Skocz do zawartości

Zdjęcie

konsekwencje podwójnego ubezpieczenia zdrowotnego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:29

Tak wiem Andr, to chyba jedyne rozsądne wyjście, chciałem się upewnić czy nie ma tu jakichs dodatkowych haczyków. No i oczywiscie przeraza mnie kwestia oddawania pieniedzy TK za usługi których NFZ nie pokrywa... dzieki
  • 0

#22 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16925 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:32

To zalezy, co wyjdzie z zeznania. Trzeba przedlozyc dowody o kresie pobytu w PL i uzyskanach tam dochodach. Ewentualnie przypuszczam, ze nieyle bedziesz musial zweacac kase za swiadczenia, tylko ubezpieczyc zone za wlasna skladke - przynajmniej przejsciowo.
  • 0

#23 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:38

jesli dobrze Cię zrozumiałem to chodzi tu o zmiane rodzaju ubezpieczenia zony, że nie będzie podlegała pod moje ubezpieczenie tylko opłaci własne? ...ale to chyba nie będzie tak łatwo, bo pozostaje kwestia, że nie mogą jej ubezpieczyć w DE skoro jest w tym samym czasie ubezpieczona w PL...
  • 0

#24 rozowymotylek89

rozowymotylek89

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:41

Pan pogodniak sie chyba poddal, Pan sie tak nie daje panie Andr:)
  • 0

#25 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19778 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:42

Idz do TK i na spokojnie wyjasnij sprawe, to nie bedzie pierwszy przypadek tego rodzaju. Ale najpierw sie uczwicie zastanow z zona, gdzie ona spedza wiecej czasu w roku: w Polsce czy w Niemczech, bo to pytanie na pewno padnie
  • 0

#26 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16925 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:45

@ gutier: Jak zlozysz zeznania i dowody w TK, to juz ci powiedza, co wyjdzie. Ale napeno nie bedzie tak zle, jak ci sie wydaje.
  • 0

#27 rozowymotylek89

rozowymotylek89

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:50

No to mamy remis:)
  • 0

#28 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19778 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:52

rozowy, spadaj na kafeterie, tam z luboscia ludzie od rana do wieczora rozprawiaja, kto niby przeciwko komu, dlaczego, jak czesto, itd itp Mnie takie dziecinnady nie interesuje, i Andr na pewno tez nie
  • 0

#29 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:56

Zona jest praktycznie po rowno tu i tam , z przewagą dla DE, bo wszystkie swieta i wakacje spedzamy razem poza PL. Ale tak czy siak kraj w ktorym powinna byc ubezpieczona to (wydaje mi sie) ten gdzie zarabia - czyli PL , i leżę. Każą pewnie oddac za wizyty stomatologiczne (nierefundowalne w PL) konsultacje specjalistyczne plus szczepienia (wszystko nierefundowalne). Przez rok czasu kilka zebow to w DE jest juz majątek.
  • 0

#30 rozowymotylek89

rozowymotylek89

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:56

Naucz sie szacunku do kobiet! Ja Cie nie obrazam!
  • 0

#31 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16925 postów

Napisano 13 10 2012 - 22:02

No cóz... Masz nauczke na przyszlosc. Najpierw pytac, potem dzialac. W razie czego, w wypadku zbyt duzych roszczen do splaty poprosisz o rozlozenie na raty.
  • 0

#32 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 22:21

Tak jak mowisz Andr. Ale naprawde wiele jest rzeczy, których ciężko dostrzec jak sie nagle zmienia kraj, szczegolnie, gdy sa absurdalne. Moja zona jezdzila do PL zeby nie zerwac kontaktu ze swoim zawodem i wlasciwie cala kase ktora zarobila wydala na same bilety do PL. Z kolei mieszkajac w DE chcialem zeby miala ubezpieczenie w DE bo tu przeciez mieszka i musi korzystac z lekarza, a nie na zasadzie naglego wypadku z kartą EKUZ. Prawo jednak jest tak ułożone że skoro juz zarabia w PL to musi byc tam ubezpieczona, czyli właściwie musi tam mieszkać, żeby korzystać na normalnych zasadach z opieki medycznej. Czyli albo musi porzucić kontakt z zawodem w PL, albo mieszkac permanentnie w PL (czyt. rozwód). Tak to sobie wymyślił ustawodawca.
  • 0

#33 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16925 postów

Napisano 13 10 2012 - 22:26

No to skoro pod krecha nie jest to zarobek, to moze nie bedzie to mialo konsekwecji, bo przyplywy nie sa równowazne z dochodami. To jednak równiez trzeba udowodnic. Byc moze, ze przepisy sie niebawem na wasza korzysc zmienia. Ale jezeli zona jest jakims specem, to moglaby i w nieczech ten swój zawód wyknywac. Trzeba tylko poszukac mozliwosci.
  • 0

#34 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 22:51

tak, tez o tym pomyslałem, tyle że w kwestionariuszu mam do wpisania kwote brutto zarobków bez mozliwosci wskazania kosztów uzyskania przychodu :( . Nie wiem jak to potraktuja ale jesli jako "dodatkowe" ubezpieszenie, to w TK minimalna składka jest 300 EUR na miesiac , czyli 3000 na dziesięć miesięcy... i leżę Co do szukania pracy w DE -nie możliwe jeszcze , bo w tym zawodzie język trzeba mieć opanowany lepiej niż rodowici niemcy.
  • 0

#35 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16925 postów

Napisano 13 10 2012 - 22:58

Ty chyba cos zle rozumiesz. Niech zona zrobi "Einnahmeünerschussrechnung" i tylko wynik tego rachunku wpiszesz jako "Einkommen". Jezeli nie wiesz jak sie to liczy, to wrzuc haslo do googla i poogladaj sobie rózne wzorce.
  • 0

#36 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 13 10 2012 - 23:14

Mógłbym tak zrobić gdyby nie było tu czarno na białym: Das durschnittliche monatliche Bruttoarbeitsentgelt betraegt mogłoby to się komuś wydać trochę nagiętą prawdą przy sprawdzaniu przez Finanzamt, czy Urząd skarbowy, albo inny urząd w którym to może sobie TK sprawdzić, Myślę że muszę tam pojechać i po prostu jakoś spróbować całość wytłumaczyć, że Brutto się Brutto nie równa
  • 0

#37 gutier

gutier

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano 14 10 2012 - 00:02

jesli uznaja taki sposób wyliczenia to chyba wszystko bedzie juz "z górki", a to ze zona byla ubezpieczona w PL juz na nic nie wpłynie i nie bedzie problemu z "podwojnym" PL + DE ubezpieczeniem. Coś takiego znalazłem właśnie, że: "Od 2009 roku wszedł obowiązek ubezpieczenia w Niemczech według § 193 vvg. Każdy mieszkający w Niemczech posiadający meldunek musi mieć niemieckie ubezpieczenie." Co za tym idzie nie obszedlem prawa ubezpieczając ją na Familienversicherung, a raczej sie do niego zastosowałem. Ciekawe tylko czy taka właśnie jest treść ustawy, bo tak dobry z niem. nie jestem żeby to rozczytać: http://www.gesetze-i...2008/__193.html pozdro i dzięki Andr, Pogodniak i wszyscy
  • 0

#38 darofer30

darofer30

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 19 10 2012 - 16:26

ja jestem ubezpieczony w Polsce i w DE, a nawet ostatnio Familienkasse chce ode mnie zaświadczenia o ubezpieczeniu w Polsce:) tutaj mam kontynuację ubezpieczenia z Polski przez TK :)
  • 0

#39 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 19 10 2012 - 18:53

gutier ..mysle ze naduzyliscie troche .. zonka chciala sobie zrobic zeby i inne sprawy..Panstwowe ubezpieczalnie ubezpieczaja rodzine za friko i maja prawo sprawdzic i domagac sie zwrotu..mnie co pol roku sprawdzaja ..jakie dochody..bo ja doplacam do interesu jako samotny....a skoro zona byla ubezpieczona w Polsce to nie miala prawa korzystac z uslug Twojej ubezpieczalni..tak samo jest w DE....kazdy dba o swoja kase...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników