Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dom starcow w polsce

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Konto usunięte(10986)

Konto usunięte(10986)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 26 04 2009 - 23:18

Moja mama jest w polsce w domu starcow( potrzebuje fachowej opieki), ja posiadam tylko obywatelstwo niemieckie, dom starcow wymaga odemnie zaswiadczenie o zarobkach ( zarabiam tylko 400€ miesiecznie), jest mozliwe ze przy tych zarobkach moga o demnie oplaty za pobyt mamy u nich wymagac. Mam jeszcze brata ktory mieszka w polsce ale tez malo zarabia.
  • 0

#2 Konto usunięte(8358)

Konto usunięte(8358)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 2465 postów

Napisano 27 04 2009 - 01:25

megi10-kto Ci o dopłatach "pitolił?" Ja chcesz,to napisz mi na priva,bo łapska mi juz opadają!
  • 0

#3 arab

arab

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisano 27 04 2009 - 02:05

To sie prawnie nazywa obowiazek alimentacyjny wobec rodzicow i jest calkiem codziennym postepowaniem w DE.
  • 0

#4 reja

reja

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 59 postów

Napisano 15 05 2009 - 21:27

Jak jeszcze nie znalazlas rozwiazania moge ci doradzic w polsce niedaleko od granicy jest taka placowka/cos w formie szpitala jak sie dobrze zakrecisz moze zalatwisz.Biora 75% od renty tej starszej osoby,niezaleznie czy ma 600zl czy 5000tys
  • 0

#5 Konto usunięte(8358)

Konto usunięte(8358)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 2465 postów

Napisano 16 05 2009 - 15:09

Jest tak jak pisze reja.A w DE jest tak jak pisze arab.
  • 0

#6 Mon-ika

Mon-ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 16 05 2009 - 17:15

W Polsce tez w tej chwili tak jest , ze jezeli istnieje rodzina zobowiazana do alimentacji i ich sytuacja finansowa jest dobra, musza partycypowac w kosztach utrzymania rodzica w dps. Podczas sporzadzania wywiadu srodowiskowego, niezbednego do umieszczenia w takiej placowce, osoba zainteresowana podaje czy ma dzieci, ich adresy itd. na tej podstawie powinien z nimi zostac przeprowadzony wywiad alimentacyjny, gdzie podaje sie zarobki , ilosc osob na utrzymaniu, wydatki itp. dalej pracownik socjalny ustala czy dziecko jest w stanie partycypowac w kosztach utrzymania rodzica w dps, jezeli nie, wtedy jest ustalana ustawowa oplatnosc 70/30%.co pol roku powinien byc przeprowadzony wywiad aktualizacyjny.
  • 0

#7 elemel

elemel

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 16 05 2009 - 23:44

dziwi mnie fakt ,zedom starcow wymaga zaswiadczenia od ciebie o dochodach? tak jak wyzej pisza pobieraja w zaleznosci od 60 do 75 % emerytury badz renty ,a co do obowiazku alimentacyjnego wzgledem rodzica he to tez wszystko odbywa sie sadownie i to wlasnie rodzic bedacy bez jakichkolwiek sodkow do zycia musi podac swoje dziecko o takowe alimenta
  • 0

#8 Mon-ika

Mon-ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 17 05 2009 - 08:41

Ustawa przewiduje, że koszty pobytu w domu pomocy społecznej w pierwszej kolejności ponosi osoba skierowana do DPS. Nie może jednak zapłacić więcej niż 70 proc. swego dochodu, przy czym kwota nie powinna również przekraczać ceny utrzymania osoby w placówce. Jeśli to nie wystarczy (dochody przyszłego mieszkańca DPS są zbyt małe aby pokryć koszty pobytu) resztę powinna dopłacić rodzina. Jednak rodziny o niskich dochodach są zwolnione z tego obowiązku. Trzecim płatnikiem jest gmina. Do jej obowiązku należy wyrównanie różnicy pomiędzy tym co wpłaca zainteresowany i/lub jego rodzina, a rzeczywistymi kosztami utrzymania w domu pomocy społecznej. Także proszę się nie dziwić , bo postepuja zgodnie z ustawa o pomocy spolecznej. W razie watpliwosci zachecam do lektury ww. W gminie ciężko o dopłaty
  • 0

#9 Mon-ika

Mon-ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 17 05 2009 - 08:51

zapomnialam dodac, art 61 ustawy o pomocy spolecznej z snia 12 marca 2004r. z pozniejszymi zmianami
  • 0

#10 Mon-ika

Mon-ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 17 05 2009 - 12:28

acha, jeszcze jedno, alimenty a osoby zobowiazane do alimentacji to dwa rozne pojecia. do placenia alimentow na rzecz rodzicow faktycznie musi(albo i nie) zobligowac Sąd. ale my tu nie mowimy o alimentach:)
  • 0

#11 Konto usunięte(10986)

Konto usunięte(10986)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 18 05 2009 - 14:52

Bardzo dziekuje wam za odpowiedzi! Pod koniec kwietnia wyslalam zaswiadczenie o zarobkach (srednia miesieczna 375€) i czekam na odpowiedz. W przypadku gdyby wyliczyli mi jakas kwote na oplaty jestem prawnie zmuszona to zaakceptowac czy moge sie odwolac? Jezel tak to gdzie??? Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie jezeli by ta sprawa poszla do sadu to czy ma jakies znaczenie to ,ze jestem obcokrajowcem (mam pochodzenie niemieckie) , moze polski sad mi zosprawe zrobic? Pozdrawiam
  • 0

#12 Mon-ika

Mon-ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 18 05 2009 - 16:19

Sprawa odplatnosci wyglada tak, Jezeli twoj dochod przekracza 250% kryterium dochodowego dla celow pomocy spolecznej, tzn 477zl dla osoby samotnrj lub 351zl/os w rodzinie, wtedy ustalana jest odplatnosc. Jest ona jednak tez uzalezniona od kwoty zabieranej z emerytury twojej mamy. dajmy na to koszt utrzymania w danym dps wynosi 2000zl twoja mama ma 600zl emerytury i tylko 70% jej emerytury mozna jej zabrac czyli 420zl, pozostaje 1580zl do sciagniecia z ew. rodziny. idealem byloby gdyby to rodzina mogla pokryc:) Podczas wywiadu alimentacyjnego pracownik socjalny ustala czy dziecko moze partycypowac w kosztach pobytu rodzica w dps. nie ejst powiedziane, ze przekraczajac to kryterium dochodowe od razu trzeba bedzie placic. trzeba wtedy przedstawic dowody ze ma ie wysokie koszty utrzymania albo cos w tym stylu i pracownik socjalny odstepuje wtedy od zadania doplaty. można tez zadeklarowac np 100zl dobrowolnie i wtedy po sprawie. A teraz co do twojej sytuacji . W zasadzie nie ma zadnych przepisow umozliwiajacych sciganie dzieci bedacych zagranica. Nie ma bowiem mozliwosci przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, gdzie sie ustala ta odplatnosc, tam musi byc twoj podpis.(!) Takze na dobra sprawe nie moga ci nic zrobic. Ale jezeli chcesz sprawe zalatwic polubownie:) doslij im jakies zaswiadczenia o wysokosci czynszu, pradu i wody i mysle ze to zalatwi sprawe. Ale sie rozpisalam , mam nadzieje ze jakos zrozumiale chociaz:)
  • 0

#13 katja

katja

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 762 postów

Napisano 18 05 2009 - 16:26

Każdy może usuwać odpowiedzi na tematy swojego autorstwa. Właśnie w tym przypadku, ta opcja została wykorzystana.

Autor nie podał powodu.
  • 0

#14 katja

katja

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 762 postów

Napisano 18 05 2009 - 16:28

Każdy może usuwać odpowiedzi na tematy swojego autorstwa. Właśnie w tym przypadku, ta opcja została wykorzystana.

Autor nie podał powodu.
  • 0

#15 Dariusz123

Dariusz123

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 06 2009 - 20:25

Ja mam podobną sytuację... Tylko w moim przypadku to babcia wybiera się do domu opieki. Ostatnio dowiedziałem się że ja, jako wnuk będę musiał jej dopłacać pieniądze, bo mam zarobki powyżej limitu - coś koło 1100zł dla osoby samotnej. Przecież to jakaś paranoja, owszem mogę coś dopłacać z własnej woli (200zł?), ale żebym MUSIAŁ dopłacać kilkaset złotych - czy MOPS ma do tego prawo? Podobno ma być jakiś wywiad społeczny - co mogę zrobić w tej sprawie? (Mieszkam i pracuję w innym mieście, więc pewnie nawet nie będę mógł przyjechać na ten "wywiad"). Pozdrawiam!
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników