Skocz do zawartości

Zdjęcie

ROZLICZENIE PODATKU W NIEMCZECH

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#61 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17650 postów

Napisano 30 04 2013 - 16:39

Elcua, 200 Euro/mc to chyba byl tzw "Minijob". Jaka Firma wystawia w Niemczech Lohnsteuerkarty? Chyba masz na mysli rozliczenie z wyplaty? Poczytaj lepiej raz jeszcze twoja umowe o prace.
  • 0

#62 elcia29

elcia29

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 30 04 2013 - 21:08

zgadza sie Lohnsteuerkarte dostaje sie z Finanzamt.ja nie dostalam zadnej umowy o prace tylko co miesiac Lohn-und-Gehaltsabrechnung z firmy wiec nie mam szans zeby cokolwiek przeczytac.te 200 e to Minijobs.
  • 0

#63 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17650 postów

Napisano 30 04 2013 - 21:15

Jezeli ci te 200 Euro co miesiac przelewali bez zadnych obcichów, to co chcialabys odzyskac?
  • 0

#64 elcia29

elcia29

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 30 04 2013 - 22:39

dostawalam te pieniadze do reki.nie bylo zadnych odliczen ani podatku ani ubezpieczenia od tak niskiej kwoty.zawsze rozliczalismy sie wspolnie z mezem z podatku bo on zarabial duzo wiecej ode mnie i mial duzo pobranego podatku.chodzi o zwrot podatku przy wspolnym rozliczaniu sie.
  • 0

#65 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17650 postów

Napisano 30 04 2013 - 23:59

To nie masz sie z czego rozliczac i nikomu o tym nie opowiadaj!
  • 0

#66 Lex17

Lex17

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 04 05 2013 - 02:47

Czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytania, zwłaszcza trzecie i czwarte? :)
  • 0

#67 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5228 postów

Napisano 04 05 2013 - 10:00

Lex, drogi do miejsca pracy nie musisz udowadniac bo taki rzeczy sie wie. A jak nie wiesz to wez Google Map i wujek Google Ci powie. Oczywiscie urzednicy w Urzedzie Skarbowym sprawdzaja te dane i w razie koniecznosci moga je skorygowac. Liczy sie najszybsza droga do pracy a nie najkrotsza. Co do Elster to tak z ciekawosci chce zapytac: po co chcesz to wypelniac? Zeby pocwiczyc? Czy moze uwazasz, ze na koncu Elster Ci poda ile dostaniesz zwrotu za rok ubiegly? Otoz w Niemczech jest tak, ze to nie Ty wyliczasz sobie nadwyzke lub nadplate tylko urzednik z Urzedu Skarbowego a Ty mozesz miec tylko nadzieje, ze uzna Ci wszystko to, co od podatku chcesz odciagnac. Wiem, ze w Polsce jest inaczej, tutaj jednak mozesz tylko odwolac sie od decyzji ale sam sobie niczego nie wyliczysz. Chyby, ze masz jakiegos dobrego Steuerberater, ktory to za Ciebie zrobi. Wtedy powinno sie zgadzac (ale tez nie musi). Pozdrawiam
  • 0

#68 Lex17

Lex17

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 04 05 2013 - 14:49

Dziękuję za odpowiedź :) Po prostu myślałem, że jakiś papier na tą drogę do pracy trzeba mieć, bo w Polsce trzeba mieć na wszystko ;) (tzn. kiedyś ubiegałem się o zwrot kosztów, chociaż nie w US, to musiałem przedstawić albo bilety albo jakąś kartkę z PKS z trasą). A co do programu to chciałem zobaczyć ile wyjdzie i w ogóle jak to wygląda, ile mogę dostać (i czy się opłaca rozliczać).
  • 0

#69 Lex17

Lex17

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisano 04 05 2013 - 14:51

Aha, a co do samego rozliczenia - chętnie wypełniłbym je sam, w Polsce tak robiłem ale obawiam się, że tu mogę sobie nie dać rady, więc pewnie się udam do jakiegoś Steuerberatera.
  • 0

#70 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17650 postów

Napisano 04 05 2013 - 14:56

Tutaj Finanzamt ci w zasadzie wierzy, tylko musisz sie na jedna trase zdecydowac: albo najkrótsza albo nakszybsza. Urzednik sprawdza dane programem "Falk Routenplaner". Obojetnie czym dojezdzasz czy chodzisz piechota, mozesz odpisac za droge tyle samo, tj. 30 centów za kilometr dystansu. Jezeli jednak chcesz odpisac w sumie ponad 4.500,- Euri, to wzedy trzeba sie juz dokladnir rozliczyc, przedkladajac wszystkie rachunki.
  • 0

#71 Freddy@

Freddy@

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 5228 postów

Napisano 04 05 2013 - 15:24

Lex, sa tez odpowiednie programy komputerowe, ktore prowadza Cie niejako za reke zadajac pytania i na podstawie odpowiedzi wybierajace samodzielnie pasujace do Ciebie opcje. Ale najlepszy nawet program nie zastapi jednak fachowca, tym bardziej jesli ma sie wiele roznych spraw do odciagniecia z podatku. Powodzenia
  • 0

#72 bodziooooo92

bodziooooo92

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 01 2014 - 18:33

Witam, jaki formularz powinienem wypełnić żeby rozliczyć sie z podatku w Niemczech? Dodam ze jestem legalnie zatrudniony i w pierwszej grupie podatkowej lecz chciałbym sie rozliczyć. Mam jeszcze pytanie odnośnie gewerby. Otworzyłem działalność zanim znalazłem legalna praca, nie wystawiłem rachunku żadnego ponieważ nie dostałem steuernummeru. Czy z tego tez powinienem sie rozliczać?
  • 0

#73 vash12345

vash12345

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 01 2014 - 21:12

Witam. Pracowałem w Niemczech w grudniu 2013 roku, normalnie na umowę o pracę przez niemiecką agencję pośrednictwa pracy, nie na żadną gewerbę. Czy mam obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Niemczech do 31 maja 2014 roku za rok 2013 ? W internecie jest masa sprzecznych informacji na ten temat. Proszę o odpowiedź. Ale wydaje mi się, że nie muszę składać zeznania podatkowego. Ewentualnie mogę ubiegać się  o zwrot nadpłaconego podatku. Czy dobrze mi się wydaje ? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników