Skocz do zawartości

Zdjęcie

Renta w Niemczech

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Konto usunięte(13890)

Konto usunięte(13890)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisano 10 07 2009 - 19:36

Witam Mam takie pytanko,już nie wiem gdzie o to zapytać: Jestem osobą niepełnosprawną od dzieciństwa w Polsce otrzymywałam rentę socjalną i mam prawie 3lata pracy(składki rento.-emeryta.były odprowadzane). Od roku mieszkam w Niemczech,jestem na bezrobotny,mam 100%ubytku zdr.chciałabym dowiedzieć się czy mogę złożyć wniosek o rentę(jeśli tak to jak ona się nazywa po niemiecku-dla osób niepełnosprawnych od urodzenia lub dzieciństwa),ile lat muszę mieć przepracowanych(czy każda umowa się liczy jako lata przepracowane-czy tylko ta umowa od której pracodawca składki płacił rento.-emeryta.)W Niemczech nie pracowałam dla pracodawcy Niemieckiego,idę dopiero na kurs języka. Czekam na przyznanie z AOK zasiłku pielęgnacyjnego od kilku mięs. To tyle na jeden post,proszę o pomoc.
  • 0

#2 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 10 07 2009 - 19:52

Renta przysluguje po co najmniej 5 latach wplacania skladek, przy czym z Polski sie tez liczy, ale musisz sie nieco skomplikowanie ubiegac, uznaja jesli wszystko jest ok i wedle miedzynarodowych umów. Czy dostaniesz jednak juz teraz rente, nie moge ci powiedziec, jestes jeszcze stosunkowo bardzo mloda ;-) Inwalidztwo czyli % upowazniaja do przejscia na wczesniejsza emeryture przed skonczeniem 67- go roku zycia, bez obcinania obligatoryjnych 0,3% za kazdy brakujacy miesiac. Nie jest w Niemczech niczym dziwnym, ze i ze 100% ubytku na zdrowiu ludzie do pracy chodza/ jezdza- pracodawcy musza miec tez kwote inwalidów. Umowa o prace liczy sie do renty, jesli byly odprowadzane skladki emerytalne. Troszke jestem w temacie, bo niedawno przerabialam temat z mama, i ma przyznana rente od sierpnia, ale ma ona tez juz 65 lat ;-)
  • 0

#3 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 10 07 2009 - 20:48

Każdy może usuwać odpowiedzi na tematy swojego autorstwa. Właśnie w tym przypadku, ta opcja została wykorzystana.

Powód:
Ten człowiek obrażam innych ludzi na całym forum.
  • 0

#4 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1616 postów

Napisano 10 07 2009 - 21:04

wladis bez obrazy, weszłam na ten temat przypadkiem, bo mnie to nie dotyczy i nie interesuje...ale Ty w każdym temacie masz coś do powiedzenia...a w tym Twoja wypowiedź to same domysły..nie sadzisz,ze jak nie wiesz to nie powinieneś się odzywać??
  • 0

#5 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 10 07 2009 - 23:22

Wladis, renta a zasilek to 2 rózne swiaty! I nazywa sie ona Erwerbsminderungsrente ;-) Tutaj link z paroma odpowiedziami: http://www.finanzfra...enrente-gezahlt
  • 0

#6 wladis

wladis

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4398 postów

Napisano 11 07 2009 - 01:00

Każdy może usuwać odpowiedzi na tematy swojego autorstwa. Właśnie w tym przypadku, ta opcja została wykorzystana.

Powód:
Ten człowiek obrażam innych ludzi na całym forum.
  • 0

#7 ladyblue

ladyblue

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1616 postów

Napisano 11 07 2009 - 12:49

sam jesteś pasożytem wladis..nie wniosłam nic do tematu bo nie mam na ten temat zielonego pojęcia..Ty jak widać też nie ale pomimo tego i tak musiałeś coś napisać..a też nikomu w ten sposób nie pomożesz. Zastanów się nad sobą bo oskarżasz i obrażasz innych, wszędzie musisz dodać swoje dwa słowa..i wszędzie próbujesz udowodnić,że wiesz lepiej.
  • 0

#8 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 11 07 2009 - 13:50

Faktycznie General ma dobry pomysl z tym VdK- jesli sprawa nie jest "jasna" jak przy rencie starczej, to taki zwiazek moze duzo pomóc! I przynaleznosc nie kosztuje duzo. Rozowe, pomysl nad tym, faktycznie szczególnie tobie by sie to oplacilo :-)
  • 0

#9 Konto usunięte(13890)

Konto usunięte(13890)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisano 11 07 2009 - 17:12

Dziękuję bardzo za odp.Tobie Sun i General. W Essen byłam na komisji lekarskiej o przyznanie procentów ubytku na zdrowiu,nie pamiętam czy to ten sam urząd-sprawdzę. Ja jeszcze nie porozumiewam się po niemiecku,dopiero od 17.08.09 rozpoczynam kurs. To do Essen musiałabym pojechać z kimś jako tłumacz,wypadałoby się u nich choć raz pokazać. ladyblue nie warto reagować na to co pisze wladis -bo on zawsze "niby" będzie miał coś do powiedzienia
  • 0

#10 malmin'jatə

malmin'jatə

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 13 07 2009 - 11:52

Deutsche Rentenversicherung Freiherr-vom-Stein-Straße 10 46045 Oberhausen nr tel. na termin - 0800 3007002 Na samym poczatku radzilabym Ci zrobic tam termin i "Kontenklärung". Chyba masz jakis znajomych mowiacych po niemiecku? Musisz ze soba zabrac wszystkie swiadectwa szkolne i swiadectwa pracy z Polski - bo moze sie okazac ze razem ze szkola uda sie nazbierac te potrzebne 5 lat. Nie musza byc te swiadectwa tlumaczone!!! Wez oryginaly, a oni sobia sami zrobia kopie. Szkoda pieniedzy na tlumaczenie i poswiadczanie. W ogole jezeli bierzesz jakiekolwiek zaswiadczenie z urzedow niemieckich i zaznaczysz, ze to tylko "für Rentenzwecke" to normalnie nie placisz ani centa, a jak juz to grosze. Np. Meldebescheinigung. Powodzenia
  • 0

#11 malmin'jatə

malmin'jatə

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 13 07 2009 - 12:03

Ach i jeszcze jedno... Formularze na rente sa w jezyku polskim... Mysle, ze nikogo nie potrzebujesz... Zrob tam termin. Jezeli masz dzieci to przygotuj rowniez metryki ich urodzenia.
  • 0

#12 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 13 07 2009 - 12:16

Zdaje mi sie, ze istnieje jeszcze mozliwosc nadplaty skladek rentowych, jesli brakuje ci lat. Dokladnie niestety nie wiem, ale mozesz sie tam tez spytac.
  • 0

#13 Konto usunięte(13890)

Konto usunięte(13890)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisano 13 07 2009 - 15:42

Dziękuję bardzo Was za pomóc. Malmin'jatə Osoby mówiące po niemiecku wokół mnie mam kilka-zostałam tylko ja jedyna,która musi się nauczyć. Poproszę teściową lub męża aby tam zadzwonili.Pobieram zasiłek bezrobotny i jest jako poszukująca pracy. Mam jedno dziecko. Jak coś załatwię to napiszę.
  • 0

#14 malmin'jatə

malmin'jatə

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 13 07 2009 - 19:02

Jezeli przerwalas w Polsce prace na wychowywanie dziecka, to o ile sie nie myle rok Ci dodadza jkao "Mutterschutz" i "Kindererziehung". Ale musisz sobie zdawac sprawe, ze nawet jakbys nabrala praw do renty to nie bedzie ona za wysoka, i jezeli pobierasz ALG2 to zostanie odliczona. Jezeli chcesz tu pozostac to powinnas jednak zrobic sobie wyrownanie kont/Kontenklärung, przyda sie kiedys na pewno :)) Powodzenia
  • 0

#15 Konto usunięte(13890)

Konto usunięte(13890)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisano 13 07 2009 - 23:39

Nie przerwałam pracy na wychowanie dziecka,moja praca to była Telepraca czyli praca przy komp.w domu. "...Ale musisz sobie zdawac sprawe, ze nawet jakbys nabrala praw do renty to nie bedzie ona za wysoka, i jezeli pobierasz ALG2 to zostanie odliczona."---Zdaję sobie z tego sprawę,chcę właśnie zobaczyć co byłoby najlepsze. Mam jeszcze jedno pytanie:Czy względu na to,że jestem niepełnosprawna z 100% ubytku,nie mam zwiększonego limitu dochodowego (z razem z mężem możemy dorobić więcej,by mam nie potrącali nadwyżki)? Za Powodzenie nie dziękuję,by nie zapeszyć.
  • 0

#16 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 14 07 2009 - 00:55

Bedziecie mieli mniej podatku do zaplacenia poprzez tzw. Freibetrag- przy rozliczeniu rocznym- ale do tego musisz okazac niemiecki Behindertenausweis.
  • 0

#17 Konto usunięte(7152)

Konto usunięte(7152)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisano 14 07 2009 - 06:28

Deutsche Rentenversicherung Freiherr-vom-Stein-Straße 10 46045 Oberhausen nr tel. na termin - 0800 3007002 Na samym poczatku radzilabym Ci zrobic tam termin i "Kontenklärung". Chyba masz jakis znajomych mowiacych po niemiecku? Musisz ze soba zabrac wszystkie swiadectwa szkolne i swiadectwa pracy z Polski - bo moze sie okazac ze razem ze szkola uda sie nazbierac te potrzebne 5 lat. Nie musza byc te swiadectwa tlumaczone!!! Wez oryginaly, a oni sobia sami zrobia kopie. Szkoda pieniedzy na tlumaczenie i poswiadczanie. W ogole jezeli bierzesz jakiekolwiek zaswiadczenie z urzedow niemieckich i zaznaczysz, ze to tylko "für Rentenzwecke" to normalnie nie placisz ani centa, a jak juz to grosze. Np. Meldebescheinigung. Powodzenia I odpis urodzenia dziecka - tez sie liczy .
  • 0

#18 malmin'jatə

malmin'jatə

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisano 14 07 2009 - 10:38

piekna1954 odpis urodzenia to jest wlasnie metryka... i jezeli kogos cytujesz to zaznacz prosze
  • 0

#19 sun

sun

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9005 postów

Napisano 14 07 2009 - 17:02

Rozowe, pytanie zasadnicze: cz te 100% inwalidztwa to jeszcze z Polski, czy juz tutaj uznane przez Versorgungsamt? Czy masz obligatoryjny niemiecki Behindertenausweis?
  • 0

#20 Konto usunięte(13890)

Konto usunięte(13890)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisano 14 07 2009 - 17:53

Te 100%inwalidztwa przyznano mi tutaj w Essen,w Polsce są inne oznaczenie inwalidztwa. Przykro mi,ale nie wiem co to Behindertenausweis--w internecie wyczytałam,że to jakieś oznakowanie. Ja mam 100% G czy o to chodziło,jeśli to proszę o wyjaśnienie,co to takiego i gdzie to można załatwić.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników