Skocz do zawartości

Zdjęcie

Niemiecki PIT - pilnie potrzebny

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mateluta

Mateluta

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 11 06 2012 - 17:28

Witam Was! Proszę Was o radę - do tej pory nikt mnie tu nie zawiódł :) więc na pewno i tym razem rzucicie cenną informacją. Otóż za poprzedni rok dostałem od niemieckiego pracodawcy Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung fur 2011. W Polsce w jednej z instytucji natomiast wymagają ode mnie szybko odpowiednika niemieckiego PIT. Jeszcze się w Niemczech nie rozliczyłem (zamierzam to zrobić za pośrednictwem jednej z polskich firm załatwiających takie podatkowe sprawy). Jak szybko zdobyć taki PIT? A może ten Lohnsteuerbescheinigung jest tym PITem? Jest to jedna kartka bez żadnych podpisów itp. Potrzebuję pilnie odpowiednika polskiego PIT za poprzedni rok i nie wiem co robić... Z góry dzięki za Wasze porady
  • 0

#2 Mateluta

Mateluta

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 11 06 2012 - 18:08

Chodzi o to, że w banku muszę przedłożyć odpowiednik polskiego PIT, czyli wykaz moich zeszłorocznych przychodów, poniesionych kosztów i dochodów...
  • 0

#3 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5176 postów

Napisano 11 06 2012 - 18:17

W przeciwienstwie do polskiego PIT-u, gdzie pracodbiorca sam rozlicza swoje obciazenie podatkowe, w Niemczech robi to Urzad Finansowy na podstawie przedlozonych dokumentow. To znaczy: nalezy wypelnic odpowiednie formularze, dolaczyc do nich wszelkie dokumenty mogace umniejszyc wysokosc podatku i po jakims czasie dostaje sie rozliczenie podatku za rok 2011. I to jest ten PIT.
  • 0

#4 Mateluta

Mateluta

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 11 06 2012 - 18:20

Freddy - a isteniej coś takiego, że ten dokument (po złożeniu dokumentów) można dostać szybko? Nie chodzi mi o szybki zwrot podatku, a o sam dokument, który pilnie jest mi potrzebny...
  • 0

#5 oed1953

oed1953

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1133 postów

Napisano 11 06 2012 - 18:28

zrob sobie kopie jak Ci jest potrzebny,ale ciekaw jestem do czego.
  • 0

#6 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5176 postów

Napisano 11 06 2012 - 22:29

Dokument rozliczenie podatku jest rownowazny ze zwrotem naplaconego lub zadaniem zaplaty zaleglego podatku. Szybkosc jego rozliczenia zalezy od ilosci wnioskow, terminu oddania a takze tempa pracy opracowujacego go urzednika. Nie slyszalem, zeby Urzad Finansowy przyspieszal swoja prace, bo ktos pilnie potrzebuje tego rozliczenia ale mysle, ze nie zaszkodzi, skladajac wypelnione formularze, dolaczyc oddzielnego pisma z taka wlasnie prosba. Czy pomoze, to to juz inna sprawa kaloszy.....
  • 0

#7 T.N.T.

T.N.T.

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisano 12 06 2012 - 09:10

Metula - jak sie rozliczysz ze swojego podatku (tzn wyslesz wypelnione formularze) - to tak po okolo 6-8 tygodniach urzad skarbowy powinien sie odezwac... pwoinien, ale niemusi. Mi w tym roku urzad odpisal po 3ch tygodniach, ale ja zlozylam swoje dokumenty na poczatku kwietnia i zrobilam to droga elektorniczna, czyli panie w urzedzie nie musialy przepsywac cyferek do systemu, tylko wszystko mialy juz wprowadzone,
  • 0

#8 Mateluta

Mateluta

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 12 06 2012 - 11:39

T.N.T. - a gdzie to można wypełnić elektronicznie? Sam dam radę to zrobić nie wychodząc z domu? jak to jest?
  • 0

#9 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19974 postów

Napisano 12 06 2012 - 12:07

Elektronicznie wypelnia sie oswiadczenie podatkowe. Sa dwie mozliwosci, albo kupisz sobie odpowiedni program komputerowy (w kazdym Mediamarkcie jest ich cala gama), ktore ci beda "podpowiadac", co teoretycznie mozna wpisac do danej rubryki, zeby sobie odciagnac od podatku, albo sciagasz sobie po prostu elektroniczny formularz ze strony administracji skarbowej i wszystko wypelniasz wg wlasnej wiedzy https://www.elster.de/elfo_down.php To jest strona do tego elektronicznego formularza.
  • 0

#10 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17560 postów

Napisano 12 06 2012 - 15:51

Nie napisales dokladnie, co w banku chcesz z tym "PITem" robic. Jakbys mial na celu udowodnic, ze masz jakies powazne dochody, to - jaknajbradzij - powinien wystarczyc ci ten papierek od pracodawcy lub nawet jego kopia, gdzie poswiadczaja ci, ile za zeszly rok zarobiles, ile z tego poszlo na skladki i podatki. A jak chcesz z tym zrobic co innego, to najlepiej sie ich zapytaj, czy wystarczy im to, czy tez wola czekac na wynik rozliczenia podatkowego.
  • 0

#11 Mateluta

Mateluta

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 13 06 2012 - 19:19

Andr-opole - chodzi o kredyt w banku Bank chce niemeicki PIT, czyli bank interesuje się dochodami... Czy Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung powinien jednak wystarczyc? Druga sprawa - jak radzicie - rozliczyć się z niemeickim Finanzamtem samemu- elektronicznie, czy skorzystać z usług firmy? Samemu dam radę? A swoją drogą 30 maja już minął, czy nie jest tak, że teraz mogę się rozliczyć tylko za pomocą takiej firmy?
  • 0

#12 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 13 06 2012 - 19:49

termin minal ale to nie znaczy ze nie mozesz sie rozliczyc sam...mozesz i powinienienes to zrobic chyba ze nie liczysz na zwrot i do rozliczenia nie jestes zobowiazany...

#13 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5176 postów

Napisano 13 06 2012 - 20:48

Mateluta, radze skorzystac z pomocy osoby, ktora ma doswiadczenie w sporzadzenia oswiadczenia podatkowego. Czy elektronicznie czy nie, to juz sprawa indywidualnych upodoban. Ja wole (i robie) na papierze. PIT i wydruk Twoich rocznych zarobkow to dwie rozne sprawy. Czy bankowi to wystarczy? Zapytaj w banku. Co do terminu... troche przespales ale jesli wyliczenie zrobi tzw. Steuerberater, to mozna to oddac do konca tego roku. Ale niezaleznie od tego... nawet spoznione rozliczenie PIT-u zostanie przyjete i jesli nie dolozysz sensownego wytlumaczenia, mozesz zostac ukarany (ale nie musisz) tzw. Verspätungzuschlag
  • 0

#14 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 13 06 2012 - 21:02

Freddy@ ..co Ty za bajki piszesz..troche przespales ale jesli wyliczenie zrobi tzw. Steuerberater, to mozna to oddac do konca tego roku......jak robi Steuerberater to tez jest termin ale nie do konca roku...i nie trzeba sie tlumaczyc w Finanzamcie za spoznienie bo po co..jesli przysla kare za zwloke to w niczym nie pomoze a skoro rozliczenie obowiazkowe to i tak trzeba zrobic...

#15 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5176 postów

Napisano 13 06 2012 - 22:32

Die Einkommenssteuererklärung muss bis zu folgenden Terminen bei Ihrem zuständigen Finanzamt abgegeben werden: 31. Mai 2012 - wenn Sie die Steuererklärung selbst erstellen(z.B. mit den Steuerformularen oder mittels Steuersoftware); für die Erklärung zur Feststellung des verbleibenden Verlustvortrags 30. September 2012 - wenn ein Antrag auf Fristverlängerung (Vorlage hier gratis runterladen) bis zum 31.05.2012 abgegeben wurde; 31. Dezember 2012 - wenn die Steuererklärung durch einen Steuerberater oder Lohnsteuerhilfeverein erstellt wird (zrodlo: http://www.meinesteu...g/#abgabetermin) To nie spam jkscbusabvbvsAB hjvhvhjhjHJvjh
  • 0

#16 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 13 06 2012 - 22:39

Freddy@ ..jesli robi to Steuerberater to oficjalny termin jest do konca wrzesnia..ale tak rygorystycznie niemiecki Finanzamt nie podchodzi..ja rozliczylem sie za 2010 dopiero w tym roku bo Finanzamt przyslal ponaglenie i nic sie nie stalo..zadnej kary po prostu tak jakby sie nic nie stalo....w Polsce to pewnie juz komornik stalby przed dzwiami..

#17 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5176 postów

Napisano 13 06 2012 - 22:53

Wladek, nie chce mi sie kopiowac niemieckich tekstow, wiec moze po raz ostatni. Wazny jest koniec pod tytulem: Tipp Pozdrawiam Steuertipp Steuererklärung: Abgabefrist verpasst? Wenn Sie die Abgabefrist für Ihre Einkommensteuererklärung 2011 um ein paar Tage überschreiten, drohen in der Regel noch keine Sanktionen seitens des Finanzamts. Die Lösung kann aber auch ein Antrag auf Fristverlängerung sein. Generell gilt, dass Steuererklärungen bis zum 31.5. des Folgejahres abzugeben sind. Deshalb ist die Einkommensteuererklärung für das Jahr 2011 grundsätzlich bis zum 31.5.2012 beim Finanzamt einzureichen. Wer die Frist jedoch um einige Tage überschreitet, hat im Allgemeinen keine negativen Konsequenzen zu befürchten. Rechnen Sie aber damit, dass das Finanzamt Sie an die Abgabe der Erklärung erinnern wird. Diese Erinnerung wird dann nochmals mit einer mehrwöchigen „Abgabefrist“ versehen. Wenn Sie auch danach noch nicht reagiert haben, schickt Ihnen das Finanzamt möglicherweise eine Zwangsgeldandrohung zu – mit nochmaliger Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung, die mit einer weiteren Frist verbunden ist. Lassen Sie auch diese Frist verstreichen, kommt es zur Festsetzung eines Zwangsgeldes mit einer abermaligen Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung. Alternativ haben die Finanzämter die Möglichkeit, Ihre steuerpflichtigen Einkünfte zu schätzen und einen entsprechenden Bescheid zu erlassen. Tipp: Wenn Sie Ihre Steuererklärung von einem Steuerberater anfertigen lassen oder Mitglied in einem Lohnsteuerhilfeverein sind, verlängert die Finanzbehörde die Abgabefrist für 2011 ganz allgemein bis zum 31.12.2012 (vgl. gleich lautende Erlasse der obersten Finanzbehörden der Länder v. 2.1.2012 über Steuererklärungsfristen). Zrodlo: http://www.smartsteu...rpasst/414.html
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników