chce Pani uniknąć konfliktów z niemieckim prawem podatkowym, radzę dokonać rozliczenia. Thomas Werner Tłumacz przysięgły języka polskiego radca prawny
  • 0

#3 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 10 03 2013 - 14:23

Roznica jest nieco wieksza,,w Polsce automatycznie naliczana jest kara za spoznienie.. w DE wlasciwie mamy caly nastepny rok na rozliczenie..a nawet dluzej..ja jeszcze sie nie rozliczylem za 2011...

#4 Konto usunięte(43602)

Konto usunięte(43602)

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 10 03 2013 - 21:27

Rownie dobrze mozesz sie z tego przychodu rozliczyc w Polsce, z tzw. pracy najemnej za granica, ja tez tak kiedys mialam. Jesli wykazesz to w pl picie to nie masz obowiazku skl. rozliczenia w de...
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników