Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie dokumenty do slubu?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 vanda

vanda

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 693 postów

Napisano 03 12 2008 - 01:58

wlasnie pozbieralam dokumenty do slubu. mieszkam w bw, czyli na poludniu :) zadnego apostile nie potrzebowalam. ale zauwazylam inna bzdure: akt urodzenia wydano mi w pl na druku miedzynarodowym w 3, czy ilus jezykach, ale inne dokumenty, w tym ehefähigkeitszeugnis przeznaczone przeciez do uzycia wlasnie i tylko ZA GRANICA dostalam po polsku.. jak dla mnie - masakra. ale dokumenty (pl) i przede wszystkim tlumaczenia (de) udalo mi sie zalatwic ekspressowo. jesli ktos chce fajna tlumaczke ze stuttgartu - moge polecic :) tak wiec juz sie rozwiodlam i niedlugo wychodze za maz. pozdrawiam wszystkie zakochane dziewczyny (no dobra, chlopakow tez), ktore niedlugo biora slub. miau.
  • 0

#22 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 03 12 2008 - 08:42

Witaj anulka69, cieszy mnie ze udalo sie Tobie to wszystko ekspresowo zalatwic.Zycze wam na nowej drodze .Wszystkiego NAJLepszego. Zgadza sie anulka tu w moich rejonach maja wieksze wymagania co do apostile, rowniez musialam miec je na wyroku rozwodowym i zaswiadczeniu, reszte dokumentow moj urzad w PL wystawil mi internacjonalne.wiec duzo do tlumaczenia nie mialam. Ika niemieccy urzednicy sa bardzo upierdliwi im jeden papierek nie wystarcza , pomimo tego ze ja mialam apostile to i tak urzedniczka tutaj wysylala moj wyrok rozwodowy do niemieckiego sadu o potwierdzenie wiarygodnosci , co przeciez jest to cale zafajdaczone apostile, ja sie dopiero usmialam. Ika racja jesli nie wezmiesz slubu przed uplynieciem daty zaswiadczenia o zdolnosci prawnej zawarcia zwiazku malozenskiego, to musisz od nowa je wymieciac.Pozdrawiam was wszystkich i Zycze wszystkiego najlepszego na nowej drodze zycia.
  • 0

#23 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 03 12 2008 - 08:51

Vandziu u ciebie moze az tylu poswiadczen nie zadali , poniewaz jak piszesz rozwiodlas sie niedawno wiec wyrok rozwodowy jest swierzy, u mnie zas byl stary 13 letni dlatego tez urzedniczka byla upierdliwa.
  • 0

#24 vanda

vanda

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 693 postów

Napisano 03 12 2008 - 13:38

nicolle, ja sie rozwodzilam dwa razy. drugi raz niedawno w niemczech, pierwzsy raz natomiast przed laty w polsce. wlasnie z powodu tego dawnego polskiego rozwodu musialam miec teraz nie tylko wyrok rozwodowy, ale i odpis protokolu rozprawy rozwodowej, z ktorego mialo wynikac, ze moj 1 maz byl na tej rozprawie (czyli wie, ze jest rozwiedziony - hehe). potem to pierwsze malzenstwo musialo zostac uznane przez urzad tu w stuttgarcie (kleine anerkennung der 1 ehe), ale ja nie musialam w tym celu nic specjalnego robic, tylko dostarczyc wszystkie wymagane do slubu dokumenty i standesamt sam robil anerkennung. moze to masz na mysli?? bo urzedniczka mowila wlasnie, ze wysylaja dokumenty do rechtsamtu, czy jakos tak. no i za to nie trzeba placic.
  • 0

#25 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 03 12 2008 - 17:42

wiem vandziu u mnie tez to bylo, kupa smiechu , no ale coz takie jak to pani urzedniczka mowila maja wymogi haha. U mnie tez urzad stanu cywilnego sam to zalatwial , ale ja dostalam rachuneczek na 45E.
  • 0

#26 vanda

vanda

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 693 postów

Napisano 03 12 2008 - 20:52

nie zartuj.. a zreszta o kosztach lepiej nie rozmawiajmy bo mi od razu cisnienie podskakuje..
  • 0

#27 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 04 12 2008 - 08:40

Nie zartuje Vandziu, i co bylo jeszcze smieszne, kiedy moj facet zapytal a z czego i dla czego mamy to placic jak to pani chce sobie potwierdzac ten papierek, to babsko wyskoczylo z geba ze (A to wy chcecie slubowac wiec w waszym interesie jest zaplacic za to.) A z kosztami to mi tez cisnienie sie podnosi jak sobie wspomne ile to ja musialam kasy wydac.Pozdrawiam serdecznie
  • 0

#28 anulka69

anulka69

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 04 12 2008 - 08:47

Powiedzcie ile ( mniej wiecej) kosztuje tlumaczenie 1 dokumentu. Polak zawsze czujny hi hi moje dokumenty tlmaczyla kobieta, ktora ma kolo nas dzialke ( to czysty przypadek, ze na nia trafilismy he he Powiedziala, ze po znajomosci jest taniej - cos do konca nie jestem o tym przekonana - eh ta polska cecha niedowierzania :) Generalnie wyglada na to, ze wszystko jest ok ale... no wlasnie poproszono nas jeszcze o akt urodzenia corki hi hi Zaniosla go do urzedu ale nie bylo tej kobietki ktora sie nami zajmuje i wczoraj juz ktos dzwonil pewnie trzeba bedzie tlumaczyc. wczesniej czy pozniej i tak musimy to zrobic chocy ze wzgledu na Kindergeld. Wieczorem zobaczymy o co im chodzi :) W czasie slubu ile trzeby mowic po niemiecku? Byc moze bedzie trzeba brac tlumacza i ile ca. kosztuje? Bo jak mam powiedziec tak, chce to nie problem ale przysiegi nie powtorze za duzy stres a ja nie mowie dobrze po niemiecku. wszyscy mowia, ze jest duzo lepiej jak rok temu ale ja wiem swoje.mam totalny balagan w glowie i po Nowym Roku musze znalezc jakas szkole chocby dla tego, ze zwariuje w domu z nudow.
  • 0

#29 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 04 12 2008 - 09:01

Aniu jesli to jest tylko cywilna to w momecie kiedy urzednik skonczy swoja role, odpowiadasz tylko Tak albo Nie haha, i nie uwarzam aby byl Tobie tlumacz potrzebny, no chyby ze nie rozumiesz wogole Niemieckiego. Jesli posiadasz akt urodzenia corki w jezyku tylko polskim to musisz go przetlumaczyc.Ja w moim rejonie placilam za dokumenty drogo bo za jeden (wyrok sadowy z apostile 55€)a za zaswiadczenie 45E, a tylko dlatego ze tutaj jest jedna babka ktora jest tlumaczem przysieglym. Tutaj nie ma takiej ceremoni jak w Pl, zadnej przasiegi w cywilnym nie mowisz, w koscielnym nie wiem bo nie bralam.
  • 0

#30 vanda

vanda

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 693 postów

Napisano 04 12 2008 - 15:18

ja widzialam najrozniejsze stawki za tlumaczenia, dokumenty tez sa rozne. akt slubu ma np. 1 strone, a wyrok rozwodowy moze miec i kilkanascie, jak sie dobrze postarasz.. "normalny" dokument 1-2 strony kosztuje srednio 30-50 euro jak trafisz na uczciwego tlumacza. (stawki ze stuttgartu, nie wiem, jak gdzie indziej) ale musze wam powiedziec, ze bylam z tymi samymi dokumentami w firmie, ktora sie reklamuje ze tlumaczy z "prawie wszystkich jezykow swiata wlaczajac rzadkie dialekty" i poprosilam o wycene tlumaczenia 2 czy 3 dokumentow - zaspiewali mi 203 euro! podziekowalam i znalazlam sobie fajna tlumaczke, ktora zrobila mi te tlumaczenia duzo taniej. warto wiec poszukac - i chyba warto korzystac z uslug tlumacza z polecenia znajomych.
  • 0

#31 Koral

Koral

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 849 postów

Napisano 04 12 2008 - 15:46

Hallo, tlumacz przysiegly o ktorym pisalem poprzednio - pracujacy w Standesamt na etacie tlumacza i jako tlumacz przy ceremoniach slubnych (( na przykladzie moich u niego tlumaczen)) policzyl sobie :((uwazam nie drogo!)) za tlumaczenie Aktu urodzenia z Apostille 20 € za tlumaczenie Aktu rozwodowego z Apostille 20 € za pozostale dok.w tym zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia malzenstwa zaplacilem 15 € Tlumaczy rowniez - korespondencyjnie ! Dlatego chcialem Wam go poleic.....jak cos to pisac..... nieeeeema sprawy :)) aaaaa... za udzial i tlumaczenie w ceremonji slubnej (( bo tego zadal urzednik!!:(( zaplacilem 50 € ...... :)))
  • 0

#32 Koral

Koral

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 849 postów

Napisano 04 12 2008 - 15:50

Jeszcze jedno.... w kazdym Standesamcie maja "Urzedowa liste " tlumaczy przysieglych ktorzy obsluguja taki urzad. Na zyczenie zazwyczaj daja taka liste. Ci etatowi tlumacze , najczesciej tanio tlumacza wszystkie dokumenty powodzenia
  • 0

#33 ika

ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 04 12 2008 - 19:31

Ja wszystkie dokumenty tlumacze w czerwonym krzyzu szybko i tanio.. 10e od strony.. jesli chodzi o tlumacza to nie moga narzucic swojego z urzedu..nam urzedniczka powiedziala ze wystarczy ktos znajomy niekoniecznie przysiegly ktory bedzie na uroczystosci... hehe uroczystosc;))) tu slub idzie jak w tasmociagu terminy sa wyznaczane co 15 minut hurtowo jak w Las Wegas;PPP
  • 0

#34 anulka69

anulka69

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 07 12 2008 - 23:23

Dzieki wam wielkie. Mysle, ze zaplacilismy podobnie( a moze i wiecej :)). Kobieta, ktora tlumaczyla powiedziala, ze po znajomosci policzy nam taniej ( ma kolo nas dzialki i jest Polka)za 3 dokumenty zaplacilismy 150Eu. Jeszcze na poczatku powiedzialm, ze nie bardzo chcemi sie wirzyc ta jej taniej, po waszych odpowiedziach wiem, ze moze troche wiecej zaplacilismy. Ale to nic juz jest po tlumaczeniu wiec nic nie zmienimy. Moj facet twierdzi, ze nie potrzebny nam bedzie tlumacz podczas slubu(choc ja jestem innego zdania. urzedniczka stwierdzila tylko, ze to troche szkoda jak bym wszystkiego nie zrozumiala :)Mysle, ze chyba na calym swiecie jest jedna przysiega z ta roznica, ze tu w Nirmczech nie wiele sie mowi tylko tak albo tak, chce. Zna ktos z was tekst ktory mowi urzednik? Jesli tak to moze ktos tu laskawie pobawi sie w napisanie wraz z polskim tlumaczeniem? ;)Szukalam na youtube ale tam sa tylko dwuminutowe migawki :( Zycze wam wszystkim samych milych dni i do uslaszenia :)
  • 0

#35 anulka69

anulka69

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 03 01 2009 - 00:31

Rozmawialismy z urzednikiem, ze nie potrzba mi tlumacza. moj lek wynika z tego,ze w chwili stresu mozna nie moc nic powiedziec w obcym jezyku, ktorego sie tak na prawde ciagle ucze:) Dzieki za otuche:)Pozdrawiam wszystkich.
  • 0

#36 Konto usunięte(8092)

Konto usunięte(8092)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 34 postów

Napisano 03 01 2009 - 01:06

niemjecka szprache latwy do mowienja, tscheba tylko ein trocha rosmawjac z niemjecka menztschyzny.
  • 0

#37 ika

ika

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 01 2009 - 18:26

no i jestesmy juz po:)))) Wszystkim zycze tak uprzejmej i rozesmianej urzedniczki na slubie.... Nie musialam miec zadnego tlumacza a i sesje zdjeciowa rodzinka mogla machnac... Zycze wszystkim cudownego nowego roku i szczescia na nowej drodze zycia;))))
  • 0

#38 qiuik

qiuik

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 30 01 2009 - 08:50

Witam, Mam pytanie odnośnie dokumentów do ślubu cywilnego z Niemcem w Niemczech. W kilku miejscach znalazłam info, że do ślubu będę potrzebowała całkowitego aktu urodzenia, paszportu, potwierdzenia zameldowania w Polsce i potwierdzenia zdolności do zawarcia małżeństwa. No i tu pojawia się mój problem. Pierwsze trzy dokumenty to sprawa jasna, ale wczoraj mój narzeczony dostał ze swojego urzędu wykaz dokumentów, które ja potrzebuję i są tam dwie niezrozumiałe dla mnie pozycje: Ehefahigkeitszeugnis (rozumiem, że to właśnie zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku) oraz Konsularische Eheunbedenklichkeits oder Ledigkeitsbescheinigung. No i co to jest to ostatnie??? Nigdzie nie spotkałam się ze wzmianką o tym papierku i przeraża mnie to słowo "Konsulariche". Czy ja jeszcze coś w konsulacie będę potrzebowała?? Mój narzeczony wspomniał też coś o tym, że jakieś papiery on będzie musiał wziąć ze swojego urzędu, przywieźć je do mojego w Polsce i jeszcze jakieś papiery odebrać, z którymi do niemieckiego urzędu trzeba jechać, żeby dokumenty były kompletne... To mu wczoraj urzędnik powiedział. Jeśli ktoś przeszedł przez ślub cywilny z Niemcem w Niemczech, proszę o poradę, jak to właściwie jest z tymi papierami, po kolei. Łatwiej zrozumieć kogoś, kto przebrnął przez ten proces osobiście, niż urzędników... Będę się oczywiście dowiadywała w swoim USC, ale to jednak nie to samo, co info z pierwszej ręki. Chcę wziąć ślub w Niemczech, ponieważ od kwietnia zasilę społeczność polską na obczyźnie ;-). Z góry dzięki :-)
  • 0

#39 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 30 01 2009 - 11:45

Witaj , a wiec dokumenty do slubu to: 1:Akt urodzenia.internacjonalny(nie trzeba tlumaczyc, w PL juz wystawiaja) 2:Zaswiadczenie o zdolonosc prawnej zawarcia malozenstwa poza granicami pl.(przetlumaczone na niemiecki i potwierdzone Apostile) 3: zaswiadczenie o meldunku w PL.przetlumaczone na niemiecki. Paszport. A jesli bylas juz zamezna w PL.Potrzebujesz rowniez .Aktu slubu(internacjonalny.) Wyrok rozwodowy(potwierdzenie Apostile)Zycze powodzenia.
  • 0

#40 nicolle

nicolle

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisano 30 01 2009 - 12:05

Jesli chodzi o Twojego narzyczonego to po slubie nic wozic do Pl nie musi. Ty zas po slubie musisz w swoim urzedzie stanu cywilnego PL , zlorzyc wniosek o wpisanie w Polskie ksiegi ze wzielas slub. koszt 50zl,potrzebujesz akt slubu, oraz odpis z familienbuch..Wiaze sie z tym, ze przy zmianie dokumentow w Pl musi to byc , bo inaczej nikt Tobie nie wyda dowodu lub paszpotru z nowym nazwiskiem.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników