Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gewerbe /KRUS

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 10:18

witam, pracuje od pazdziernika 2011 w trockenbau, mam zarejestrowana gewerbe i posiadam freistellungsbescheinigung. Nie jestem zameldowany w Niemczech i mam tylko EKUZ (nie jestem ubezpieczony w Niemczech). Chciałem zapytac czy musze sie tutaj ubezpieczac, czy EKUZ wystarcza (w polsce jestem w KRUSie). Czy mógłby mi ktos prosze pomóc w kwestii podatków? Mam płacic tutaj tylko Gewerbesteuer, czy tez inne podatki, np. einkommenssteuer itd? do końca 2011 pracowalem 3 miesiące z przerewami na pobyt w polsce, wiec bede musial placic gewerbe i einkommensteuer? (gdzie mozna znalezc stawki wolne od tych podatkow?, zarobilem jakies 6.000 EUR do konca roku), kiedy musze zlozyc ewentualnie steuererklärung? Moje gewerbe zostalo zameldowane przez firme we frankfurcie, oni tez wystapili o freistellungsbescheinigung i pobieraja ode mnie jakies 50 euro miesiecznie (czy to jest jakies vorauszahlung na podatek?) prosze o pomoc, bo w podatkach nie mam pojecia... dzieki z gory, bartek
  • 0

#2 POLONICUS

POLONICUS

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisano 08 01 2012 - 12:50

Zapytaj sie KRUS. KRUS Ci odpowie... usuwajac Cie z KRUSu. Albo jestes rolnikiem w Polsce i kasujesz subwencje od narodu Polskiego ;) albo prowadzisz dzialalnosc gospodarcza w Niemczech i jestes przedsiebiorcom Woz albo przewoz.
  • 0

#3 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 12:58

racja, subwencje...5 ha pola, dwojka dzieci w szkole, kazdy rok na minusie, dlatego widzac jak jest wspaniale wyjechalem na budowe do niemiec:) pracuje tu od pazdziernika i pewnie juz niedlugo popracuje, dlatego pytam...wiem ze EKUZ nie jest respektowany wszedzie w niemczech, ale skoro "jest" to chyba nie musze sie jeszcze raz ubezpieczac...nie wiem, pogrzebie gdzies jeszcze za odpowiedzia w takim razie, dzieki
  • 0

#4 Konto usunięte(103284)

Konto usunięte(103284)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:00

nie mozesz ubezpieczac sie w dwoch krajach masz to wyraznie opisane na polskich stronach,i podane przyklady oraz info na temat koordynacji wbij sobie tylko w Google "ubezpieczenie zdrowotne w dwoch krajach uni"
  • 0

#5 norb

norb

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:01

Kartą ekuz możesz się posługiwać wyłącznie jako turysta,z chwilą podjęcia robociny jest nie ważna.Zapytaj się w krus lub zus jak masz wątpliwości.Pozdrawiam
  • 0

#6 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:04

ok, to zakladamy ze juz jest nieważna, w takim razie dalej place KRUS w polsce, ale skoro jest obowiązek ubezpieczenia w niemczech to jak teraz? (nie jestem tu zameldowany) dzieki
  • 0

#7 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19598 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:05

Jak napisal Norb karta EKUZ jest dla TURYSTOW, a nie dla osob prowadzacych dzialalnosc gospodarcza za granica. Jesli wiekszosc zarobkow uzyskiwanych przez ciebie bedzie generowana w Niemczech, to tutaj bedziesz podlegal podatkom i ubezpieczeniom spolecznym.
  • 0

#8 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19598 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:06

PS Jak to nie jestes zameldowany, a jak zglosiles Gewerbe?
  • 0

#9 Konto usunięte(103284)

Konto usunięte(103284)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:08

nie tylko jako turysta ,bo pracownicy oddelegowani te posluguja sie EKUZ a tu moze znajdziesz info http://www.zus.pl/de....asp?p=3&id=105
  • 0

#10 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19598 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:10

ale on nie jest pracownikiem oddelegowanym, bo ma dzialalnosc gospodarcza
  • 0

#11 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:23

tak, mam Gewerbe, a zameldowany jestem w Polsce, nie w Niemczech (to jest dozwolone). Ponieważ jestem ubezpieczony w KRUSie, powinienem był to zgłosic chyba. Wtedy na czas prowadzenia działalnosci w Niemczech ubezpieczenie w KRUSie wygasa, a płacę ubezpieczenie w Niemczech...taki dziwny przyklad znalazłem tutaj: http://www.zus.pl/de....asp?p=3&id=105 Pan Z. prowadzi w Polsce gospodarstwo rolne i z tego tytułu jest ubezpieczony w KRUS obowiązkowo. W Polsce również zamieszkuje. Równocześnie na terytorium Niemiec otworzył firmę. Ponieważ zainteresowany mieszka w Polsce zastosowanie będzie miało do niego ustawodawstwo polskie. Polskie prawo, rozstrzygając zbieg ubezpieczeń - działalność rolnicza i inna działalność na własny rachunek - przewiduje możliwość wyboru ubezpieczenia, pomiędzy ZUS, a KRUS, jeżeli spełnione są określone w przepisach warunki (m.in. 3 lata podlegania ubezpieczeniu w KRUS przed podjęciem działalności na własny rachunek, prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski, dokonanie wyboru ubezpieczenia w KRUS w ciągu 14 dni…). Pan Z nie spełni tych warunków, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Polski. Będzie zatem podlegałubezpieczeniu społecznemu w ZUS z działalności gospodarczej, którą prowadzi na terenie Niemiec. pogubilem sie juz teraz troche...bo z jednej strony wynika z tego ze mógłbym placic tutaj ubezpieczenie, i wymagac od KRUSu zwrotu tego co im zaplacilem za ten okres....ale tego z ZUSem juz nie kumam:/
  • 0

#12 Konto usunięte(103284)

Konto usunięte(103284)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 08 01 2012 - 13:31

wiem ,ze on nie jest oddelegowany,. podalam tylko przyklad
  • 0

#13 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 14:13

komplikacje same z tymi urzędami itd: Do celów stosowania art. 13 ust. 2 rozporządzenia 883/2004 osoba, która ,,normalnie wykonuje pracę na własny rachunek w dwóch lub w więcej państwach członkowskich”, oznacza w szczególności osobę, która równocześnie lub na zmianę wykonuje jeden rodzaj lub więcej odrębnych rodzajów pracy na własny rachunek, niezależnie od charakteru tej pracy, w dwóch lub więcej państwach członkowskich (art. 14 ust. 6 rozporządzenia 987/2009). Podstawowe przypadki z udziałem polskich rolników: działalność rolnicza w dwóch państwach, tj. dwa gospodarstwa rolne, działalność rolnicza w Polsce i działalność pozarolnicza w innym państwie, działalność rolnicza i pozarolnicza w Polsce oraz działalność pozarolnicza w innym państwie. czyli to KRUS ma zdecydowac najwyraźniej gdzie mam bulic... Eine Person, die gewöhnlich in zwei oder mehr Mitgliedstaaten eine selbstständige Erwerbstätigkeit ausübt, unterliegt a) den Rechtsvorschriften des Wohnmitgliedstaats, wenn sie dort einen wesentlichen Teil ihrer Tätigkeit ausübt, oder b) den Rechtsvorschriften des Mitgliedstaats, in dem sich der Mittelpunkt ihrer Tätigkeiten befindet, wenn sie nicht in einem der Mitgliedstaaten wohnt, in denen sie einen wesentlichen Teil ihrer Tätigkeit ausübt.
  • 0

#14 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19598 postów

Napisano 08 01 2012 - 14:21

to nie jest nic skomplikowanego, bo w uproszczeniu placi sie tam, gdzie sie ma "glowny nacisk swojej dzialalnosci gospodarczej", a wiec jak - przesadzajac, z uprawy twojej roli w Polsce zarabiasz 5 tysiacy zloty rocznie , a z dzialalnosci gospodarczej w Niemczech 10 tysiecy euro, to twoim glownym zajeciem jest Trockenbau w Niemczech i tam sie musisz ubezpieczyc
  • 0

#15 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 14:27

ok, to jest jasne, tylko jak ja nie zglosiłem tego KRUSowi i nie mam ubezpieczenia w Niemczech to co teraz? Oto jest pytanie...bo podatki to spoko, poradze sobie, nie przekroczylem Freibetrag na tą chwile.. dzieki
  • 0

#16 Pogodniak

Pogodniak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 19598 postów

Napisano 08 01 2012 - 14:38

musisz sie zglosic do jednej z tzw. ustawowych kas chorych (gesetzliche Krankenversicherung), np. AOK albo Techniker Krankenkasse i powiedziec , ze chcesz sie ubezpieczyc jako Gewerbetreibender (freiwillige Versicherung in der GKV). Oni zazadaja od ciebie zaswiadczenia, ze do momentu podjecia pracy w Niemczech miales tzw. ciaglosc ubezpieczenia w Polsce, to znaczy, ze placicles tam przez ostanie (chyba) 24 miesiace skladki, i wylicza ci skladke ubezpieczenia, ktora bedzie jednak wysoka, bo ubezpieczenie chorobowe w Niemczech jest bardzo drogie, Waldemar tu na forum ci moze pomec, o ile pamietam, minimalna skladka do 300 euro miesiecznie. Ale mimo wszystko skonsultuj sie z KRUSem, moze za zeszly rok uzyskales wiecej dochodow w Polsce niz w Niemecch, wtedy "glowny punkt twojej dzialalnosci zarobkowej" w zeszlym roku bylby mimo to w Polsce. A na ten rok dobrze sie zastanow, co sie bardziej oplaca
  • 0

#17 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 15:04

tak musze chyba zrobic, zeby uniknąc problemow, ktore sie pewnie i tak pojawią. Moze nie zaraz, ale "syste" sobie przypomni.. dzieki!!
  • 0

#18 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 08 01 2012 - 19:35

Minimalna stawka w panstwowej to w AOK ..330 Euro bo podniesli od Nowego Roku..dla Heinricha to bardziej oplacalna prywatna jesli jest sam bez rodziny..zaplaci nie wiecej niz polowe panstwowej..

#19 wladyslaw606

wladyslaw606

Advanced Member

• Zbanowani
  • PipPipPip
  • 11939 postów

Napisano 08 01 2012 - 19:37

Tylko dziwie sie jak mozna zameldowac dzialalnosc w Niemczech bez meldunku..slyszalem ze sa takie mozliwosci ale to kloci sie z obowiazujacymi przepisami..

#20 Heinrich

Heinrich

Newbie

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 08 01 2012 - 20:45

sam nie wiem, jakas firma to robi z frankfurtu m.in., pewnie takich firm jest bardzo dużo obecnie. przesylaja papiery, oni meldują gewerbe, zalatwiaja freistellungsbescheinigung i prowadzą sprawy papierkowe. bede sie z nimi kontaktowal w tym tygodniu jak to dokladnie wygląda
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników