Skocz do zawartości

Zdjęcie

HARZ IV raz a dobrze.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
443 odpowiedzi w tym temacie

#241 JagaHam

JagaHam

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1006 postów

Napisano 24 09 2013 - 13:03

Witam prześledziłam cały wątek i jakoś nie znalazłam sytuacji podobnej do mojej, więc postaram się w skrócie opisać ją tutaj i być może ktoś z Was będzie potrafił mi pomóc... W sierpniu 2011 roku przyjechałam do Niemiec jako opiekunka(firma Polska-zatrudnienie w Polsce) będąc tu poznałam chłopaka ( polaka) i po zakonczeniu mojego kontraktu ( grudzień 2011) zamieszkałam z nim. Ja jestem po rozwodzie, on w prawnej separacji od 5 lat (zona w Polsce). Mój chłopak jest tu tez od 2011 roku pracuje na Gewerbe, w ubegłym roku w pażdzierniku zggłosił się do JC w celu uzyskania pomocy ponieważ jeden z klientów nie wywiązał się z umowy i po prostu zabrakło kasy na bieżące opłaty a i niewielkie długi się porobiły. Ja od grunia 2011 roku nie pracuje, jestem na utrzymaniu chłopaka i tylko czasami dorobie sobie sprzątaniem, przypilnowaniem dziecka itp. Po rozmowie mojego chłopaka w JC dostał on zestw formularzy do wypełnenia, miedzy innymi były pytrania o stan cywilny: odpowiedział zgodnie z prawda i podał moje dane osobowe jako Lebenspartnerin, po oddaniu tych formularzy doszły dodatkowe szczegółowe dotyczące mnie, łącznie z pytaniem ile zarabia mój były mąz, z czego on się utrzymuje, i gdzie on przebywa. Oczywiście odpowiedziałam zgodnie zprawda ze nie mam z nim zadnego kontaktu od 6 lat , a że od grudnia 2011 roku jestem na utrzymaniu mojego chłopaka i z nim mieszkam. Po trzech miesiącach przyszła odpowiedz i decyzja że owszem mojemu chłopakowi należy się "zasiłek" w wysokości ok 300 euro na miesiąc i pokrycie kosztów ubezpeczenia. O mnie nie było natomiast ani słowa an w kwesti ubezpieczena, ani w kwesti gotówki. Okres otrzymawania zasilku sie skonczył po 6 miesiącach, jakiś czaś było dobrze ale niestety rzeczywistośc dopadła nas znowu i po raz drugi mój chłopak został zmuszony do złożenia wniosku o "zasiłek". Tym razem trafił na inna urzędniczkę która gruntownie przepytała go od kiedy ja z nim jestem, z czego ja się utrzymuje itd. W trakcie rozmowy wyszło że jeśli ja bym podjeła prace nawet na 450 euro jemu zadna pomoc juz się nie należy ponieważ ja tez wykazywała bym dochód a co za tym idzie moim obowiązkiem jest "pomoc" jemu.Zaczełam się nad tym zastanawiać i tak na chłopski rozum skoro jak ja podejme prace to jemu juz nic sie nie bedzie nalezało z JC, to jak ja tej pracy nie miałam, powinnam wtedy (pazdziernik 2012) otrzymac pomoc od JC. Suma sumarum wychodzi na to że jesli JC miały mi coś "dać" to mi się nie należy bo nie jestem żoną a tylko Lebenspartnerin a jeśli ja bym podjeła pracę automatycznie odcinaja wszelka pomoc mojemu chłopakowi... Jak to rozumieć, czy ktoś zna podobny przypadek i czy ktoś wie co z tym fantem zrobić???Czekam na wszelkie odpowiedzie

Szukasz odpowiedzi na pytanie - "co z tym fantem zrobic"? Proszę bardzo - pójść do pracy.

Skoro teraz Sobie "dorabiasz" (przy okazji - na jakiej zasadzie to "dorabianie" ma miejsce? Odprowadzasz od tego "dorabiania" jakieś składki?) to bez problemu znajdziesz zatrudnienie na stałe.
  • 0

#242 slider

slider

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4180 postów

Napisano 24 09 2013 - 14:26

raczki do tylka przyrosly ? Bierz dupe w troki i do roboty

#243 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 18:58

Witam Wszystkich. Jestem nowy na tym portalu, mam kilka pytań. Chciałbym wyjechać do Niemiec do pracy, skończyłem w Polsce studia na Politechnice i mam 6 lat doświadczenia w zawodzie, jednak dobijają mnie polskie zarobki stąd ta decyzja. Nie znam niemieckiego, komunikatywnie mówię po Angielsku. Słyszałem, że w Niemczech urząd pracy wysyła na bezpłatne kursy językowe, jeśli ktoś jest bezrobotny. Jednak nie pracowałem jeszcze w Niemczech, wiec dla nich nie jestem bezrobotnym. Czy jest możliwość zatrudnienia się na Minijob na okres 3 miesięcy w jakiejś firmie i następnie po zwolnieniu zgłosić się do urzędu pracy w celu podjęcia kursu? Czy należał będzie mi się jakiś zasiłek dla bezrobotnych? Wiem, że na Minijob nie opłaca się pełnych składek, czy jednak można sobie np. w ramach Minijob opłacić dodatkowe składki i po zwolnieniu z pracy dostać zasiłek dla bezrobotnych? Dziękuję z góry za odpowiedzi

Czesc, wystarczy w niemczech przepracowac jeden dzien oficjalnie, i masz prawo do wszelkich praw tz. zasilek minimum 390,-€ miesiecznie plus mieszkanie ok. 300,- do 500,- w somie ok. 750,-€ miesiecznie. Do tego przyslugoje Ci kurs jezykowy 6-io miesieczny. I nie tylko... .

• 0

#244 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:00

poczekaj Naj, za chwilę pojawią się pomysły, by prać te opiewane na szeroką skalę 150 euro (bo przecież ma nie dyskutowac co do warunków, nalezy sie to nalezy, jak koleżanka pisała) i to pewnie z tytulu ALG 1, bo w końcu rok musisz w Polszy przepracowac ciągiem by kuronia dostać, więc wezmą te 150 euro, i pobiegną po ALG 2, żeby do tego minimum socjalnego starczyło.

czekaj czekaj, tylko sie nie stresuj, zaraz pojawią się górnolotne stwierdzenia, że jednak nie trzeba tu pracować, trzeba tylko rok odwalić w Polsce za 1200 zł, żeby dostać w Niemczech 150 euro + ALG 2 w zalezności od składu rodziny :)

wiesniaku w niemczech jest 390,- do zycia i za mieszkanie ok. 400,-€ na miesiac.

• 0

#245 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:03

Tak . jeśli 150e(600zł POLSKIEJ KURONIÓWKI) mozna uznać za  wystarczające do życia w DE.

nie sluchaj glopot, w niemczech jest 390,- do zycia € plus na mieszkanie ok.400,-€ .takie sa realie!!!

• 0

#246 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:09

kolezanka bajki opowiada:))tu jest dokladniej na temat Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie znajdziesz pracy i nie posiadasz żadnych innych źródeł utrzymania to powinieneś wrócić do kraju. Pozostając na terenie Niemiec przez okres dłuższy niż 90 dni bez regulowania prawa pobytu dopuszczasz się wykroczenia. W skrajnych wypadkach może zostać orzeczony nakaz wydalenia i zakaz wjazdu na terytorium Niemiec. Wyjeżdżając nie zapomnij o wymeldowaniu się z urzędu meldunkowego. http://www.pip.gov.p...cy_poradnik.pdf

mieszkam od 25 lat wniemczech i te bzdury ktore tu niektorzy ludzie wypisuja sa niesamowite. Kazdem sie HARZ IV nalezy. jest tylko jeden warunek w niektorych biorach , trzeba jeden dzien oficjanie przepracowac.

• 0

#247 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:10

390,-€ plus 400,- za mieszkanie kazdemu europejczykowi sie nalezy!!!!!!!

• 0

#248 kasimir00

kasimir00

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:11

w somie prawie 800,-€ co miesiac LUDZIE obudzcie sie!!!

• 0

#249 ElsaRuda

ElsaRuda

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 7325 postów

Napisano 13 10 2013 - 19:27

Rumuni i Bułgarzy są już w klockach startowych :D

#250 Aśka1994

Aśka1994

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 10 2013 - 17:25

• 0

#251 Aśka1994

Aśka1994

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 10 2013 - 17:25

• 0

#252 Aśka1994

Aśka1994

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 10 2013 - 17:26

• 0

#253 Aśka1994

Aśka1994

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 10 2013 - 17:40

Witam.Mam serdeczne pytanie I prosze o pomoc.Moj partner ktory pracuje w Niemczech na basic 450 e stara sie o alg2.ja od trzech mies.mieszkam wraz z nim I z dwojka dzieci.jeden syn chodzi do szkoly z polakami drugi syn jest pelnoletni posiada rente socjalna polska poniewaz jest chory na schizofrenie .mam pytanie czy mi I dzieciom nalezy sie jakis zasilek przy partnerze? Bo z rozmow innych osob to wychodzi ze mi sie nalezy socjalgeld czy cos takiego.ja wypisywalam jakies dokumenty musialam wpisac nr.polskiej renty itd.prosze o odpowiedz napewno wiecej sie orientujesz.a tak wogole to jak moglby syn ubiegac sie tu o tente.z gory dziekuje.Pozdrawiam
  • 0

#254 asis33

asis33

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów

Napisano 21 10 2013 - 21:50

kolezanka bajki opowiada:))tu jest dokladniej na tematJeżeli w ciągu 3 miesięcy nie znajdziesz pracy i nie posiadasz żadnych innych źródeł utrzymania to powinieneś wrócić do kraju. Pozostając na terenie Niemiec przez okres dłuższy niż 90 dni bez regulowania prawa pobytu dopuszczasz się wykroczenia. W skrajnych wypadkach może zostać orzeczony nakaz wydalenia i zakaz wjazdu na terytorium Niemiec. Wyjeżdżając nie zapomnij o wymeldowaniu się z urzędu meldunkowego.http://www.pip.gov.p...cy_poradnik.pdf

• 0

#255 marcin7703

marcin7703

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:02

Witam.Mam serdeczne pytanie I prosze o pomoc.Moj partner ktory pracuje w Niemczech na basic 450 e stara sie o alg2.ja od trzech mies.mieszkam wraz z nim I z dwojka dzieci.jeden syn chodzi do szkoly z polakami drugi syn jest pelnoletni posiada rente socjalna polska poniewaz jest chory na schizofrenie .mam pytanie czy mi I dzieciom nalezy sie jakis zasilek przy partnerze? Bo z rozmow innych osob to wychodzi ze mi sie nalezy socjalgeld czy cos takiego.ja wypisywalam jakies dokumenty musialam wpisac nr.polskiej renty itd.prosze o odpowiedz napewno wiecej sie orientujesz.a tak wogole to jak moglby syn ubiegac sie tu o tente.z gory dziekuje.Pozdrawiam

W tej konfiguracji co napisalas tzn. ze nie macie tutaj ubezpieczenia. Z dojka dzieci i do tego z jednym chorym to dosyc odwazne.

• 0

#256 asis33

asis33

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:09

Sory ,ale rece mi opadaja jak to czytam z kad Wy ludzie macie takie i.formacje. Ja rozumiem ze w kazdym landzie jest inaczej ,ale bez przesady,nie wprowadzajmy innych w blad. Sytuacja wyglada tak po przepracowanym roku, nie musi byc ciagiem ,nalezy sie bezrobocie w wysokosci cos chyba 70 procent ostatniego wynagrodzenia netto. A co do pomocy socjalnej to nalezy sie dopiero po przepracowanych trzech miesiacach. Na osobe lekko ponad 300 euro plus mieszkanie w zaleznosci od tego ile jest osob w rodzinie,przy piecio os. rodzinie do 500 euro,a przy jednej os do 250 np. oprocz tego jezeli u kogos w rodzinie na glowe przychod przekracza dopuszczalna kwote ,czyli te 300 cos euro (to jest minimum socjalne) i nie nalezy mu sie socjal z jC ,to nalezy sie dodatek mieszkaniowy z Rathausu i dodatek do kindergeldu. O tym wszystkim powinno Was poinformowac w jC ale nie macie raczej co liczyc na wielkie zaangarzowanie ze strony urzednikow ,jezeli nie znacie na odpowiednim poziomie niemieckiego. Warto poprosic kogos o pomoc.
  • 0

#257 asis33

asis33

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:19

Pozatym,jeszcze raz po raz tysieczny, nie ma czegos takiego jak prawo pobytu,to sa jskies stare pojecia ktore w odniesieniu do europejczykow( czlonkow uni) nie maja zadnego zastosowania.
Jezeli chodzi jeszcze o socjal to moze sie cos zmienic bo Bulgarzy ostatnio wygrali przed sadem w tej sprawie ,ale jC ma sie odwywac wiec nie wiadomo. A co do renty niemieckiej to zapomnij,tu dziala to wszystko zupelnie inaczej niz w polsce ,wiem bo mam ,chora corke. Pozatem zeby miec jakie kolwiek prawa do swiadczen z Renterversicherung musiala bys pracowac chyba tez przez rok ,ale nie jestem pewna dokladnie.
  • 0

#258 gabi42

gabi42

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:26

Witam

Proszę o poradę, 

• 0

#259 marcin7703

marcin7703

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:32

Witam

Proszę o poradę, chcę odkupić używany samochód w Niemczech, na co mam zwrócić uwagę(nie pytam o stan techniczny samochodu, tylko o dokumentację).Mam meldunek w Niemczech i w Polsce, pracuję w Niemczech, ale często jeżdżę do Polski i tam też będę korzystała często z samochodu.Jak to jest z ubezpieczeniem po kupnie samochodu, na przejazd do Polski?Co oznacza  TÜV und ASU ,  Grüne Umweltplakette (4) ?

Z góry dziękuje, jeśli ktoś zechciałby mi to wyjaśnić.

A co to ma wspolnego z Harz 4?? Zaloz osobny temat w poradniku a napewno ktos pomoze.

• 0

#260 gabi42

gabi42

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 21 10 2013 - 22:38

Masz rację, nie tu miało się to znaleźć.Zwykła pomyłka.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników