Skocz do zawartości

Zdjęcie

gewerba

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 skrzynka58

skrzynka58

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 05 2009 - 17:59

Witam wszystkich Mam pytanie jak to jest że teraz firmy polskie ściągają ludzi z Polski do pracy w Niemczech i każą im zaraz zakładać gewerby, o co tu chodzi czy zaoszczędzają w ten sposób na składkach, czy uchylają się w ten sposób od odpowiedzialności. Właśnie mój znajomy wyjechał obiecywali mu prace na umowe 13 euro/h praca przy elewacjach we Frankfurcie nad Menem,zajechał na miejsce a tam każą założyć gewerbe dali im jakiś hotel. Co dziwne pojechali we czterech i wszyscy czterej musieli założyć dali im hotel i każą na dodatek dojeżdżać do pracy samochodem na polskich numerach rejstracyjnych. Tłumaczyli że jeśli za rok osiągniesz dochód do 17000 euro to nie płaci się podatku etc Tak naprawde nie jestem w temacie w prawie niemieckim czy ktoś może coś podpowiedzieć co z tym zrobić bo dla mnie jest to dziwne wszystko, a jeszcze kazali im podpisać jakąś umowe na wykonanie pracy jeśli ją zerwią to kara 11000 euro i co najlepsze ani jeden nie mówi dobrze po niemiecku nawet średnio jak to jest czy można pracować u kogoś z gewerbą czy to nie będzie jak samozatrudnienie???? Czekam na jakieś porady z góry dziękuje
  • 0

#2 Konto usunięte(6327)

Konto usunięte(6327)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisano 02 05 2009 - 20:35

Podstawowy blad tkwi w niewiedzy i o ile na poczatku po wejsciu do uni europejskiej nie bylo duzo informacji w internecie to teraz jest juz duzo. A wiec tak. Tylko jesli masz pozwolenie na prace mozesz tu pracowac i byc zatrudnionym. Natomiast bez pozwolenia to twoj znajomy moze tylko gewerbe otworzyc aby tu swiadczyc zlecenia. Nie moze pracowac na godziny tylko jesli sa to drobne prace i nie mozna ich wykonac w metrach. Z dzialalnoscia wiaze sie mase spraw do zalatwienia. Steuernummer w Finanzamt , nastepnie przynaleznosc do Izby rzemieslniczej. Wystawianie rachunkow dla zleceniodawcy, pilnowanie poprawnosci umow , wykonywanie Aufmass powykonawczych. Obowiazkowe jest rowniez ubezpieczenie zdrowotne. To wszystko musi zrobic jesli chce tu prowadzic ta firme a oszustow jest tu cala masa wiec wystarczy nie dopilnowac sobie umowy nie wykonac Aufamass a rachunek ktory wystawi twoj znajomy moze ewentualnie tylek wytrzec bo ciaganie sie po sadach kosztujue sporo i moze byc bardzo nieskuteczne jesli wykonuje sie zlecenia bez niezbednej dokumetacji. Wazna jeszcze uwaga nie mozna swiadczyc uslug na Fasadach, elewacjach jesli nie ma sie papierow mistrza. Niech ten znajomy przejzy sobie dobrze umowe bo napewo nie dostal jej na prace ktore wykonuje no chyba ze ma papiery mistrza ale one musza byc najpierw zatwierdzone przez Niemiecka Izbe Rzemieslinicza. Nie mozna rowniez swiadczyc uslug dla jednego zleceniodawcy,trzeba miec koszty w postaci zakupu narzedzi , ubran roboczych i innych kosztow. Samochod zarejestrowany w Polsce nie stanowi zadnego kosztu w zwiazku z tym paliwa ani kilometrow odliczac nie mozna. Co do podatkow to kawaler kwota wolna okolo 7700 € a malzenstwo 15000 €. A powiedz dostali juz pieniadze czy jakas nedzna zaliczke i obiecanki.
  • 0

#3 urzula3

urzula3

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 05 2009 - 21:56

Witam!Olivia pisze jak jest naprawdę , a uważać trzeba i to bardzo bo oszustów nie brakuje, ja mam firmę i wszystko starałem się zawsze dopilnować to ostatnie zlecenie tak przeciągał z wypłata i już nie wypłacił, najlepiej to podpisać umowę wstępną , ale jak kombinator to od tego ucieka bo byłby porządny haczyk na oszusta.
  • 0

#4 skrzynka58

skrzynka58

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 05 2009 - 22:44

dostali nędzną zaliczkę i co dalej to niewiem czekam na wieści
  • 0

#5 Konto usunięte(6327)

Konto usunięte(6327)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisano 02 05 2009 - 22:58

A wiec ostrzez tych swoich znajomych przekaz im te informacje ktore napisalam wyzej. Jest wielu oszustow ktorzy dzialaja na tej zasadzie ze wyplaca nedzna zaliczke a jak juz zrobisz dla nich kilka tysiecy euro i zaczniesz sie o nie dopominac to cie zlekcewaza kompletnie, nawet tel. odbierac nie beda. Ale dopuki nie wyssia z ciebie ostatniej krwi to bedziesz pracowac. A potem przyjada nastepni. I nastepni. Psuje to bardzo rynek zlecen dla jednoosobowych firm a Polak jest uwazany za dziada.
  • 0

#6 skrzynka58

skrzynka58

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 05 2009 - 22:13

A mógłbyś mi napisać co taka umowa wstępna powinna zawierać oni mają tą gewerbe założoną na usługi jest kilka firm jedna 2 zleca taka jakaś reakcja łańcuchowa i tam jest kilkunastu Polaczków w takiej sytuacji
  • 0

#7 HEK

HEK

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 05 2009 - 00:15

To co Ci tu wszyscy pisza odpowiada prawie calkowitej prawdzie, brakuje tylko tej kropki nad i,narobilo sie tu tych lobusuw w budownictwie ktorzy chca wykozastac polskich fachowcow a co ciekawe ta so tez ludzie z polski. Zaby temu leb ukrecic musisz sie tak zabespieczyc jak opisuje ten pierwszy pan,ale ,ale mozna temu juz zapobiec jezeli sie podejmie perwsze kroki w polsce bo teraz juz wiadomo jak to tu funkcjonuje.wiem o czym mowie bo jestem w tej branzy juz prawie 18 lat, nie w budownictwie tylko w ubespieczeniach i w tym wszystrkim co kazdy ktory chce tu pracowac co musi zrobic zeby to wszystko prawie dobze funkcjonowalo, muwie prawie dobze bo jezeli sie wychylisz to tak cie okradna,po prostu nie wyplacaja twoich zarobionych pieniedzy, ale tez temu mozna zapobiec, tylko wtedy jest pytanie czy dostaniesz prace.Znam tu ludzi ktozy sa tu dwa lata i przyjechali razem z rodzina i funkcjonuje narazie bardzo dobze, ale ciagle sa u mnie na laczach i sie pytaja co i jak trzeba zrobic, najwiekszy problem jest ten ze sie tu nie zna tych praw no i tej niemieckiej mowy ,zeby mozna bylo wszystko samemu zalatwic.Jezeli Cie to interesuje to mozesz wejsc na moja strone i poslac mi E-mail to bedziemy mogli troche sie w tym pograzyc, www.smuda-andreas.de
  • 0

#8 pongo

pongo

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 12 2009 - 17:30

Chciałbym sie dowiedziec jak zalatwic ta gawerbe ? co najpierw musze zrobic i gdzie sie udac.
  • 0

#9 Konto usunięte(22492)

Konto usunięte(22492)

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 17 12 2009 - 08:53

Wziąć dowód osobisty, dla nieposiadających obywatelstwa niemieckiego na pewno zaświadczenie o zameldowaniu, ok. 25 Euro i udać się do Gewerbeamt.
  • 0

#10 accord21

accord21

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 12 2009 - 21:34

Do OLIVIA dla czego piszesz ze nie mozna robic ceny w metrach kto tak ci powiedzial. Ja czesto jak robie naprawe to pisze godziny + material mam firme 3 lata i rozlicza mnie ksiegowa dyplomowana Czesto ludzie glupota powtarzaja tak jak ze do 17500 to podatku nie placisz podatek dochodowy cie tak samo obowiazuje tylko MWST nie pobierasz.
  • 0

#11 Konto usunięte(22492)

Konto usunięte(22492)

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 19 12 2009 - 22:29

Zabrać księgowej dyplom: - im Vorjahr unter 17.500 Euro und - im laufenden Kalenderjahr 50.000 Euro voraussichtlich nicht übersteigen wird. A USt. czy płacić czy nie sam decydujesz w takim wypadku.
  • 0

#12 dartur

dartur

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 57 postów

Napisano 22 12 2009 - 23:32

Jesli chodzi o kwote o 17500 to jest to kwota ktorej nie moze przekroczyc tzw. maly przedsiebiorca kleinunternehmer. Taka osoba nie ma prawa doliczac VATu (MwSt) do swoich rachunkow. To czy bedziesz dzialac jako maly przedsiebiorca czy jako zwykly to deklarujesz z chwila skladania dokumentow o numer podatkowy - steuernummer. PONGO: zeby zalozyc gewerbe musisz miec meldunek w niemczech, pozniej idziesz do gewerbeamtu i tam rejestrujesz swoja dzialalnosc. czasami bywa tak np. w Bochum ze nie zaloza ci dzialalnosci jezeli sie nie zarejestrujeszw handwerkskammer - ale to nie jest problem- trwa ok. 10 minut. (koszt ok. 100 euro). pozniej zostaje tylko finanzamt - tam skladasz dokumenty o steuernummer.
  • 0

#13 Konto usunięte(44702)

Konto usunięte(44702)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 10 2010 - 22:10

Witam serdecznie. Poszukuje osoby z okolic Köln,ktora odplatnie pomoglaby przy wszystkich formalnosciach zwiazanych z otwarciem gewerby w Niemczech dla kilku osob. Sprawa pilna. dziekuje za kazda odpowiedz.
  • 0

#14 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 04 10 2010 - 23:27

to co pisze Olivia to w czesci bzdury,,np. to ze fasady moga tylko robic z mistrzowskimi papierami..nie wiem skad jej taki pomysl przyszedl..
  • 0

#15 Konto usunięte(27233)

Konto usunięte(27233)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisano 05 10 2010 - 09:35

Mysle,ze slowo GEWERBE,powinno bys slowem roku dla Polakow.
  • 0

#16 nimfa

nimfa

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 08 10 2010 - 12:38

Witam gdzie w Koln najblizej kalku mozna zalozyc gewerbe. i co trzeba miec ze soba za dokumenty by ja zalozyc? z gory dziekuje i pozdrawiam
  • 0

#17 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 09 10 2010 - 10:29

nimfa..jest tylko jeden urzad w Koln..przy Arenie Sportowej...
  • 0

#18 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 09 10 2010 - 10:46

Dokladny adres..Köln-Deutz..Willy Brandt-Platz 3..
  • 0

#19 cyganiatko

cyganiatko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 4416 postów

Napisano 09 10 2010 - 10:47

A dokumenty ..to dowod osobisty i meldunek..20 Euro oplata...
  • 0

#20 nimfa

nimfa

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 09 10 2010 - 22:50

bardzo dzieuje za odpowiedz na moje pytanie cyganiatko
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników