Skocz do zawartości

Zdjęcie

ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu stosunku pracy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Konto usunięte(98676)

Konto usunięte(98676)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 02 2012 - 11:05

witam, mam taki problem, otoz od 3.02 jestem na zwolnieniu lekraskim poniewaz uszkodzilem w pracy nerw lokciowy, badania neurologiczne mam do zrobienia 17.02 natomiast moj pracodawca powiedzial, ze wysle mi wypowiedzenie z 2 tygodniowym okresem, w zwiazku z czym umowa o prace ustanie 20.02. Pytanie moje brzmi nastepujaco, jesli mam powaznie uszkodzony nerw, a lekarz wysle mnie na dalsze badania ewentualnie operacje poniewaz tez slyszalem o takiej opcji komu mam przedstawic dalsze zwolnienia z pracy?
  • 0

#2 Meva

Meva

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisano 09 02 2012 - 12:02

Zamelduj sie w Urzedzie Pracy jako bezrobotny, to oni przejma Twoja skladke za ubezpieczenie. Tam tez przedstaw swoje zwolnienie lekarskie.
  • 0

#3 jakbyCoToJa

jakbyCoToJa

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisano 09 02 2012 - 12:08

nie! zwolnienia dajesz do kasy chorych,idziesz do nich i wypelniasz ten caly antrag na kase za czas pobytu na chorobowym i zwolnienia wysylasz czy noszi do kasy chorych !!!! biuro pracy nie zaejestruje cie dopoki bedziesz na chorobowym !!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0

#4 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 12:11

2tygodniowy termin zwolnienia - to ty chyba jestes w okresie próbnym? Jezeli nie, to to zwolnienie jest niewazne. Od kiedy w tej firmie pracowales? Oczywiscie, ze powinienes z tym zwolnieniem udac sie do Arbeitsamtu, ale czy masz prawo do jakichkolwiek swiadczen, zalezy pd tego, jak dlugo tutaj legalnie przebywasz majac Freizügigkeitsbescheinigung i jak dlugo pracowaöes lub wplacales skladki ubezpieczeniowe. Czy zostal ten "wypadek przy pracy" jako taki zarejestroany? Co na to Kasa chorych i Berufsgenossenschaft? Po zwolbnieniu z pracy jestes w ustawowej kasie chorych jeszcze jeden miesiac ubezpieczony za fryko.
  • 0

#5 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 12:14

Atesty lekarskie przedkladasz w krótkiej wersji (bez diagnozy) pracodawcy lub - po utracie pracy - w Arbeitsamcie. Dlui atest z diagnoza oddajesz zawsze kasie chorych.
  • 0

#6 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 12:16

@ jakbyCoToJa : skad ty taka informachje masz? Stan chorobowy nie ma nic wspólnego z "Arbeitslosmeldung".
  • 0

#7 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:18

Wszystko pieknie ale zycze wytrwalosci.Najpierw musisz miec to wypowiedzenie w reku.Slowa nic nie znacza/zastraszenie/. i z tym do posrednictwa pracy a kwitki zwolnien maly do arbajtzamtu wiekssy do krankekase.Jesli nie rokuje rychlego powrotu do zdrowia to dostanie i tak wypowiedzenie po 5 miesiacach takie prawo. To lekarz stawia diagnoze z potwierdzeniem pacieta ze to byl wypadek w pracy.To bardzo wazne.
  • 0

#8 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:24

Franko...
  • 0

#9 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:30

pracodawca musi zaplacic za 6 tygodni pozostale chorobowe placi ubezpieczalnia a w zasadzie przejmuje to arbaitsamt z tym jako wapadkowe dostajesz 100 Pr. a ALG 60procentpamietaj o tym .I o tym pamietaj po 6 tygodniach beda chcieli cie zrobic zdrowym i jak dostaniessz pismo ze konczy ci sie chorobowe musisz zazadac komisji, i masz przejsc na garnuszek ALG. A to blad.Do pracy nie musisz isc fakt ale zabierane to jes z twojego czasu szukania pracy i przepadaja ci swiadczenia recha wypadkowe.
  • 0

#10 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:32

andre przykro mi ale to przerabialem osobiscie.
  • 0

#11 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:40

Po prostu za duzo sie domyslasz, a pytajacy za malo powiedzial. Nie wiem, jak dlugo on tam pracowal, prawdopodonnie niezbyt dlugo. A 6 tygodni platnego chorobowego przysluguje po przepracowaniu conajmniej 2 miesiecy.
  • 0

#12 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:41

jest to typowe ze dwa tygodnie przed dostaje wypowiedzenie ale chorobowe firma musi zaplacic za 6 tygodni .w innym wypatku placi kasa chorych a firma doplaca czy zwraca to krankenkase,.....
  • 0

#13 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:43

Ja po trzech tygodniach ww firmie mialem zawal umowa byla na 6 miesiecy i tak to wygladalo --z zycia wziete--
  • 0

#14 andr-opole

andr-opole

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 17571 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:45

To znowu co innego. Miales umowe na 6 miesiecy i dlatego, a nie z powodu innych powodów. Poza tym pracodawca zawsze moze dobrowonie cos placic, jezeli chce.
  • 0

#15 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 17:52

To o czym wczesniej pisalem dotyczy op.obojczyka .Twierdzili ze to zabiek ,ale dla fizycznego pracownika...frezowanie stawu to wymaga wiecej czasu jak zarosniecie blizny. 3 tygodnie jako gryziporko jak najbardziej.
  • 0

#16 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 09 02 2012 - 18:06

andre nie chcialbym tykac lekarzy z PL. ale jak zobaczylem szanse powrotu do zdrowia dzieki rech u dziatka google to mi sie zrobilo ludzi zal i tych przyjezdnych z Polandi.Ja do tej pory nie dostalem skierowania do recha po zawale a to po operacj za malo - ::::: a ten sie wykreca a u mnie zrobisz badania za pol roku ...a domowy no byles u kardiologa ....
  • 0

#17 Konto usunięte(98676)

Konto usunięte(98676)

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 02 2012 - 18:16

dziekuje za zainteresowanie tematem, w firmie pracowalem od poczatku pazdziernika wiec ponad 4 miesiace a umowe mam na rok, wiec moje pytanie brzmi czy ewentualne zwolnienie lekarskie od 17.02 mam przedlozyc tylko pracodawcy jesli umowa ustanie z dniem 20.02, rozumiem, ze maja obowiazek placic jeszcze przez 6 tygodni?!
  • 0

#18 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 10 02 2012 - 00:51

kubala84:ja ci opisalem co mnie spotkalo.:-( Firma ma obowiazek placic tylko a nie jeszcze. Nie napisales ile dostales wczesniej zwolnienia.Jesli jestes na zwolnieniu 3,02 to policz 6 tygodni.jezeli to nawet jest ostatni dzien w firmie to zwolnienie do firmy bo jeszcze pracujesz.
  • 0

#19 Franko

Franko

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 766 postów

Napisano 10 02 2012 - 01:13

Jeszcze raz dla zrozumienia jak bylo u mnie: jak bylem w szitalu to dostalem wypowiedzenie z czasem 2 tygodni ,list byl w skrzynce pomimo einschrajben. bylem w ubezpieczalni po czasie i dostalem odpowiedz ze oni placa dasze chorobowe i placili wyszlo na to po rozmowie ze nadplacili pozostale 4 tygodnie.Wiem bo dostalem rozliczenie do podatku.Dostawalem dalej chorobowe az do otrzymania emerytury a nie renty.2 miesiace.i tyle KONIEC basta wiecej nie odpisze...
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników