Skocz do zawartości

Zdjęcie

CIĄŻA I KOŃCZACA SIE UMOWA

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Agusiaaaa11

Agusiaaaa11

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 06 2012 - 00:07

Witam,mam pytanie.Klilka miesiacy temu znalazłam prace i podpisała z szefem umowe o prace na 3 miesiace ktora konczy mi sie 30.06.2012r w tym okresie zaszłam w ciaze i jestem juz w 9 tygodniu. Poinformowałam o tym swojego szefa ktory powiedział mi ze umowy mi nie przedłuzy.Chciałąm bym sie dowiedziec czy jesli byłam zarejestrowana przez te trzy miesiace i jestem w ciazy to bede dalej ubezpieczona? oraz czy naleza mi sie jakies pieniadze od panstwa i co najwazniejsze czy mogła bym urodzic w Niemczech? bardzo potrzebuje pomocy bo nie znam dobrze jezyka i nie wiem czy sama sobie z tym poradze. Z góry dziekuje.
  • 0

#2 Konto usunięte(142160)

Konto usunięte(142160)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1014 postów

Napisano 13 06 2012 - 00:40

W PL jest tak, ze szef ma obowiązek przedłużyć Ci umowe do rozwiązania ciąży. W DE - nie wiem.
  • 0

#3 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19595 postów

Napisano 13 06 2012 - 00:43

W Niemczech nie ma takiego obowiazku, bo umowa na czas okreslony konczy sie z uplywem kontraktu i zadne okolicznosci typu choroba, ciaza czy cos innego tego nie przedluzaja. Nie wiem, jak dlugo przebywasz w Niemczech i jak dlugo pracujesz. Jesli chodzi o ubezpieczenie chorobwe, to zawsze po zakonczeniu pracy mozesz zamienic je na tzw. dobrowolne, ale bedziesz wtedy placila cala skladke z wlasnej kieszeni. Czy przyslugiwac ci bedzie jakis socjal, trudno powiedziec, to zalezy od tego, jak dlugo tu jestes i troche od nastawienia urzednikow w twoim miescie
  • 0

#4 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 16675 postów

Napisano 13 06 2012 - 07:30

W niemczech nie ma takiego stereotypu jak ów "matki-Polki". Dlatego kobieta w Ciazy nie ma tu prawie zadnych przywilejów. Dlatego majac umowe na czas okreslony pracodawca ci jej nie musi przesluzyc. Sytuacja jest nieco inna w wypadku umowy na czs nieokreslony w firmie, która podlega pod umowy zbiorowe. Co do rzezty zgadzam sie z Pogodniakiem. Podalas za malo informacji o sobie i co do twojego pobytu w DE, by ci cos konkretnego podpowiedziec. Na przyszlosc polecam równiez i innym dziewczynom najpierw pomyslec, a potem zastanowic sie, czy nielepiej - bedac na dorobku - z ciaza poczekac.
  • 0

#5 Konto usunięte(144976)

Konto usunięte(144976)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 13 06 2012 - 08:05

W Pl tqkze nie ma takiego obowiazku, by pracodawca musial przedluzyc umowe, ktora sie konczy. Bez podania przyczyny po prostu jej nie przedluza. Jezeli umowa jest na stale ii pracodawca ze wzgledu na ciaze, chce pracownice zwolnic, wtedy ponosi konsekwencje.
  • 0

#6 Konto usunięte(135569)

Konto usunięte(135569)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 2649 postów

Napisano 13 06 2012 - 09:35

No nie zazdroszcze zalozycielce tematu.......))))
  • 0

#7 Nowa:)

Nowa:)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisano 13 06 2012 - 09:43

Migotka mylisz sie...w Pl jest tak ze jesli masz umowe na czas okreslony i koncy sie ona przed uplywem 3m-ca ciazy to nie ma obowiazku przedluzania..Po prostu wygasa, po 3m-cu ciazy musza ci przedluzyc do dnia rozwiazania...
  • 0

#8 Konto usunięte(142160)

Konto usunięte(142160)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1014 postów

Napisano 13 06 2012 - 09:46

Migotka nie masz racji. Pracodawca MUSI przedłużyć umowę do rozwiązania ciąży i koniec. A najlepsze jest też to - i nie każdy ot tym wie, że jeżeli jesteś w ciąży i poronisz, to masz prawo żądać od zakłądu pracy urlopu MACIEŻYŃSKIEGO, trzeba tylko wziąć zaświadczenie od lekarza, że "ciąża martwa bez możliwości określenia płci" przysługuje Ci max 6 miesięcy. Ha. Wiem to, bo byłam w takiej sytuacji, ot co. NIe piszę tego z dupy tylko z doświadczenia.
  • 0

#9 adik_100

adik_100

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisano 13 06 2012 - 10:55

Jezeli masz / mialas umowe na czas okreslony to pracodawca niemusi ci przedluzyc umowy dlatego ze jestes w ciazy . Co innego jezeli masz umowe na czas nieokreslony , to w momencie poinformowania pracodawcy obejmuje cie Mutterschutz i on nie ma prawa cie zwolnic ( a jezeli naprawde by chcial to nie jest to latwa sprawa ). Co do tego czy cos ci przysluguje , z tego co pamietam musisz przepracowac conajmniej rok ( nie jestem na 100 % pewien ) zeby mudz dostac zasilek itp.
  • 0

#10 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19595 postów

Napisano 13 06 2012 - 11:11

Dziewczyna sie pytala o stan prawny w Niemczech, a nie w Polsce, wiec dywagacje, co by bylo w Polsce nic jej nie dadza. Faktem jest, ze w Niemczech nie ma obowiazku przedluzania jej umowy na czas okreslony ze wzgledu na ciaze.
  • 0

#11 PUFF_MEISTER

PUFF_MEISTER

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisano 13 06 2012 - 18:40

jezeli sie najpierw rozklada nogi a potem mysli o zabezpieczeniach (pigulki,kondomy) a na kocu o swojej i dziecka przyszlosci to naprawde glupota !! mialas jeszcze czas zeby usunac dziecko ( w twojej sytuacji byloby to najlepszym wyjsciem ) a teraz bedzie placz i zgrzytanie zeböw
  • 0

#12 Konto usunięte(101716)

Konto usunięte(101716)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 8316 postów

Napisano 13 06 2012 - 18:47

Puffi,aleś głupi...przecież każde dziecko ma ojca.
  • 0

#13 Agusiaaaa11

Agusiaaaa11

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 06 2012 - 00:25

Jestem w Niemczech od Stycznia ale legalna prace dostalam dopiero od 1.04 i umowe mam do 30.06.Szef mi powiedział ze bede musiała pojsc do urzedu pracy i zapisaj sie jako bezrobotna.Nie kazal mi rowniez mowic ze jestem w ciazy, dopiero po 30.01 wysle papiery ze jestem w ciazy i powiedział mi ze mozliwe ze bede dostawac jakies tam pieniadze i moga mi nawet socjal oplacac ale to zalezy od urzedniczek i jak napisze na wniosku ktory bede musiała uzupełnic w urzedzie. 19.04 ide do Urzedu go wypełnic i jie wim sama czy powiedziec w urzedzie o tym ze jestem w ciazy czy nie, bo jest taka mozliwosc jak powim to szef mnie nie ma prawa zwlnic tylko on mo bedzie placił chorobowe az do urodzenie dziecka.
  • 0

#14 Konto usunięte(150329)

Konto usunięte(150329)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1857 postów

Napisano 14 06 2012 - 00:50

chorobowe? a od kiedy to ciaza jest choroba,tu nie ma tak lekko jak w polsce ze od 3 miesiacA ciazy siedzi sie na chorobowym:)
  • 0

#15 Konto usunięte(150329)

Konto usunięte(150329)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1857 postów

Napisano 14 06 2012 - 00:54

a czy on cie zwalnia ?czy tylko nie przedluza umowy,ma prawo na pieniazki z urzedu pracy nie liczylabym,jestes tu za krotko,ojciec dziecka tez musi placic
  • 0

#16 Konto usunięte(150329)

Konto usunięte(150329)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1857 postów

Napisano 14 06 2012 - 00:56

nie zapominaj o tym ze do socjalu potrzebujesz Freizügigkeitsbescheinigung
  • 0

#17 Weronika8

Weronika8

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 27 07 2012 - 00:26

Widze, ze niektorzy tutaj nie potrzebnie zabieraja glos, poniewaz Kolezanka nie prosila o opinie o niej samej a pytala o cos zupelnie innego wiec komentarze o rozkladaniu nog sa tu ZDECYDOWANIE ZBEDNE. Jesli chodzi o odpowiedz na pytanie, to pracodawca na 100 % nie przedluzy umowy bo mu to nie na reke i nie ma takiego obowiazku jesli umowa sama sie konczy. Mozesz szybko poszukac innej pracy poniewaz tu w niemczech przy rozmowie wstepnej nie musisz mowic prawdy czy jestes w ciazy. jest to jakas opcja chociaz na dotrwanie do porodu. Z tego co wiem trzeba minimum 6 miesiecy placic skladki w niemczech yaby moc ubiegac sie o jakas pomoc od panstwa lub miasta. Pozdrawiam serdecznie i napisz jak sie powiodlo:)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników