Skocz do zawartości

Zdjęcie

Szukam pracy w Niemczech. Proszę o pomoc i opinie.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 15:08

Witam serdecznie. Razem z moją partnerką chcielibyśmy wyjechać do Niemiec celem podjęcia pracy i zamieszkania tam na stałe. Moja kobieta załatwia sobie obywatelstwo niemieckie (jej babcia urodziła się w niemczech z rodziców Niemców, jako dziewczynka przyjechała z rodzicami do Polski, ale teraz od 20 lat ponownie mieszka w Niemczech). Ponadto moja dziewczyna zna solidne podstawy niemieckiego. Ja niestety nie mam niemieckich korzeni, niemieckiego się co prawda uczyłem ale nigdy nie przykładałem większej uwagi do tego języka. Moja kobieta rodzinę ma w okolicach Dortmund i myślimy właśnie o tamtych okolicach jako cel naszego wyjazdu. Z wykształcenia jest fryzjerką (właśnie skończyła szkołę i do miesiąca czasu będzie miała egzamin czeladnika - wszystko poprzedzone 3 letnią praktyką zawodową w salonie fryzjerskim). Ponadto dorabia sobie jako barmanka. Ja mam wykształcenie średnie zwieńczone maturą + policealne informatyczne studium zawodowe (niestety nie udało się zdobyć tytułu technika - brakło kilku %). Moje doświadczenie zawodowe: -pracowałem jako monter bezprzewodowych punktów dostępu do internetu (WiFi) i sam również taką małą siecią zarządzałem przez 4 lata. -kontroler jakości w branży motoryzacyjnej -monter elementów samochodowych (firma PLASTAL, składałem zderzaki i progi do Fiata 500 w wersji Abarth) -monter przyczep samochowych i lawet -sprzedawca w sieci sklepów AVANS -obecnie od ponad 1.5 roku jako młodszy górnik na kopalni węgla kamiennego. Mam duże doświadczenie zawodowe, szybko nabywam nowe umiejętności i przede wszystkim chcę się uczyć (języka również). Moje pytanie brzmi, jakie są realne szanse na zdobycie pracy w Niemczech? Przez moją partnerkę i przeze mnie? Czy zdobywając obywatelstwo Niemieckie mojej partnerce przysługuje mieszkanie (wyczytałem taką informację na kilku forach internetowych ale chciałbym ja potwierdzić). Generalnie chciałbym uzyskać możliwie jak najwięcej informacji, które są nam niezbędne do opuszczenia Polszy i zamieszkania w Niemczech. Pozdrawiam i będę wdzięczny za wszelkie życzliwe odpowiedzi i rady.
  • 0

#2 Konto usunięte(16766)

Konto usunięte(16766)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 99 postów

Napisano 22 07 2010 - 17:05

hej no na poczatku to na pewno nie bedzie latwo sami przez to przechodzilismy jezeli twoja zona bedzie miala obywatelstwo niemieckie to juz 80% sukcesu,zawsze jakis start juz macie zapewniony. Jezeli jest oczywiscie w swietle prawa twoja zona. Nie widze zadnego problemu z uzyskaniem w takim przypadku przez was mieszkania jak i rowniez pomocy na poczatek (kurs jezyka, zapewnienie utrzymania przez miasto w ktorym bedziecie zameldowani)jednak bedzie o to trzeba troche powalczyc i nie dac sie zbyc byle czym. No i tak na marginesie nie mysl ze tu zostanie to dobrze odebrane ,ze chcesz przyjechac i korzystac z pomocy socjalnej nastaw sie od razu ze wielu ludzi (nie wszyscy oczywiscie)bedzie to otwarcie krytykowac,a sami z tych swiadczen korzystaja- no ale taka juz polska natura.Jezeli chodzi o prace bez znajomosci jezyka bedzie ci niezwykle trudno.Twojej drugiej polowce rowniez. Aha i jeszcze jedno nie nastawiajcie sie za bardzo na rodzine ,ktora tu juz dawno mieszka ........ naprawde zycie koryguje szybko rozne poglady. Zyczymy duzo szczescia i odwagi . Pozdrowienia z Bochum - Haschka z rodzina.
  • 0

#3 bolo_de

bolo_de

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisano 22 07 2010 - 17:11

zanim w DE osiagniesz taki poziom zycia jaki masz w PL minie ladnych kilka lat... pytanie czy ma to dla Ciebie sens. ps. na nowe bmw nie bedzicie Cie stac, na prywatne mieszkanie moze za 30lat, poznanie normalnych ludzi w DE graniczy z cudem, a poznanie normalnych Polakow to cud, do tego rodzina oddalona tysiace km, hordy zasapanych azjatow etc...
  • 0

#4 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 17:28

hmmm... nie użyłem słowa "żona" tylko "partnerka". Na ślub jeszcze mamy czas. no właśnie nigdzie też nie napisałem, że oczekuję jakiejkolwiek pomocy od rządu Niemieckiego. Chciałbym wyjechać, zamieszkać tam, nauczyć się języka, tam pracować bo w Polsce nie mam perspektyw. bolo_de napisałeś, że zanim osiągnę poziom życia jaki mam w PL minie ładnych kilka lat. Otóż tu nie żyję na żadnym poziomie. Zarabiam psie pieniądze. Nie stać mnie na wynajem mieszkania itd. Bardzo dziękuję za informacje w miarę wyczerpujące. Może niezbyt korzystne ale jednak będziemy działać w tym kierunku aby wyjechać.
  • 0

#5 DonTomasso

DonTomasso

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3035 postów

Napisano 22 07 2010 - 17:29

pochodzenie czy obywatelstwo niemieckie, jeden kij. to zaden przywilej zeby tu w D dostac mieszkanie. musisz sobie samemu cos znalesc i oplacic. a zycie tu nie takie proste jak kazdy mysli, nie patrz tylko na te EURO, ktore sie tu zarabia, ale patrz rowniez na wydatki jakie masz w EURO. podsumowujac wychodzisz prawie na 0 w porownaniu do PL
  • 0

#6 chaber

chaber

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1120 postów

Napisano 22 07 2010 - 18:10

ManfredJDM - nie jesteście małżeństwem, wiec w De nie możesz nawet pracować, a to jest moim zdaniem - najważniejsze.
  • 0

#7 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 18:44

ona dostanie kazda pomoc(jak bedzie miala obywatelstwo niemieckie)ty natomiast nic,,tylko na tych samych zasadach jak obywatel EU,,czyli Gewerbe itd(,,bo inaczej nawet pozwolenia na pobyt nie dostaniesz(jak nie masz dochodu)a partneraka jak nie ma tez nie poswiadczy ,ze Cie utrzymie
  • 0

#8 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 18:46

mieszkanie musi sama znalezc,,oni je moga tylko oplacic(i udzielic pozyczke na kaucje)
  • 0

#9 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 20:21

więc tak. DonTomasso:"pochodzenie czy obywatelstwo niemieckie, jeden kij. to zaden przywilej zeby tu w D dostac mieszkanie. musisz sobie samemu cos znalesc i oplacic." Napisałem w pierwszym poście, że taką informację wyczytałem na niejednym forum i chciałbym to tutaj zweryfikować. Za co Ci dziękuję. Nie napisałem nic, że chcę aby rząd Niemiecki mieszkanie mi opłacał bo z jakiej racji? chaber:"ManfredJDM - nie jesteście małżeństwem, wiec w De nie możesz nawet pracować, a to jest moim zdaniem - najważniejsze." is-ka:"ona dostanie kazda pomoc(jak bedzie miala obywatelstwo niemieckie)ty natomiast nic,,tylko na tych samych zasadach jak obywatel EU,,czyli Gewerbe itd(,,bo inaczej nawet pozwolenia na pobyt nie dostaniesz(jak nie masz dochodu)a partneraka jak nie ma tez nie poswiadczy ,ze Cie utrzymie" No tu też są rozbieżne informacje. Wyczytałem, że żeby pracować w Niemczech muszę mieć pozwolenie na pracę i pozwolenie na pobyt. Pozwolenie na pobyt mogę załatwić przedstawiając tonę różnych papierów. Jak uzyskam pozwolenie na pobyt to wtedy mogę się starać o pozwolenie na pracę. Chyba, ze a innych portalach nakierunkowanych np na Niemcy piszą nieudacznicy i sami nie wiedzą o czym piszą? Generalnie to zauważyłem, że na przełomie 5-6 lat bardzo wiele rzeczy się zmieniło. Sposób załatwiania wszystkiego, czas oczekiwania na załatwienie czegokolwiek. Więc już sam nawet nie wiem co mam o tym myśleć. Podzwonimy jeszcze w kilka miejsc i spróbujemy się czegoś więcej dowiedzieć "u źródła"
  • 0

#10 darlowiak

darlowiak

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 9563 postów

Napisano 22 07 2010 - 21:25

to taka instytzxja jak "pozwolenie na pobyt" jaszcze istnieje ? Z tego co wiem obywatele eu dostaja Freizügigkeit , a do tego nie potrzeba "tony różnych papierów"
  • 0

#11 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 21:28

pozwolenia na prace po 3 latach meldunku(lub od razu jak małżonka Niemka)albo inaczej ..ale o to juz pracodawca musi sie postarac..troche tu bylo juz tych tematow przerabianych.,,jak uzyskac pozwolenie na prace.tylko poczytaj
  • 0

#12 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 21:31

piszemy pozwolenie na pobyt dlatego ,ze jak napisze Freizuegigkeitsbescheinigung,,nie kazdy nowy z polski zalapie co to jest ale mniejsza z tym...i tak zeby to uzyskac trzeba wykazac sie dochodem min,700 euro i ubezpieczenie niemieckie..z gewerbe dostaja raczej od reki ten dokument
  • 0

#13 davidoff

davidoff

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 22 07 2010 - 21:38

Moja rodzina dostała pozwolenie na pobyt stały bez zadnych dokumentów,bez ubezpieczenia i gewerby...ale o pozwolenie na prace staramy sie juz 2 lata bez skutku.Bardzo trudno to załatwic,ale jak ktos jest troche obrotny to na gewerbie sobie da rade.
  • 0

#14 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 21:57

właśnie. a co to jest wspomniana wyżej gewerba bo tego jednak nigdzie nie doczytałem. Jeśli chodzi o niemieckie ubezpieczenie to orientowałem się w kosztach. 150E jeśli załatwia się przez lekarza i 75E jeśli przez przychodnię. Co do pozwolenia na pracę to nawet w Polszy znalazłem firmę czy instytucję, która po dostarczeniu pewnych dokumentów (jeszcze się nie orientowałem jakich) wystawia odpowiedni papierek. Oczywiście trzeba za niego zapłacić troszkę więcej jak 200zł. Więc znowu informacje są bardzo rozbieżne. No nic. Jutro podzwonimy w różne miejsca i postaramy się coś więcej dowiedzieć. Jak będę miał więcej informacji to napiszę co się dowiedziałem. Pozdrawiam serdecznie. I dziękuję za dotychczasową pomoc.
  • 0

#15 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 22:25

na niemieckich stronach pisze ,ze zeby dostac ten dokument na pobyt trzeba okazac sie dochodem http://de.wikipedia....ügigkeitsgesetz a i wielu z tego forum tez musialo sie okazac dochodem..
  • 0

#16 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 22:27

Jeśli chodzi o niemieckie ubezpieczenie to orientowałem się w kosztach. 150E jeśli załatwia się przez lekarza i 75E jeśli przez przychodnię. co?????? ubezpieczenie zalatwiasz w kasie chorych..i potrzebujesz druk E-104 z polski ze jest ciaglosc
  • 0

#17 chaber

chaber

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1120 postów

Napisano 22 07 2010 - 22:44

cytat: "Co do pozwolenia na pracę to nawet w Polszy znalazłem firmę czy instytucję, która po dostarczeniu pewnych dokumentów (jeszcze się nie orientowałem jakich) wystawia odpowiedni papierek. Oczywiście trzeba za niego zapłacić troszkę więcej jak 200zł." Wniosek o pozwolenie rozpatruje niemiecki urząd pracy, wiec co może mieć do tego polska firma?!!!!!!!!! Szukają głupich i naiwnych, aby tylko wyciągnąć od nich kasę. Jeszcze jedno - z Twoimi kwalifikacjami i bez języka to i tak go nie otrzymasz.
  • 0

#18 Konto usunięte(20394)

Konto usunięte(20394)

Advanced Member

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 3747 postów

Napisano 22 07 2010 - 23:21

miejmy nadzieje ,ze jak juz obdzwoni to uzyska info konkretne ,,a nie takie jak dotychczas nam napisal choc kto lepiej sie zna tym jak nie my forumowicze,,tematy setki razy przerabiane..na forum i w realu
  • 0

#19 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 23:24

chaber. Ale ja nie mówię o papierku który jest ważny na Niemcy. Nie słyszałaś/eś nic o pozwoleniu na pracę w UE? Skąd masz pewność, że nie otrzymam takiego papierka? is-ka może coś popierdzieliłem ale gdzieś na pewno wyczytałem te dwie kwoty (jedna dotyczyła lekarza, druga ośrodka zdrowia) ale już sam się pogubiłem czego dokładnie te kwoty dotyczyły.
  • 0

#20 manfredJDM

manfredJDM

Member

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 07 2010 - 23:26

dobra. podzwonię i popytam co i jak. Jak się okaże, że jednak nie mam szans to poszukam szczęścia gdzie indziej. Dziękuję za wszelką pomoc.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników